Toggle navigation
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
Aktiviteter
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
Frimærker den 27. Februar 2022
DANMARK
26
KLASSISKE KVADRATER
820
Se kataloget
742
DANMARK
26
KLASSISKE KVADRATER
14
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
40
TOFARVEDE
15
VÅBENTYPE
54
BOGTRYK
25
STÅLSTIK
2
JULEMÆRKER
7
TJENESTEFRIMÆRKER
20
PORTOMÆRKER
2
GEBYRMÆRKER
4
POSTFÆRGEMÆRKER
6
REKLAMEMÆRKER
23
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
8
2. VERDENSKRIG
72
STEMPLER
1
BYPOST
8
JERNBANEMÆRKER
289
POSTKORT
12
DIVERSE
9
DANSK VESTINDIEN
1
POSTFRIMÆRKER
2
HELSAGER
3
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
2
DIVERSE
15
SLESVIG-HOLSTEN
15
POSTHISTORIE
12
GRØNLAND
6
POSTFRIMÆRKER
1
POSTHISTORIE
5
DIVERSE
4
FÆRØERNE
1
DANSKE POSTFRIMÆRKER
3
DIVERSE
2
FINLAND
1
HELSAGER
1
DIVERSE
1
ISLAND
1
DIVERSE
14
EUROPA
8
FRANKRIG
2
RUSLAND
4
TYSKLAND
7
OVERSØ
1
AFRIKA
2
NORDAMERIKA
4
SYDAMERIKA
14
SAMLINGER/KASSER
9
NORDEN
5
EUROPA
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
1
»
Mindst tid tilbage
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. FERSLEW. Lille brevklip annulleret med skarpt kombineret stumt stempel, KJØBENHAVN.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew. Brev sendt fra ODENSE 20.3.1852 (ANT IIb) til København. Annulleret med stumt stempel. Fint lille brev.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
3.
AFA 1, Ferslew: 1851. Fire RBS brun, pl. I, nr. 35 på dekorativt brev sendt fra Helsingør 21.1.1852 til Kjøbenhavn.
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
375 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Nuværende katalognummer
4.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade II, nr. 99, på brev sendt lokalt i Helsingør. Lokalbrev
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
5.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade 2, på brev sendt fra Helsingør 11.4.1853 til Kiøbenhavn.
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
300 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Nuværende katalognummer
8.
AFA 1 IIIb: 1854. FIRE R.B.S., Thiele III, gulbrun. Pragteksemplar med centrisk nr.stempel 163: HOLST.EISENBAHN.
Hammerslag
23.00 DKK
24.00 DKK
400 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Nuværende katalognummer
6.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, sortbrun (lodret parstykke). Annulleret med nummerstempel 112: SÆBY.
Hammerslag
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
200 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Nuværende katalognummer
7.
AFA 1, Thiele II: 1853. Fire RBS brun, på brev sendt fra KIØBENHAVN, 7.2.1854 til Helsingør.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
9.
AFA 1 IIby: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, "Pemberton dobbeltpræg", Plade I-19 på smukt lille brev sendt fra Helsingør 14.9.1853 til København.
Hammerslag
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
1.300 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
Nuværende katalognummer
10.
AFA 1, Thiele IIIc: 1854. Fire RBS gråbrun, plade IV, nr. 35 med gode, brede rande på brev med rent nr. stempel 24. Sendt fra Helsingør 19.10.1851 til Kiöbenhavn.
Hammerslag
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
250 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
11.
AFA 1 IIIe: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, kastaniebrun på smukt lille brev sendt fra Helsingør 16.4.1855 til København.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
12.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå (2). Fodpostbrev sendt lokalt til Sygehjemmet i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 29.1.1861. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
13.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Fuldrandet mærke på brev med fuldt indhold sendt fra HELSINGØR, 12.2.1858 til København. Annulleret med nummerstempel 24.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
14.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 19.8.1858 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
15.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun 5. tryk. Flot mærke annulleret NUM 124, NEUMÜNSTER 18.11.1857 sendt til Schleswig. Brevet er med indhold.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
16.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun på LANDPOSTBREV med fuldt indhold. Sendt fra RENDSBURG, 27.9.1859 til Erfde pr. Friedrichsstadt. Annulleret NUM 54. bærepenge 3 Sch. påtegnet med rødkridt. Signeret CARL H. LANGE.
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
300 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Nuværende katalognummer
17.
AFA 5: 1857. 8 Sk. grøn SINGLE på brev fra Admmiralitetet i Kjøbenhavn til Byfogeden i Helsingør. 18.7.1864.
Hammerslag
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
400 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Nuværende katalognummer
18.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.2, på brev sendt fra Helsingør, 11.5.1860 til Kjøbenhavn.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
19.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.1-100, på konvolut sendt fra Helsingør, 12.6.1859 til Løjtnant ombord på orlogskutteren Neptun. Sendt Poste Restante Kiel.
Hammerslag
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
200 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Nuværende katalognummer
20.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 23.5.1860 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24 og BYSTEMPLETA HELSINGØR.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
21.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 13.9.(1861) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet RANDERS.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
22.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra KIØBENHAVN 11.3. til Assens. Annulleret med nummerstempel 1. Ekspederet næste dag og ovalstemplet KIØBENHAVN 12.3. Ankomststemplet ASSENS 13.3.1861.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
23.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HORSENS 23.10. til Faaborg. Annulleret med nummerstempel 30.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
24.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra BOGENSE 7.12.1861 til Odense. Annulleret ved ankomsten med nummerstempel 51. Ankomststemplet ODENSE 8.12.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
25.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 14.12. til Nakskov. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet NAKSKOV 14.12.1863.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
26.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 18.8. til Odense. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet ODENSE 19.8. Påskrevet "Onsdag den 19 August 1863".
Ikke solgt
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår