Toggle navigation
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
Aktiviteter
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
Frimærkeauktion den 28. februar 2021
431
Se kataloget
431
Se kataloget
405
DANMARK
18
KLASSISKE KVADRATER
11
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
23
TOFARVEDE
12
VÅBENTYPE
67
BOGTRYK
8
PORTOMÆRKER
1
GEBYRMÆRKER
1
FRIMÆRKEHÆFTER
7
HELSAGER
25
POSTHISTORIE
86
STEMPLER
7
ESSAYS/PRØVETRYK/NYTRYK
139
POSTKORT
5
DANSK VESTINDIEN
3
POSTFRIMÆRKER
1
POSTKORT
1
DIVERSE
3
SLESVIG-HOLSTEN
3
POSTHISTORIE
1
GRØNLAND
1
POSTFRIMÆRKER
1
FÆRØERNE
1
PROVISORISKE UDGAVER
8
SLESVIG PLEBISCIT
8
POSTFRIMÆRKER
1
FINLAND
1
POSTKORT
3
ISLAND
1
STEMPLER
2
DIVERSE
1
NORGE
1
POSTKORT
2
SVERIGE
1
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
1
OVERSØ
1
ASIEN
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
9
»
Mindst tid tilbage
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade II. Dobbeltannulleret med BLÆK og STUMT STEMPEL. Berørt forneden til højre.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade I, Position 60. Pragtbrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 17.5.1851 til Helsingør. Annulleret med stumt stempel.
Hammerslag
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
600 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Nuværende katalognummer
3.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 65. Pragtbrev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN KB 10.7.1852 (kompasstempel) til Randers. Annulleret med stumt stempel. Signeret MØLLER BPP.
Hammerslag
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
250 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Nuværende katalognummer
4.
AFA 1IIb: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, rødbrun, Plade I, Position 48. Pragtbrev sendt fra NAKSKOV 21.11.1853 til Sakskøbing. Annulleret med nummerstempel 43.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
5.
AFA 1IIIb: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, gulbrun, Plade IV, Position 38-39 (par). Annulleret med nummerstempel 113: ALTONA.
Hammerslag
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
300 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
6.
AFA 2: 1851. SPIRO-FORFALSKNING, 2 Rigsbankskilling, blå (4-blok). Annulleret med nummerstempel 1. Sjælden i større enheder.
Hammerslag
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
600 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
7.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra SKANDERBORG 5.5.1856 til Skaarup pr. Svendborg. Annulleret med nummerstempel 63.
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
100 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Nuværende katalognummer
8.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra TØNDER 12.6.1856 til Lerchenborg pr. Kalundborg. Annulleret med nummerstempel 73.
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
100 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Nuværende katalognummer
9.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HOBRO 14.9. (ANT VI Posthorn) til Odder pr. Aarhus. Annulleret med nummerstempel 27.
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
100 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Nuværende katalognummer
10.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra STOREHEDINGE 7.10. (ANT VI Posthorn) til Strøby Kro. Annulleret med nummerstempel 93.
Hammerslag
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
100 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Nuværende katalognummer
11.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra STUBBEKJØBING 12.2. (ANT VI Posthorn) til Køge. Annulleret med nummerstempel 69. Ankomststemplet KJØGE 14.2.1862.
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
150 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Nuværende katalognummer
12.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, 7.Tryk. Brev sendt fra FREDERIKSBORG 14.7. (ANT VI Posthorn) til Skuldelev. Annulleret med nummerstempel 18. Omadresseret til Roskilde og påskrevet "6" i rødkridt. ►
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
900 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Nuværende katalognummer
13.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Pragtbrev sendt fra ESROM (stjernestempel) via HELSINGØR 25.9.1861 til Hillerød. Ankomststemplet FREDERIKSBORG 25.9. (ANT VI Posthorn).
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
14.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KDOPA HAMBURG 23.9.(1861) til København. Annulleret med nummerstempel 2. Ankomststemplet KIØBENHAVN 24.9. ►
Hammerslag
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
100 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Nuværende katalognummer
15.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra København til Nakskov. Annulleret med kombineret nummerstempel 182: SJÆLL.POST.SPED.BUREAU 20.10.1860. Ankomststemplet NAKSKOV 21.10.1860.
Hammerslag
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
125 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
Nuværende katalognummer
16.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra BOGENSE 4.12. (ANT VI Posthorn) til København. Annulleret med nummerstempel 8.
Hammerslag
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
100 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Nuværende katalognummer
17.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra LYNGBYE 23.3. (ANT VI Posthorn) til Køge. Annulleret med nummerstempel 39. Ankomststemplet KJØGE 24.3.1864.
Hammerslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
100 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Nuværende katalognummer
18.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 21.8.(1863) til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HADERSLEV 22.8.1863 i rød farve.
Hammerslag
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
125 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Nuværende katalognummer
19.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå (3-stribe). GRÆNSEBREV sendt fra KOLDING 9.11. til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 36. Ankomststemplet AUSG. 19.11. og sendt retur dagen efter.
Hammerslag
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
500 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Nuværende katalognummer
20.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra HOLBEK 30.10. til Rosenborg Slot, København. Ankomststemplet i KIØBENHAVN 30.10. ►
Hammerslag
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
125 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Nuværende katalognummer
21.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra NYKJØBING P.F. 24.8. (ANT VI Posthorn) til Værslev pr. Kalundborg. Annulleret med nummerstempel 47.
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
150 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Nuværende katalognummer
22.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 2.Tryk. Brev sendt fra SVINNINGE 24.6. (ANT VI Posthorn) til Holbæk. Annulleret med nummerstempel 219. ►
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
375 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Nuværende katalognummer
23.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 1.Tryk, mørk karmin (par). Brev sendt fra NYKJØBING P.F. 12.9. (ANT VI Posthorn) til Førslev pr. Næstved. Annulleret med nummerstempel 47. Ankomststemplet NESTVED 13.9.1864.
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
125 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Nuværende katalognummer
24.
AFA 14: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 8 Skilling, brun. Brev sendt fra VEILE 28.7. til København. Annulleret med nummerstempel 76. Ankomststemplet KIØBENHAVN 28.7.
Hammerslag
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
375 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Nuværende katalognummer
25.
AFA 15x: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 16 Skilling, oliven (par). Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Højre mærke med matricefejl.
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
350 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Nuværende katalognummer
26.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå. Lokalbrev sendt i STUBBEKJØBING 4.5. (ANT VI Posthorn).
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
175 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Nuværende katalognummer
27.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå (par). Brev sendt fra VESTERVIG 23.5. (ANT VI Posthorn) til Thisted. Annulleret med nummerstempel 209. Ankomststemplet THISTED 24.5.1874.
Hammerslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
100 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Nuværende katalognummer
28.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, 2b.Tryk. Fin lille tryksag sendt fra AARHUUS.JB.P.E. 4.5.(1872) til Grenaa. Annulleret med nummerstempel 217.
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
200 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Nuværende katalognummer
29.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, 3b.Tryk (2). Flot brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 12.7.(1872) til Nykøbing Falster. Annulleret med nummerstempel 1.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
30.
AFA 17: 1870. Tofarvet, 3 Skilling, 4.Tryk, Position B59-60 (par). Brev sendt fra KJØBENHAVN 20.5.(1874) til Malmö, Sverige. Ankomststemplet MALMÖ 20.5.1874. Trykbestemt af Lasse Nielsen.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
32.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra STOREHEDINGE 23.3. (ANT VI Posthorn) til København. Annulleret med nummerstempel 93.
Hammerslag
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
100 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
34.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev med fuldt indhold sendt fra FREDERIKSBORG 20.10.(1872) til Sorø. Annulleret med nummerstempel 18. Ankomststemplet SORØ 21.10.
Hammerslag
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
100 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Nuværende katalognummer
35.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra GLOSTRUP 23.12.1871 over KIØBENHAVN 24.12. til Ballerup. Annulleret med stumt stempel. Udbragt med fodposten og ovalstemplet F:P: 24.12.71.
Hammerslag
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
500 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Nuværende katalognummer
36.
AFA 21: 1870. Tofarvet, 48 Skilling, brun/lilla. Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Signeret MØLLER BPP.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
37.
AFA 22: 1875. 4 Øre Helsagsbrevkort opfrankeret med Tofarvet 3 Øre, blå/grå (par) tryk 7, pos 5-6 OF 1.5 ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
33.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra NØRRE-SUNDBY 2.10. (ANT VI Posthorn) til Fredericia. Annulleret med nummerstempel 208. Ankomststemplet FREDERICIA 3.10.(1873).
Hammerslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
175 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Nuværende katalognummer
38.
AFA 22: 1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå. 6.tryk (2) opfrankeret på 4 Øre helsagsbrevkort ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
39.
AFA 22a: 1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå (par), 4.tryk ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
31.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød (4-stribe). Sandsynligvis annulleret (SVE)NDBORG 16.12.
Hammerslag
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
500 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Nuværende katalognummer
40.
AFA 22,34: 1875. Tofarvet, 3 Øre, 12.Tryk (3-stribe) og Våbentype, 5 Øre, grøn (4-stribe). Opfrankeret på helsagskonvolut, 4 Øre, blå. Sendt rekommanderet fra KIØBENHAVN 13.11.(1894) til Göppingen, Tyskland. ►
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
225 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Nuværende katalognummer
41.
AFA 23,25: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå og 8 Øre, grå/rød (2). Dekorativt brev sendt fra Vinhandel i FREDERICIA 7.3.95 til Buchbrunn, Tyskland. Ankomststemplet BUCHBRUNN 9.MAR.95.
Hammerslag
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
100 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Nuværende katalognummer
42.
AFA 23,27: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå (par) og enkelt samt 16 Øre, 9.Tryk. Opfrankeret på helsagskonvolut, 8 Øre, rød. Sendt rekommanderet fra KIØBENHAVN 23.5.(1887) til Mannheim, Tyskland.
Hammerslag
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
350 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Nuværende katalognummer
43.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 4.Tryk. Planche med 10 mærker.
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
175 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Nuværende katalognummer
44.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 6.Tryk. Planche med 12 mærker.
Hammerslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
100 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Nuværende katalognummer
45.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 7.Tryk. Planche med 7 mærkerog 1 forsendelse (forside).
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
125 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
Nuværende katalognummer
46.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 9.Tryk. Planche med 11 mærker.
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
200 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
Nuværende katalognummer
47.
AFA 27y: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 14.Tryk. Ukomplet trykopstilling (85 mærker) ►
Hammerslag
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
400 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
48.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 16.Tryk. Planche med 23 mærker.
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
150 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
9
»
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår