Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Frimærkeauktion den 30. oktober 2022
604
DANMARK
749
Se kataloget
604
DANMARK
42
KLASSISKE KVADRATER
17
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
85
TOFARVEDE
33
VÅBENTYPE
80
BOGTRYK
17
STÅLSTIK
TJENESTEFRIMÆRKER
SOLDATERFRIMÆRKER
PORTOMÆRKER
POSTALE VIGNETTER
21
HELSAGER
55
POSTHISTORIE
56
STEMPLER
DAMPSKIBSMÆRKER
JERNBANEMÆRKER
ESSAYS/PRØVETRYK/NYTRYK
173
POSTKORT
DIVERSE
19
DANSK VESTINDIEN
13
POSTFRIMÆRKER
HELSAGER
POSTHISTORIE
SLESVIG-HOLSTEN
POSTHISTORIE
16
GRØNLAND
PAKKEPORTO
10
POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
9
FÆRØERNE
PROVISORISKE UDGAVER
DANSKE POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
STEMPLER
SLESVIG PLEBISCIT
POSTFRIMÆRKER
TJENESTEFRIMÆRKER
FINLAND
POSTFRIMÆRKER
34
ISLAND
30
POSTFRIMÆRKER
HELSAGER
11
NORGE
POSTFRIMÆRKER
HELSAGER
POSTHISTORIE
17
SVERIGE
14
POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
EUROPA
FRANKRIG
TYSKLAND
20
SAMLINGER/KASSER
13
NORDEN
EUROPA
OVERSØ
VERDEN
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
...
13
Mindst tid tilbage
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
AFA 1: 1851. Fire R.B.S. FERSLEW, chokoladebrun, pl. II, nr. 40, annulleret med NUM 37: Korsør.
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
450 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Nuværende katalognummer
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, chokoladebrun. Planche med 4 pæne fuldrandede mærker, alle annulleret med stumt stempel.
Nuværende katalognummer
4.
AFA 1: 1851. Fire R.B.S. FERSLEW, pl.1, nr.41 på smukt lille brev. Annulleret med centralt stumt stempel og afgangsstemplet VARDE, 1½ rinstempel ANT IIb, 30.3.1852.
Hammerslag
17.00 DKK
18.00 DKK
250 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Nuværende katalognummer
5.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade II, Position 69-70 (par). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR. Attest Dr. Arno Debo BPP (1990).
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
250 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Nuværende katalognummer
3.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade I, Position 84. Brev sendt fra KJØBENHAVN 7.11.1851 (kompasstempel) til Sakskøbing. Annulleret med stumt stempel og afgangsstemplet KIØBENHAVN 8.11.1851 (apteret). ►
Hammerslag
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
1.100 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
6.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 36. Pragtannulleret med nummerstempel 66: SCHLESWIG.
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
250 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Nuværende katalognummer
7.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I. Pragt-annulleret med nummerstempel 90: RØNNEDE.
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
150 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Nuværende katalognummer
8.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, brun. Pragtbrev sendt fra SAXKJØBING 8.8.1852 til Nykøbing F. Annulleret med stumt stempel. Påtegnet "Privat".
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
600 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Nuværende katalognummer
9.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade II, Position 6. Pragtbrev sendt fra KJØBENHAVN KB 30.3.1853 (kompasstempel) til Flakkebjerg pr. Slagelse. Annulleret med nummerstempel 1.
Nuværende katalognummer
10.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 1 "Hakmærket". Brev med indhold dateret Holbæk 22. Nov. 1852. Sendt til København.
Nuværende katalognummer
11.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I. Brev sendt fra HOLBEK, 4.1.1853 til Gram pr. Haderslev.
Nuværende katalognummer
13.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, Plade II, sortbrun. Brev sendt fra RØNNE 14.7.1854 til CHRISTIANSØ. Annulleret med nummerstempel 61. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Lars Jørgensen (2021): PRAGTOBJEKT. ►
Nuværende katalognummer
12.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, sortbrun, Plade II. Annulleret med nummerstempel 103: HASLE. Attest Carl Aage Møller (1991).
Hammerslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
250 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Nuværende katalognummer
14.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 9, Type 1. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 1.1.1853 (type VI) i blå farve. ►
Hammerslag
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
4.800 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
15.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 78, Type 8. Tryksag fra AMSTERDAM dateret 7.8.1851. Privatbefordret til København og udbragt med fodposten. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 15.8.1851 (type VI) i blå farve. ►
Hammerslag
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
6.000 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Nuværende katalognummer
16.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 34, Type 8. Bredrandet eksemplar annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Meget sjældent stempel, kun få kendte. Udstillingsobjekt. ►
Hammerslag
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
4.000 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Nuværende katalognummer
17.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 57, Type 1. Brevomslag fra BERGEN, privatbefordret til København og udbragt med fodposten. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 1.10.1855 (type VI) i blå farve. ►
Hammerslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
4.800 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Nuværende katalognummer
18.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade I, Position 21, Type 5. Underfrankeret fodpostbrev sendt UDENFOR VOLDENE til Frederiksberg. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 17.9.1853. ►
Hammerslag
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
10.000 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Nuværende katalognummer
19.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå. Brevklip annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med spidsovalt fodpoststempel F.P. 31.4.
Nuværende katalognummer
20.
AFA 3,5,13,15: 1854. 2 Skilling, blå, 8 skilling, grøn, 4 Skilling, rød og 16 Skilling, oliven på brev sendt fra HOLBEK, 11.6.1865 til London.
Nuværende katalognummer
21.
AFA 3,8,13: 1854. 2 Skilling, blå og 8 Skilling, grøn samt Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 5.Tryk. I alt 14 skilling på brev sendt fra HORSENS 24.7.(1866) til London, England. ►
Hammerslag
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
3.200 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Nuværende katalognummer
22.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Pragt-annulleret med nummerstempel 26: HJØRRING.
Nuværende katalognummer
23.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Pragt-annulleret med nummerstempel 66: SCHLESWIG.
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
150 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Nuværende katalognummer
24.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, 2.Tryk, Plade II. Brev sendt fra LYNGBYE 29.1.1856 til København. Annulleret med nummerstempel 39. Afgangsstemplet på bagsiden. Flot forsendelse med bredrandet mærke.
Hammerslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
100 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
25.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra STOKKEMARKE, 17.9.1857 til Vestenskov pr. Nakskov. Håndskrevet dato i antikvastemplet.
Nuværende katalognummer
26.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra RUDKJØBING, 18.12.1856 til Halsted Præstegaard pr. Nakskov.
Nuværende katalognummer
27.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Håndskrevet "Nykjøbing Sjæll 8/3 56" på brev sendt til Roskilde.
Nuværende katalognummer
28.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på Distriktsbrev fra annulleret num 28. Brevet er ikke datostemplet, da det er et distriktsbrev til Vognserup Gods (10 km. vest for Holbæk).
Nuværende katalognummer
29.
AFA 5: 1857. 8 Sklling, grøn annulleret med centralt nummerstempel 229. Nordsjællandske Jernbanepostbureau.
Hammerslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
200 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Nuværende katalognummer
30.
AFA 5: 1854. 8 Skilling, grøn (5-stribe). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR. STØRSTE KENDTE ENHED. Indklip i margin mellem 3. og 4. mærke, samt 5. mærke berørt forneden.
Nuværende katalognummer
31.
AFA 6: 1854. 16 Skilling, gråviolet. Brev med fuldt indhold sendt fra AALBORG 27.8. til Borgholm på Öland, Sverige. Annulleret med nummerstempel 4. Transitstemplet HELSINGBORG 30.8.1861. ►
Hammerslag
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
800 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Nuværende katalognummer
32.
