Toggle navigation
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
Aktiviteter
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
Frimærker den 27. Februar 2022
820
Se kataloget
820
Se kataloget
742
DANMARK
26
KLASSISKE KVADRATER
14
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
40
TOFARVEDE
15
VÅBENTYPE
54
BOGTRYK
25
STÅLSTIK
2
JULEMÆRKER
7
TJENESTEFRIMÆRKER
20
PORTOMÆRKER
2
GEBYRMÆRKER
4
POSTFÆRGEMÆRKER
6
REKLAMEMÆRKER
23
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
8
2. VERDENSKRIG
72
STEMPLER
1
BYPOST
8
JERNBANEMÆRKER
289
POSTKORT
12
DIVERSE
9
DANSK VESTINDIEN
1
POSTFRIMÆRKER
2
HELSAGER
3
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
2
DIVERSE
15
SLESVIG-HOLSTEN
15
POSTHISTORIE
12
GRØNLAND
6
POSTFRIMÆRKER
1
POSTHISTORIE
5
DIVERSE
4
FÆRØERNE
1
DANSKE POSTFRIMÆRKER
3
DIVERSE
2
FINLAND
1
HELSAGER
1
DIVERSE
1
ISLAND
1
DIVERSE
14
EUROPA
8
FRANKRIG
2
RUSLAND
4
TYSKLAND
7
OVERSØ
1
AFRIKA
2
NORDAMERIKA
4
SYDAMERIKA
14
SAMLINGER/KASSER
9
NORDEN
5
EUROPA
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
18
»
Mindst tid tilbage
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. FERSLEW. Lille brevklip annulleret med skarpt kombineret stumt stempel, KJØBENHAVN.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew. Brev sendt fra ODENSE 20.3.1852 (ANT IIb) til København. Annulleret med stumt stempel. Fint lille brev.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
3.
AFA 1, Ferslew: 1851. Fire RBS brun, pl. I, nr. 35 på dekorativt brev sendt fra Helsingør 21.1.1852 til Kjøbenhavn.
Hammerslag
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
375 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
4.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade II, nr. 99, på brev sendt lokalt i Helsingør. Lokalbrev
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
5.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade 2, på brev sendt fra Helsingør 11.4.1853 til Kiøbenhavn.
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
300 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
8.
AFA 1 IIIb: 1854. FIRE R.B.S., Thiele III, gulbrun. Pragteksemplar med centrisk nr.stempel 163: HOLST.EISENBAHN.
Hammerslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
400 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
Nuværende katalognummer
6.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, sortbrun (lodret parstykke). Annulleret med nummerstempel 112: SÆBY.
Hammerslag
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
200 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Nuværende katalognummer
7.
AFA 1, Thiele II: 1853. Fire RBS brun, på brev sendt fra KIØBENHAVN, 7.2.1854 til Helsingør.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
9.
AFA 1 IIby: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, "Pemberton dobbeltpræg", Plade I-19 på smukt lille brev sendt fra Helsingør 14.9.1853 til København.
Hammerslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
1.300 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Nuværende katalognummer
10.
AFA 1, Thiele IIIc: 1854. Fire RBS gråbrun, plade IV, nr. 35 med gode, brede rande på brev med rent nr. stempel 24. Sendt fra Helsingør 19.10.1851 til Kiöbenhavn.
Hammerslag
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
250 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Nuværende katalognummer
11.
AFA 1 IIIe: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, kastaniebrun på smukt lille brev sendt fra Helsingør 16.4.1855 til København.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
12.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå (2). Fodpostbrev sendt lokalt til Sygehjemmet i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 29.1.1861. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
13.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Fuldrandet mærke på brev med fuldt indhold sendt fra HELSINGØR, 12.2.1858 til København. Annulleret med nummerstempel 24.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
14.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 19.8.1858 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
15.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun 5. tryk. Flot mærke annulleret NUM 124, NEUMÜNSTER 18.11.1857 sendt til Schleswig. Brevet er med indhold.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
16.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun på LANDPOSTBREV med fuldt indhold. Sendt fra RENDSBURG, 27.9.1859 til Erfde pr. Friedrichsstadt. Annulleret NUM 54. bærepenge 3 Sch. påtegnet med rødkridt. Signeret CARL H. LANGE.
Hammerslag
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
300 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Nuværende katalognummer
17.
AFA 5: 1857. 8 Sk. grøn SINGLE på brev fra Admmiralitetet i Kjøbenhavn til Byfogeden i Helsingør. 18.7.1864.
