Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 23 April 2022
87
Möbler
479
All lots
14
41
87
Möbler
9
Speglar
24
Mattor
86
Konst
17
Silver
17
Guld
Koppar
11
Mässing/Metall
Textil
14
Porslin
19
Glas/kristall
10
Smycken
40
Övrigt
11
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
14
Stengods
Vapen
Väskor
LEKSAKER/SPEL
JÄRNSMIDE
BESTICK
11
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
DOCKOR
Sport
Kina Porslin
Orientaliskt
Hi/Fi och stereo
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
FIGURINER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
6.
SKRIVBORD, LOUIS XV-STIL, RIK INTARSIADEKOR AV BLOMMOR I OLIKA TRÄSLAG, BESLAG AV FÖRGYLLD BRONS, ENLIGT ETIKETT EN KOPIA AV ETT SKRIVBORD FRÅN CHATEAU DE COMARTINE, HÖJD 77, 104 X 64 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
6,600 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
7.
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
6,600 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
9.
NILS & KAJSA STRINNING, VÄGGHYLLA, "STRING", 1960-TAL, BESTÅENDE 2 GAVLAR OCH 3 HYLLPLAN, MAHOGNY, HÖJD 77, 80 X 20 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
500 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
17.
KONSOLBORD, LOUIS XVI-STIL, TRÄSKUREN, GRÖNMÅLAT MED BRONSERAD DEKOR, SKIVA AV MARMOR, HÖ 88, 221 X 46 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
12,500 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
18.
BOKHYLLOR MED SKÅPSUNDERDEL, ETT PAR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, FURU, HÖJD 253, 100 X 41
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
750 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
26.
GUNGSTOL, 1800-TALETS SLUT, SVARTMÅLAD MED BRONSERAD DEKOR, RYGG I ROTTING,
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
250 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
28.
SERVERINGSVAGN, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, ORIENTALISK BRICKA I MÄSSING, HÖJD 62, 68 X 50 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
650 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
50.
BYRÅ, 1800-TALETS MITT, BJÖRK, HÖJD 87, 85 X 46 CM
Unsold
Lot No.
52.
BYRÅ, OMKRING 1900, SENGUSTAVIANSK STIL, MAHOGNY, BESLAG AV FÖRGYLLD MÄSSING, HÖJD 80, 78 X 46 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
800 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
57.
KARMSTOLAR, 6 ST, 1950/60-TAL, EK
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,600 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
58.
SPELBORD, 1800-TAL, MAHOGNY, HÖJD 76, 93 X 46 CM
Unsold
Lot No.
59.
KARMSTOLAR, ETT PAR, OMKRING 1900, GUSTAVIANSK STIL, VITMÅLADE MED BRONSERAD DEKOR
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
800 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
60.
SOFFA, SENGUSTAVIANSK, TIDIGT 1800-TAL, LÄNGD 182 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
900 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
62.
STOLAR, ETT PAR, OMKRING ÅR 1800, SENGUSTAVIANSKA, VITMÅLADE MED BRONSERAD DEKOR
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
1,600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
75.
SALONGSBORD, 1800-TALETS SLUT, VALNÖT OCH SVÄRTAT TRÄ, HÖJD 73, 105 X 59 CM
Unsold
Lot No.
78.
STOLAR, 6 ST, 1800-TALETS SLUT, RENÄSSANSSTIL
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
300 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
82.
BLOMBÄNK, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, TEAK, SKIVA AV VALNÖTSFANER, HÖJD 45, 161 X 35 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
550 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
83.
BOKHYLLA, 1940/50-TAL, MAHOGNY, HÖJD 81, 180 X 32 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
1,100 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
85.
FÅTÖLJ, 1900-TALETS MITT, TEAK
Unsold
Lot No.
87.
KARMSTOL OCH STOLAR, ETT PAR, 1800-TAL, BJÖRK
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
89.
SIDOBORD, ETT PAR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, TEAK, HÖJD 38, 64 X 30 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
150 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
90.
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
150 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
100.
KARMSTOLAR, ETT PAR, STOLAR, 4 ST, 1800-TAL, KARL-JOHAN, MAHOGNY
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
101.
PELARBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, MAHOGNY, HÖJD 75, DIAM 45 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
600 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
102.
SALONGSBORD, 1800-TAL, KARL-JOHAN, MAHOGNY, SVÄRTADE TRÄSKURNA TASSFÖTTER, HÖJD 74, 120 X 70 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
650 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
103.
SOFFA, 1800-TAL, KARL JOHAN, MAHOGNY, LÄNGD 212 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
104.
SÄNG, GUSTAVIANSK STIL, TRÄSKUREN OCH BEMÅLAD I ENGELSK RÖTT, TOTALLÄNGD 222, TOTALBREDD 223 CM, HUVUDGAVELNS HÖJD 136 CM
Unsold
Lot No.
105.
SOFFA, SAMTIDA, BEIGE TEXTILKLÄDSEL, NJURFORMAD, ETIKETTMÄRKT K.A.ROOS HELSINGBORG, LÄNGD 219 CM
Unsold
Lot No.
106.
SERVERINGSVAGN MED KLAFFAR, 1900-TAL, MAHOGNY, HÖJD 71, 72 X 76 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
300 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
111.
SKÄNK, 19/2000-TAL, I SEKELSKIFTESSTIL, VITMÅLAD, HÖJD 90, 110 X 33 CM
Unsold
Lot No.
112.
TOALETTBORD MED BANKETT, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, EMPIRESTIL, BJÖRK, BRÄNNMÄRKT E & C 1939, TOALETTBORDETS HÖJD 141, 106 X 48 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,400 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Lot No.
114.
MATGRUPP 5 DELAR, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, BESTÅENDE AV STOLAR 4 ST SAMT MATBORD MED 3 ILÄGGSSKIVOR, BORDETS HÖJD 76, DIAM 115, TOTALLÄNGD 265 CM
Unsold
Lot No.
115.
VITRINSKÅP, 1900-TALETS BÖRJAN, MAHOGNY, DÖRRAR MED BLYINFATTAT GLAS MED DEKOR AV BLOMMOR, HÖJD 166, 106 X 34 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,500 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
123.
TABURETT, KARL-JOHANSTIL, MAHOGNY
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
150 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
124.
STEGPALL, AWAB, FÖRKROMAT STÅL, ETIKETTMÄRKT "AWAB", HÖJD 59 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
450 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
136.
MATSALSGRUPP, 13 DELAR, ROKOKOSTIL, ÅFORS MÖBELFABRIK 1959, BESTÅENDE AV STOLAR 10 ST, MATBORD MED 4 ILÄGGSSKIVOR, SKÅP SAMT BUFFÈ, BORDETS HÖJD 74, DIAM 120, TOTALLÄNGD 340 CM, SKÅPETS HÖJD 193, BREDD 130 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
4,400 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
140.
IMPERIALSÄNGAR, 2 ST, 1800-TALETS SLUT, MAHOGNY, MADRASSMÅTT 205 X 78 CM VARDERA, HUVUDGAVELNS HÖJD CA 145 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
2,000 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
155.
BORD, UNDERREDE I FORM AV SVAN PÅ FOTPLATTA, SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ, SKIVA AV GLAS, HÖ 74, DIAM 130 CM
Unsold
Lot No.
161.
HERRBETJÄNT, EK OCH METALL, SAMTIDA, HÖ 123 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
188.
SALONGSBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, NYROKOKO, MAHOGNY, HÖJD 77, 72 X 110 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
199.
MATBORD MED 1 ILÄGGSSKIVA, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, HÖJD 74, DIAM 110 CM, TOTALLÄNGD 150 CM
Unsold
Lot No.
202.
SCABELLO, 1800-TALETS SLUT, VALNÖT
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
400 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
204.
SNURRFÅTÖLJ, KANARI, DENMARK, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, KLÄDD I SVART GALON
Unsold
Lot No.
205.
BORGE MOGENSEN (1914-1972), BOKHYLLA, SKÅPUNDERDEL MED SKJUTDÖRRAR, "ÖRESUND", KARL ANDERSSON & SÖNER, EK, TOTAL HÖ 184, 135 X 46, BOKHYLLANS DJ 26 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
400 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
208.
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
500 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
209.
STEGPALL, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, TRÄ, FÄLLBAR, HÖJD 66 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
200 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
213.
CHIFFONJE, OMKRING 1900, ALM, HÖJD 129, 105 X 47 CM
Unsold
Lot No.
217.
SKRIVBYRÅ, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, BJÖRK, HÖJD 106, 102 X 45 CM
Unsold
Read more
I understand