Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 18 Juni 2022
52
446
Se kataloget
52
98
Möbler
14
Speglar
25
Mattor
67
Konst
40
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
9
Porslin
17
Glas/kristall
9
Smycken
Bijouterier
19
Övrigt
11
Klockor/Ur
11
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
Stengods
Afrikana
LEKSAKER/SPEL
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kamerautrustning
12
Kina Porslin
Orientaliskt
MOPEDER
SAMEOBJEKT
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
SAMEKONST
BING & GRÖNDAHL
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
8.
PLAFOND, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, BLYINFATTADE, FLERFÄRGADE GLAS, HÖ 15, DIAM 40 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
1,000 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
26.
TAKARMATUR, FÖR 3 LJUS, 1900-TAL, KARL JOHANSTIL, FÖRGYLLD METALLSTOME BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 47, DIAM 32 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
550 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
35.
BORDSLAMPA, 1930/40-TAL, BRONS, HÖ 50 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
300 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
GOLVLAMPA/UPLIGHT, ASEA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, HÖJD 154 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
750 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
54.
GOLVLAMPA, FÖR 2 LJUSPUNKTER, 1900-TALETS MITT, TRÄ OCH MÄSSING, LEDBARA LJUSARMAR, MÄRKT Ö.A.41-2, HÖJD
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
61.
BORDSLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, AHX, PLÅT OCH MÄSSING, HÖ 43 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
450 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
87.
TAKARMATURER, 1 PAR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, BORSTAD PLÅT OCH GLAS, HÖ 18 , DIAM 30 CM VARDERA
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
88.
BORDSLAMPA, FOT OMGJORD FRÅN KINESISK BOJAN, 17/1800-TAL, PORSLIN, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT, HÖJD 38 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
89.
PLAFOND, SANNOLIKT ORREFORS, GLAS, HÖJD 13, DIAM 35 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
700 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
97.
AMPEL FÖR 6 LJUS, KARL-JOHANSTIL, GRÖNPATINERAD METALL, BESLAG AV FÖRGYLLD METALL, TOTALHÖJD 67, DIAM 47 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
102.
HALLAMPA, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SMIDESJÄRN OCH GLAS, TOTALHÖJD 58 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
350 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
107.
ANDERS PEHRSON (1912-1982), TAKARMATUR, "BUMLING", ATELJE LYKTAN, ÅHUS, BORSTAD ALUMINIUM, DIAM 40 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
115.
AMPEL, FÖR 6 LJUS, 18/1900-TAL, EMPIRESTIL, FÖRGYLLD OCH PATINERAD BRONS, SAMT FÖRGYLLD METALL, HÖ 85, DIAM 50 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
7,200 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
119.
BORDSLAMPA, FOT OMGJORD FRÅN KINESISK BOJAN, 1700-TAL, PORSLIN, HÖJD 42 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
400 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
153.
TAKARMATUR, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SMIDESJÄRN, TOTALHÖJD 99, DIAM 29 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
164.
HALLAMPA, GLAS OCH MÄSSING, SAMT VÄGGLAMPA, "PRHOME", FÖRKROMAD METALL, LEDBAR ARM, HÖ HALLAMPA 26 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
550 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
166.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING OCH TEAK, LEDBAR, HÖ CA 135 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
400 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
168.
PHILIPPE STARCK (FÖDD 1949), BORDSLAMPOR, ETT PAR, "MISS K", FLOS, ITALIEN, 2000-TAL, RÖD PLAST, HÖ 44 CM VARDERA
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
2,000 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
187.
BORDSLAMPOR, 2 ST, EN ETIKETTMÄRKT ANETA, VÄXJÖ, HÖJD 63 RESP 49 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
150 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
191.
TAKARMATUR, UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON LUXUS, 1970-TAL, VIT PLAST OCH VITMÅLAT TRÄ, HÖJD 27, DIAM 40 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
194.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, BERGBOMS BELYSNING, MÄSSING, HÖJD 30 CM
Nuværende katalognummer
198.
BORDSLAMPOR, ETT PAR, SAMTIDA, VITMETALL, HÖJD 52 CM VARDERA
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
207.
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,200 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
209.
GOLVLAMPA, BELID, MÄSSING, LEDBAR SKÄRM, HÖ CA 140 CM
Nuværende katalognummer
222.
TAKARMATUR, 1900-TAL, SEKELSKIFTESSTIL, GLAS OCH MÄSSING, HÖJD CA 40, DIAM 41 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
950 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
224.
ANDERS PEHRSSON, GOLVLAMPA, "BUMLING", ATELJE LYKTAN, MÄSSING, 1970-TAL, HÖJD CA 130 CM
Nuværende katalognummer
237.
BORDSLAMPOR, 3 ST, KINA, 1900/2000-TAL, PORSLIN, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT, HÖ 50 CM VARDERAÖ
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
1,600 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
238.
BORDSLAMPA, KINA, 1900/2000-TAL, PORSLIN, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT AV FLODLANDSKAP MED PAGODER, HÖ 53 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
350 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
256.
LJUSKRONA FÖR 12 LJUS I TVÅ VÅNINGAR, 17/1800-TAL, TENN, ELEKTRIFIERAD, HÖJD 76, DIAM 67 CM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,800 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
257.
FAGERHULTS BELYSNING, TAKLAMPA, VIT OCH KLAR PLAST, TOTALHÖJD 85, DIAM 44 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
262.
PLAFOND, "YKSI", CO BANKERYD, HÖ 30, DIAM 75 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
285.
TAKARMATUR MED PRISMOR, 1900-TAL, FÖRGYLLD METALLSTOMME, HÖJD 27, DIAM 40 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
300.
GOLVLAMPA, FÖR 3 LJUSPUNKTER, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, MÄRKT SM 16, HÖ 155 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
100 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
307.
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
1,200 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
310.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, HÖ 140 CM
Nuværende katalognummer
317.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, RYDÉNS, GNOSJÖ, 3-ARMAD, LEDBARA, VITLACKERAD SAMT KROMAD METALL, HÖ CA 150 CM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
650 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
318.
GOLVLAMPA, SAMTIDA, TVÅ LJUSPUNKTER, GRÅLACKERAD SAMT KROMAD METALL, HÖJ- & SÄNKBAR, HÖ CA 160 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
150 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
319.
TAKARMATUR, 1900-TALETS SLUT, SVARTLACKERAD PLÅT, HÖ CA 17, DIAM 48 CM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Nuværende katalognummer
332.
YTTERBELYSNING, 2 ST, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, SVARTMÅLAD METALL, EN ETIKETTMÄRKT BRIGHT, LÄ 36, RESPEKTIVE 45 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
600 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
339.
BORDSLAMPOR, 1 PAR, LUXUS, MODELL 1061, GULT GLAS, SAMT DELVIS FÖRGYLLDA, ETIKETTMÄRKTA, HÖ 43 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
1,100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
343.
SIGURD PERSSON (1914-2003), VÄGGLAMPETT, MÄSSING, HÖ 32, BR 19 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
450 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
345.
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
371.
GOLVLAMPA, 1930-TAL, BONAD BJÖRK, HÖ 177 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
150 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
375.
GOLVLAMPA, 1940/50-TAL, 2-ARMAD, MAHOGNY OCH MÄSSING, HÖ CA 145 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
350 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
402.
TAKLAMPA, PENDLAD, GLAMOX AB, MODELL A65-P530, SVARTLACKERAD PLAST, TOTALHÖJD CA 90, 53 X 53 CM
Nuværende katalognummer
407.
FAGERHULTS BELYSNING, TAKLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, VITLACKERAD PLÅT, SKÄRM MED LAMELLER, HÖJD 70, DIAM 63 CM
Nuværende katalognummer
411.
FÖNSTERLAMPA, MÖJLIGEN HELENA TYNELL, FLYGSFORS, GLAS, HÖ 19, DIAM 17 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
413.
BORDSLAMPA, 1930-TAL, BRONS, MED KVINNOFIGUR I PATINERAD METALL, HÖ 25 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
900 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Læs mere
Jeg forstår