Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 23 April 2022
40
Övrigt
479
All lots
14
41
87
Möbler
9
Speglar
24
Mattor
86
Konst
17
Silver
17
Guld
Koppar
11
Mässing/Metall
Textil
14
Porslin
19
Glas/kristall
10
Smycken
40
Övrigt
11
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
14
Stengods
Vapen
Väskor
LEKSAKER/SPEL
JÄRNSMIDE
BESTICK
11
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
DOCKOR
Sport
Kina Porslin
Orientaliskt
Hi/Fi och stereo
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
FIGURINER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
19.
VITHAJ, BEMÅLAD EPOXIPLAST OCH GLASFIBER, VIKT CA 15 KG, HÖJD 60, DJUP 85, BREDD 55 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
8,000 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
42.
TRÄBESSMAN, DATERAD 1774, LÄNGD 71 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
71.
SOCKLAR, ETT PAR, OMKRING 1900, LOUIS XV-STIL, FÖRGYLLD BRONS, HÖJD 8, DIAM 26 CM VARDERA
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
3,600 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
72.
DEKORATIVA FISKAR, TRÄSKURNA OCH BEMÅLADE, LÄNGD CA 29 RESP 27 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
81.
KOFFERT, OMKRING 1900, GRÖNMÅLAD MED JÄRNBESLAG, HÖJD 54, 65 X 43 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
107.
VINSTÄLL, BRONSERAD METALL, FÖR 36 FLASKOR, HÖJD 123, 30 X 21 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
108.
DAMMSUGARE KIRBY, MODELL HERITAGE II, MED TILLBEHÖR
Unsold
Lot No.
109.
SYMASKIN, HUSKVARNA 2000, I VÄSKA
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
650 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
116.
HERRBETJÄNT, 1900-TAL, VITMÅLAD, HÖJD 99 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
300 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
137.
KOFFERT, 1900-TALETS BÖRJAN, LOCKET MÄRKT C.A.EKLUND NORTH AMERICA CHICAGO, GRÖNMÅLAT TRÄ MED JÄRNBESLAG, HÖJD 66, 94 X 50 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
250 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
149.
TVING, HYVEL, RIVJÄRN, MM, 18/1900-TAL, I PARTI
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
300 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
187.
BRANDSPRUTOR, 3 ST, 18/1900-TAL, EN I KOPPAR, EN I BEMÅLAT TRÄ SAMT BRONSERAD METALL, LÄNGD CA 85 CM VARDERA
Unsold
Lot No.
192.
VRILSKÅL SAMT SVARVAD SKÅL, 1800-TAL, DIAM 32 RESP 38 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
450 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
203.
BRÖDSPADAR, 2 ST, SPADAR, 3 ST, JÄRNSKODDA, 18/1900-TAL, LÄNGD 125 - 185 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
450 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
230.
BORDSDEKORATIONER, ETT PAR, I FORM AV URNOR, 18/1900-TAL, FÖRGYLLD BRONS, SOCKEL I PATINERAD BRONS, TOTAL HÖ 50 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
3,800 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
249.
DAMEJEANNER, 3 ST, I FLÄTADE KORGAR, GRÖN GLASMASSA, 2 ST MED LOCK, HANDBLÅSTA, HÖJD MED LOCK 70 CM
Unsold
Lot No.
252.
HUSHÅLLSVÅG, EKS, VAGNSLYKTA, SVARLACKERAD METALL, I PARTI
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
256.
BORDSLAMPOR, 2 ST, KOPPAR MED FAT, 3 ST, DELVIS 1800-TAL, DOSOR MED LOCK, 2 ST, PORSLIN, I PARTI
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
265.
BRICKA, OMKRING 1900, ROKOKOSTIL, SKIVA AV SPEGELGLAS, PATINERAD METALL, 48 X 30 CM
Unsold
Lot No.
266.
GEORG JENSEN, NYCKELRING, DESIGN HELENA ROHNER, BLANKPOLERAT ROSTFRITT STÅL, HÖJD 4,8 CM, NYSKICK I ORIGINALASK
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
150 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
269.
GIPSRELIEF, KARL DEN XII, I PROFIL, HÖJD 32 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
650 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
286.
UNDERVISNINGSMODELL FÖR ÅNGMASKIN I GENOMSKÄRNING, ALUMINIUM, MÄSSING, TRÄ, GJUTJÄRN, HÖJD 24 CM
Unsold
Lot No.
295.
KARIN BJÖRQUIST (1927-2018), VÄGGPLATTOR, 3 ST, 1960-TAL, GUSTAVSBERG, GRÖNGLASERAD KERAMIK MED RELIEFDEKOR, 30 X 60 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
3,200 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
297.
KARIN BJÖRQUIST (1927-2018), VÄGGPLATTOR, 2 ST, 1960-TAL, GUSTAVSBERG, BLÅGLASERAD KERAMIK MED RELIEFDEKOR, 30 X 60 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
2,600 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
298.
BORDSRAM, FÖRGYLLD MÄSSING, SPARBÖSSA OMKRING 1900, TEATERKIKARE I FODRAL, MM, SPARBÖSSANS HÖJD 14 CM, I PARTI
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
350 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
299.
KARIN BJÖRQUIST (1927-2018), VÄGGPLATTOR, 4 ST (2+2), 1960-TAL, GUSTAVSBERG, GRÖNGLASERAD KERAMIK MED RELIEFDEKOR, 30 X 60 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
3,600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
300.
KARIN BJÖRQUIST (1927-2018), VÄGGPLATTOR, 2 ST, 5 ST LISTER VARAV 3 ST BLÅGLASERADE, 1960-TAL, GUSTAVSBERG, KERAMIK, BLÅ LISTERS LÄNGD 60 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
4,200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
324.
SALUTKANON MED LAVETT, HÄLLEFORS BRUK, GJUTJÄRN, TOTALLÄNGD 29 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
1,200 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
352.
PIEDESTAL, KINA, 1900-TAL, ASIATISKT TRÄSLAG, RIKT SKUREN DEKOR, HÖJD 47, DIAM 44 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
250 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
355.
KARIN BJÖRQUIST (1927-2018), VÄGGPLATTOR, 4 ST, 1960-TAL, GUSTAVSBERG, GLASERAD KERAMIK, OLIKFÄRGADE MED VARIERANDE MÖNSTER, 30 X 60 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
3,600 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
366.
MINKPÄLS, PARIS PÄLS STOCKHOLM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
372.
VAGNSLYKTOR, 3 ST, TIDIGT 1900-TAL, MÄSSING, HÖJD 51 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,800 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
373.
TRAMPBIL, TRI-ANG, 60-TAL, I FORM AV AMERIKANSK CONVERTIBLE, LÄNGD 85 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
394.
HUSHÅLLSVÅG, TIDIGT 1900-TAL, VITMÅLAD METALL OCH EMALJERAD VISARTAVLA, HÖJD 33 CM, SKÅLENS DIAM 22 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
397.
FÖNSTER, BLYINFATTAT, 1900-TALETS BÖRJAN, MOTIV MED SITTANDE MANSFIGUR I 1600-TALS DRÄKT, MÅTT 28X61 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
650 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
410.
GUNGHÄST, 1900-TAL, DELVIS BEMÅLAD FURU, HÖJD CA 63, TOTALLÄNGD 78 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
150 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
422.
HÄST, DALARNA, SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ SAMT HÄST, SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ, HÖJD 10,5 RESP 12,5 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
437.
ANTIFONARIUM, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, DUBBELSIDIG, HANDMÅLAT NOTBLAD PÅ VELÄNG, BILDMÅTT 50 X 34 CM
Unsold
Lot No.
478.
POLAROIDKAMERA, DIGITAL MED 3,5" LCD PEKSKÄRM, MIKRO SDKORT 128GB, LADDKABEL MED USB, 2-PACK MED BILDER MEDFÖLJER
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
400 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
480.
SKYLT, "COWDRAY PARK POLO CLUB", SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ, 28 X 137 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
550 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Read more
I understand