AFA 6,7: 1854. 16 Skilling, gråviolet (par) og 4 Skilling, brun (2). I alt 40 skilling på brev sendt fra KIØBENHAVN 22.3.(1861) via Ostende til London, England. ►
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
3.200 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Nuværende katalognummer
33.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Pragt-annulleret med nummerstempel 80: ÆRØSKØBING.
Hammerslag
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
100 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
34.
AFA 7: 1858. Planche med tre breve alle sendt til Hobro. 4 Skilling sendt fra København 10.4.1861. 4 Skilling helsgaskonvolut annulleret KOM 181×SJ.P.SP.B. og et portobrev fra Bahnhof Altona.
Nuværende katalognummer
35.
AFA 7: 1858. 7 Skilling, brun. Pragtbrev sendt fra HELSINGØR 12.10.1860 til København. Påtegnet "Cito" (Haster). ►
Hammerslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
250 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
36.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun (4) på 4. vægtklasse brev sendt fra HELSINGØR til Fredensborg.
Hammerslag
11.00 DKK
12.00 DKK
150 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Nuværende katalognummer
37.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på Postforskuds brev sendt fra HOLBEK, 4.4.1862 til Roskilde.
Nuværende katalognummer
38.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun (3-stribe) på brev sendt fra HOLBEK, 2.7.1860 til København.
Nuværende katalognummer
39.
AFA 7,8: 1858. 4 Skilling, 1.Tryk og 8 Skilling, grøn. Brev af 3. vægtklasse sendt fra KIØBENHAVN 20.2. til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Carl Aage Møller (1995).
Nuværende katalognummer
40.
AFA 8: 1858. 8 Skilling, grøn annulleret med NUM 80.
Hammerslag
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
250 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Nuværende katalognummer
41.
AFA 10,3,5,13: 1863. 16 Skilling, rosalilla stukkent kant samt 3 Skilling, blå og 8 Skilling, grøn. Brev sendt fra KJØBENHAVN 7.7. til Grantham, England. Annulleret med nummerstempel 1.
Hammerslag
2.00 DKK
3.00 DKK
4.800 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Nuværende katalognummer
42.
AFA 10,3,13: 1863. 16 Skilling, rosalilla, stukken kant, og 2 Skilling, blå samt Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 1.Tryk. I alt 22 skilling på brev sendt fra RØDBY 28.5.1864 til dansk krigsfange i Gross Glogau, Preussen. ►
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
10.500 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Nuværende katalognummer
43.
AFA 10,5: 1863. 16 Skilling, rosalilla, stukken kant og 8 Skilling, grøn. Brev sendt fra AALBORG 17.8. til London, England. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet LONDON 21.AU.65. Smuk forsendelse. ►
Hammerslag
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
4.800 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Nuværende katalognummer
44.
AFA 11A: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, 7.Tryk, Position 26-29, linietakket (4-stribe). Annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. ►
Hammerslag
23.00 DKK
24.00 DKK
1.500 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Nuværende katalognummer
45.
AFA 11A: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, 7.Tryk, LINIETAKKET (2). Brev sendt fra SLAGELSE 14.6.(1871) til København. Annulleret med nummerstempel 65. Attest Lasse Nielsen (1992).
Hammerslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
1.100 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Nuværende katalognummer
47.
AFA 12: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 2.Tryk (par). Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 28.6.(1867) til Altona, Tyskland. Transitstemplet KIEL-HAMBURG 29.6. og ankomststemplet AUSG. 28.6.
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
950 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Nuværende katalognummer
48.
AFA 12: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 3.Tryk (par). Brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 10.10. til Ystad, Sverige. Transitstemplet PKXP.Nr.2 10.10.1869 og ankomststemplet YSTAD 10.10.1869.
Hammerslag
27.00 DKK
28.00 DKK
500 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
46.
AFA 11,13: 1865. Krone-Scepter-Sværd. 2 Skilling, blå og 4 Skilling, rød (3-stribe) på brev sendt fra HELSINGØR, 21.7.(1870) til LONDON.
Hammerslag
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
300 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
...
13
Læs mere
Jeg forstår