Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 21 Maj 2022
67
Konst
427
Se kataloget
11
29
103
Möbler
13
Speglar
30
Mattor
67
Konst
25
Silver
12
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
11
Porslin
17
Glas/kristall
Smycken
16
Övrigt
10
Klockor/Ur
17
Skulpturer
Keramik
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Vapen
Afrikana
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Kina Porslin
Orientaliskt
MOPEDER
SAMEOBJEKT
11
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
3.
JULES CORNILLIET(1830-1886), LANDSKAP MED FIGURER, SIGNERAD 1866, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 44 X 27 CM
Nuværende katalognummer
7.
GÖTE NYMAN EGBERT (1879-1957), SITTANDE MAN OCH KVINNOFIGURER, SIGNERAD PARIS 14, (1914), OLJA PÅ DUK, 81X75 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
10,500 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
19.
CARL DELDEN (1906-1997), AKVARELLER 2 ST, "MÖRK KUST" SAMT "KUST LOFOTEN II", SIGNERADE, BILDMÅTT 11X23 SAMT 8X20 CM BILDMÅTT
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
150 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
22.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, TIDIGT 1900-TAL, BLOMSTERSTILLEBEN 3 ST, AKVARELLER, TONDO, BILDMÅTT DIAM 27 TILL 30 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
850 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
23.
ÄLDRE GRAFIK, 4 ST (2+2), MOTIV FRÅN SÖDERMALM OCH RIDDARHUSTORGET, SAMT PORTRÄTT ETT PAR, RAMAR FRÅN 1800-TALET, RAMMÅTT 23X31 RESP 25X18 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
200 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
24.
OSSIAN GYLLENBERG (1884-1943), MANSPORTRÄTT, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 47X59 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
550 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
35.
ÄLDRE GRAFIK, 2 ST, 1900, ARVSFURSTENS PALATS OCH STOCKHOLMS SLOTT, FÖRGYLLDA RAMAR, BILDMÅTT 24X35 RESPEKTIVE 25X36 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
MONOGRAMISTEN PB, OMKRING 1900, LANDSKAP, SIGNERAD 1908, OLJA PÅ DUK UPPFODRAD PÅ PAPP, BILDMÅTT 29,5 X 23 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
850 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
71.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, OMKRING 1900, JAKTSCEN, BLANDTEKNIK PÅ DUK, BILDMÅTT 133 X 184 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,900 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Nuværende katalognummer
77.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MANSPORTRÄTT, PASTELL, BILDMÅTT 28 X 23 CM
Nuværende katalognummer
79.
V.RENAULT, 1800-TAL, SKOGSLANDSKAP MED BÄCK OCH FISKARE, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45 X 60 CM
Nuværende katalognummer
85.
JEAN CARLBRAND (1924-2005), EN DRÄNG TILL STAN, SIGNERAD, BLYERTS, BILDMÅTT 30 X 27 CM
Nuværende katalognummer
91.
LENA NALLO (FÖDD 1942), KOLONIALSPEL, SIGNERAD -79, NUMRERAD EAI, FÄRGETSNING, BILDMÅTT 50 X 34 CM
Nuværende katalognummer
106.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, OMKRING 1900, MÅNSKENSLANDSKAP MED KRÄFTFISKARE, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 67 X 59 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
850 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
121.
DAN MARTIN, (1910-1999), LANDSKAP, SIGNERAD 72, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 33X41 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
122.
CARL JACOBSON, 1900-TAL, GATA MED FLANÖRER, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 54X36 CM
Nuværende katalognummer
123.
MARIO MARESCA (1877-1959), STADSBILD MED FIGURER, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 31X41 CM
Nuværende katalognummer
124.
RUNE PERSON (1914-1990), INTERIÖR MED FIGURER, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 24X32 CM
Nuværende katalognummer
130.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-TALETS BÖRJAN, FLICKA VID SKOGSSTIG, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 19 X 27 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
250 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
140.
ANDERS FINN (1908-1994), "DOMBRON I UPPSALA", SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 22 X 29 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
100 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
141.
ADOLF SÄFVE (1860-1909), SKOGSLANDSKAP MED INSJÖ, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45 X 80 CM
Nuværende katalognummer
207.
KURT CARENDI (1905-1971), BLOMSTERSTILLEBEN, PASTELL, SIGNERAD, BILDMÅTT 48,5 X 57 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
300 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
216.
DAN MARTIN (1910-1999), SKOGSLANDSKAP, OLJA DUK, SIGNERAD OCH DATERAD -73, BILDMÅTT 41 X 33 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
222.
K. LUNDBERG, HÖST I FJÄLLEN, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD, BILDMÅTT 54 X 45 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
200 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
227.
RUNE PERSON (1914-1990), STADSBILD, SIGNERAD OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 30X18 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
228.
A. MICHELS, ENGLAND, 1800-TAL, SKOGSLANDSKAP, SIGNERAD 1881, AKVARELL, BILDMÅTT 23X14 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
255.
DAVID PARSÉN (1896-1977), INTERIÖR MED BOCKBORD, SIGNERAD -61, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 46 X 55 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
100 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
266.
LASSE ÅBERG (F. 1940), "OCH DOM KORKADE GICK I HJÄLPKLASS", SIGNERAD OCH NUMRERAD 128/200, LITOGRAFI, BILDMÅTT 25X60 CM
Nuværende katalognummer
284.
GEORG LINDSTRÖM (1912-2006), MANSFIGUR MED DRAGSPEL/STADSINTERIÖR, SIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 13 X 17 CM
Nuværende katalognummer
289.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-TAL, LANDSKAP, PASTELL, BILDMÅTT 36 X 61 CM
Nuværende katalognummer
293.
ERIC ELFVÈN (1921-2006), STILLEBEN MED MÅLARPENSLAR OCH FLASKOR, SIGNERAD -45, OLJA PÅ PAPP UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 47 X 40 CM
Nuværende katalognummer
294.
ERIC ELFVÈN (1921-2006), MANSFIGUR, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 45 X 38 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
297.
BENGT CARLBERG (1897-1967), STUGINTERIÖR, SIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 24 X 34 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
200 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
299.
OIDENTFIERAD KONSTNÄR, MÖJLIGEN ELSE MÖCKEL (1901-?), BLOMSTERSTILLEBEN, SIGNERAD -46, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 45 X 45 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
1,000 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
303.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1920-TAL, FLICKA MED VINTHUND, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 95 X 64 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
950 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
309.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, OMKRING 1900, ALFRED STEVENS ATELJE, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 91 X 73 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,500 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
313.
H.REN, KUSTLANDSKAP MED FARTYG, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 42 X 55 CM
Nuværende katalognummer
317.
EUGEN MONTELIN, "FEM GRAFISKA BLAD 1970", MAPP MED 5 ST GRAFISKA BLAD, SIGNERADE OCH NUMRERADE 40/100, VARIERANDE MÅTT
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
600 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Nuværende katalognummer
359.
SVEN LJUNGBERG (1903-2010), BUSSTATION, LJUNGBY, SIGNERAD OCH NUMRERAD 216/360, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 22X30 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
360.
ELIS RYDBERG, (1919-1985), STADSGATA MED FLANÖRER, SIGNERAD OCH NUMRERAD 210/325, BILDMÅTT 37X45 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
150 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
363.
MÅRTEN ANDERSSON (1934-2017), "METAREN", SIGNERAD OCH NUMRERAD 710/1400, GRAFISKT BLAD, BILDMÅTT 37X45 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
350 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
375.
JACK FRILING TANDBERG (NORGE, 1927-2000), STADSMOTIV MED FIGURER, MOTIV FRÅN TYSKLAND, SIGNERAD 1948, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 46X38 CM
Nuværende katalognummer
376.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TAL, PORTRÄTT AV FLICKA I FOLKDRÄKT, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 21X18 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
1,200 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
377.
TORE BÖRJESSON, KOMPOSITION, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 80X122 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
550 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
378.
HANS WALTER SUNDBERG (1922-2004), KVINNOFIGUR MED BLOMSTERBUKETT, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 40X65 CM
Nuværende katalognummer
379.
HANS WALTER SUNDBERG (1922-2004), KOMPOSITION, SIGNERAD 67, OLJA PÅ PAPP, 66X99 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
450 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
380.
HANS WALTER SUNDBERG (1922-2004), KOMPOSITION, SIGNERAD 66, BLANDTEKNIK PÅ PAPPER, BILDMÅTT 70X99 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
550 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
381.
HANS WALTER SUNDBERG (1922-2004), KOMPOSITION, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 92X73 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
800 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Læs mere
Jeg forstår