Hammerslag
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
400 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Nuværende katalognummer
18.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.2, på brev sendt fra Helsingør, 11.5.1860 til Kjøbenhavn.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
19.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.1-100, på konvolut sendt fra Helsingør, 12.6.1859 til Løjtnant ombord på orlogskutteren Neptun. Sendt Poste Restante Kiel.
Hammerslag
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
200 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Nuværende katalognummer
20.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 23.5.1860 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24 og BYSTEMPLETA HELSINGØR.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
21.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 13.9.(1861) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet RANDERS.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
22.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra KIØBENHAVN 11.3. til Assens. Annulleret med nummerstempel 1. Ekspederet næste dag og ovalstemplet KIØBENHAVN 12.3. Ankomststemplet ASSENS 13.3.1861.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
23.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HORSENS 23.10. til Faaborg. Annulleret med nummerstempel 30.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
24.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra BOGENSE 7.12.1861 til Odense. Annulleret ved ankomsten med nummerstempel 51. Ankomststemplet ODENSE 8.12.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
25.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 14.12. til Nakskov. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet NAKSKOV 14.12.1863.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
26.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 18.8. til Odense. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet ODENSE 19.8. Påskrevet "Onsdag den 19 August 1863".
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
27.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 2 Skilling, blå single på tryksag sendt fra Helsingør 9.7.1870 til Hjørring.
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
100 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Nuværende katalognummer
28.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 23.12.65. ►
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
175 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Nuværende katalognummer
29.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 18.3.67. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
30.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 17.7.67.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
31.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 2 Sk., lysblå (2), tr. 6. landsportobrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 6.5. (1870) til NIBE. Aalborg transitstempel på bagsiden. Flot kvalitet.
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
250 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Nuværende katalognummer
32.
AFA 11,13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå og 4 Skilling, rød. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 10.6.(1867) til Altona. Annulleret med nummerstempel 1. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
33.
AFA 12: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 3.Tryk. Annulleret med svensk jernbanestempel PKXP.Nr.2 24.9.1870.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
34.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling, rød 12.trl, pos 95-96, fejlperforeret på brev sendt fra Helsingør, 21.10. til København.
Hammerslag
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
425 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Nuværende katalognummer
35.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling, rød 2.tr. på 2. vægtklasse brev sendt fra HELSINGØR JB. 10.10. Annulleret med NUM 227.
Hammerslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
175 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Nuværende katalognummer
36.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling, rød (2) på brevforside for et værdibrev sendt fra Helsingør til Bedholm. pr. Aalborg
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
100 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Nuværende katalognummer
37.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra AALBORG 23.7. til Sjørring pr. Thisted. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet THISTED 24.7.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
38.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 19.12.(1867) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Klichéfejl C.1.37.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
39.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra KIØBENHAVN 9.1.(1867) til Helsingør. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HELSINGØR 9.1. Uforklarlig rød streg på forsiden.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
40.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt med privat bud fra Hoby til Nakskov, påtegnet "4/S" under frimærket. Postbehandet i NAKSKOV 24.11. og sendt til Christiansede pr. Maribo. ►
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
1.000 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Nuværende katalognummer
41.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå, (par). Brev sendt fra København til Borsholm pr. Helsingør. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 KJØBENHAVNS J.P. 21.6. Afleveres hos Kjøbmand Otto Jørgensen. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
42.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk. lysgrå/ultramarin, tryk 1b. Flot mærke på TRYKSAG fra KJØBENHAVN 19.7.(1871) til Assens. 20.7. Antikva IV stempel på bagsiden.
Hammerslag
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
250 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Nuværende katalognummer
43.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk., grå/blå. tryk 4b. Flot FODPOSTBREV med fuldt indhold. Sidestemplet Fodpost 17/9 1872. Trykbestemt af Lasse Nielsen
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
44.
AFA 16,19: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå og 8 Skilling grå/brun på brev sendt fra Kjøbenhavn 17.10.(1872) til Rotterdam.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
45.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 2, pos B39-40 i par på klip med svensk stempel MALMÖ, 7.9.1872.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
46.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 4, pos A1 SINGLE på tryksag sendt fra København til NORGE.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
47.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 3, (2) på brev fra København 10.4.(1873) til Stockholm. Attest Nielsen, 1983.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
48.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos 40. ISOLERET OMVENDT RAMME
Ikke solgt
«
1
2
3
4
1
2
3
...
18
»
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår