Toggle navigation
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
Frimærkeauktion den 28. februar 2021
431
All lots
431
All lots
405
DANMARK
18
KLASSISKE KVADRATER
11
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
23
TOFARVEDE
12
VÅBENTYPE
67
BOGTRYK
8
PORTOMÆRKER
1
GEBYRMÆRKER
1
FRIMÆRKEHÆFTER
7
HELSAGER
25
POSTHISTORIE
86
STEMPLER
7
ESSAYS/PRØVETRYK/NYTRYK
139
POSTKORT
5
DANSK VESTINDIEN
3
POSTFRIMÆRKER
1
POSTKORT
1
DIVERSE
3
SLESVIG-HOLSTEN
3
POSTHISTORIE
1
GRØNLAND
1
POSTFRIMÆRKER
1
FÆRØERNE
1
PROVISORISKE UDGAVER
8
SLESVIG PLEBISCIT
8
POSTFRIMÆRKER
1
FINLAND
1
POSTKORT
3
ISLAND
1
STEMPLER
2
DIVERSE
1
NORGE
1
POSTKORT
2
SVERIGE
1
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
1
OVERSØ
1
ASIEN
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
2
3
4
1
2
3
...
9
»
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade II. Dobbeltannulleret med BLÆK og STUMT STEMPEL. Berørt forneden til højre.
Unsold
Lot No.
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade I, Position 60. Pragtbrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 17.5.1851 til Helsingør. Annulleret med stumt stempel.
Hammer price
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
600 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
Lot No.
3.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 65. Pragtbrev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN KB 10.7.1852 (kompasstempel) til Randers. Annulleret med stumt stempel. Signeret MØLLER BPP.
Hammer price
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
250 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
4.
AFA 1IIb: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, rødbrun, Plade I, Position 48. Pragtbrev sendt fra NAKSKOV 21.11.1853 til Sakskøbing. Annulleret med nummerstempel 43.
Unsold
Lot No.
5.
AFA 1IIIb: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, gulbrun, Plade IV, Position 38-39 (par). Annulleret med nummerstempel 113: ALTONA.
Hammer price
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
300 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Lot No.
6.
AFA 2: 1851. SPIRO-FORFALSKNING, 2 Rigsbankskilling, blå (4-blok). Annulleret med nummerstempel 1. Sjælden i større enheder.
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
600 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
7.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra SKANDERBORG 5.5.1856 til Skaarup pr. Svendborg. Annulleret med nummerstempel 63.
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
100 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
Lot No.
8.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra TØNDER 12.6.1856 til Lerchenborg pr. Kalundborg. Annulleret med nummerstempel 73.
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
100 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Lot No.
9.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HOBRO 14.9. (ANT VI Posthorn) til Odder pr. Aarhus. Annulleret med nummerstempel 27.
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
100 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
10.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra STOREHEDINGE 7.10. (ANT VI Posthorn) til Strøby Kro. Annulleret med nummerstempel 93.
Hammer price
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
100 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Lot No.
11.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra STUBBEKJØBING 12.2. (ANT VI Posthorn) til Køge. Annulleret med nummerstempel 69. Ankomststemplet KJØGE 14.2.1862.
Hammer price
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
150 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Lot No.
12.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, 7.Tryk. Brev sendt fra FREDERIKSBORG 14.7. (ANT VI Posthorn) til Skuldelev. Annulleret med nummerstempel 18. Omadresseret til Roskilde og påskrevet "6" i rødkridt. ►
Hammer price
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
900 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
Lot No.
13.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Pragtbrev sendt fra ESROM (stjernestempel) via HELSINGØR 25.9.1861 til Hillerød. Ankomststemplet FREDERIKSBORG 25.9. (ANT VI Posthorn).
Unsold
Lot No.
14.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KDOPA HAMBURG 23.9.(1861) til København. Annulleret med nummerstempel 2. Ankomststemplet KIØBENHAVN 24.9. ►
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
100 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Lot No.
15.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra København til Nakskov. Annulleret med kombineret nummerstempel 182: SJÆLL.POST.SPED.BUREAU 20.10.1860. Ankomststemplet NAKSKOV 21.10.1860.
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
125 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
16.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra BOGENSE 4.12. (ANT VI Posthorn) til København. Annulleret med nummerstempel 8.
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
100 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Lot No.
17.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra LYNGBYE 23.3. (ANT VI Posthorn) til Køge. Annulleret med nummerstempel 39. Ankomststemplet KJØGE 24.3.1864.
Hammer price
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
100 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Lot No.
18.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 21.8.(1863) til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HADERSLEV 22.8.1863 i rød farve.
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
125 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
Lot No.
19.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå (3-stribe). GRÆNSEBREV sendt fra KOLDING 9.11. til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 36. Ankomststemplet AUSG. 19.11. og sendt retur dagen efter.
Hammer price
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
500 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
Lot No.
20.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra HOLBEK 30.10. til Rosenborg Slot, København. Ankomststemplet i KIØBENHAVN 30.10. ►
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
125 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Lot No.
21.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra NYKJØBING P.F. 24.8. (ANT VI Posthorn) til Værslev pr. Kalundborg. Annulleret med nummerstempel 47.
Hammer price
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
150 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
Lot No.
22.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 2.Tryk. Brev sendt fra SVINNINGE 24.6. (ANT VI Posthorn) til Holbæk. Annulleret med nummerstempel 219. ►
Hammer price
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
375 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Lot No.
23.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 1.Tryk, mørk karmin (par). Brev sendt fra NYKJØBING P.F. 12.9. (ANT VI Posthorn) til Førslev pr. Næstved. Annulleret med nummerstempel 47. Ankomststemplet NESTVED 13.9.1864.
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
125 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
Lot No.
24.
AFA 14: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 8 Skilling, brun. Brev sendt fra VEILE 28.7. til København. Annulleret med nummerstempel 76. Ankomststemplet KIØBENHAVN 28.7.
Hammer price
24.00 DKK
25.00 DKK
375 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
25.
AFA 15x: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 16 Skilling, oliven (par). Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Højre mærke med matricefejl.
Hammer price
1.00 DKK
2.00 DKK
350 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
26.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå. Lokalbrev sendt i STUBBEKJØBING 4.5. (ANT VI Posthorn).
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
175 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
27.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå (par). Brev sendt fra VESTERVIG 23.5. (ANT VI Posthorn) til Thisted. Annulleret med nummerstempel 209. Ankomststemplet THISTED 24.5.1874.
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
100 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
28.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, 2b.Tryk. Fin lille tryksag sendt fra AARHUUS.JB.P.E. 4.5.(1872) til Grenaa. Annulleret med nummerstempel 217.
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
200 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
29.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, 3b.Tryk (2). Flot brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 12.7.(1872) til Nykøbing Falster. Annulleret med nummerstempel 1.
Unsold
Lot No.
30.
AFA 17: 1870. Tofarvet, 3 Skilling, 4.Tryk, Position B59-60 (par). Brev sendt fra KJØBENHAVN 20.5.(1874) til Malmö, Sverige. Ankomststemplet MALMÖ 20.5.1874. Trykbestemt af Lasse Nielsen.
Unsold
Lot No.
32.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra STOREHEDINGE 23.3. (ANT VI Posthorn) til København. Annulleret med nummerstempel 93.
Hammer price
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
100 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
34.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev med fuldt indhold sendt fra FREDERIKSBORG 20.10.(1872) til Sorø. Annulleret med nummerstempel 18. Ankomststemplet SORØ 21.10.
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
100 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Lot No.
35.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra GLOSTRUP 23.12.1871 over KIØBENHAVN 24.12. til Ballerup. Annulleret med stumt stempel. Udbragt med fodposten og ovalstemplet F:P: 24.12.71.
Hammer price
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
500 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Lot No.
36.
AFA 21: 1870. Tofarvet, 48 Skilling, brun/lilla. Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Signeret MØLLER BPP.
Unsold
Lot No.
37.
AFA 22: 1875. 4 Øre Helsagsbrevkort opfrankeret med Tofarvet 3 Øre, blå/grå (par) tryk 7, pos 5-6 OF 1.5 ►
Unsold
Lot No.
33.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra NØRRE-SUNDBY 2.10. (ANT VI Posthorn) til Fredericia. Annulleret med nummerstempel 208. Ankomststemplet FREDERICIA 3.10.(1873).
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
175 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Lot No.
38.
AFA 22: 1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå. 6.tryk (2) opfrankeret på 4 Øre helsagsbrevkort ►
Unsold
Lot No.
39.
AFA 22a: 1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå (par), 4.tryk ►
Unsold
Lot No.
31.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød (4-stribe). Sandsynligvis annulleret (SVE)NDBORG 16.12.
Hammer price
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
500 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
40.
AFA 22,34: 1875. Tofarvet, 3 Øre, 12.Tryk (3-stribe) og Våbentype, 5 Øre, grøn (4-stribe). Opfrankeret på helsagskonvolut, 4 Øre, blå. Sendt rekommanderet fra KIØBENHAVN 13.11.(1894) til Göppingen, Tyskland. ►
Hammer price
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
225 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Lot No.
41.
AFA 23,25: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå og 8 Øre, grå/rød (2). Dekorativt brev sendt fra Vinhandel i FREDERICIA 7.3.95 til Buchbrunn, Tyskland. Ankomststemplet BUCHBRUNN 9.MAR.95.
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
100 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
42.
AFA 23,27: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå (par) og enkelt samt 16 Øre, 9.Tryk. Opfrankeret på helsagskonvolut, 8 Øre, rød. Sendt rekommanderet fra KIØBENHAVN 23.5.(1887) til Mannheim, Tyskland.
Hammer price
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
350 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Lot No.
43.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 4.Tryk. Planche med 10 mærker.
Hammer price
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
175 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
44.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 6.Tryk. Planche med 12 mærker.
Hammer price
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
100 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Lot No.
45.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 7.Tryk. Planche med 7 mærkerog 1 forsendelse (forside).
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
125 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Lot No.
46.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 9.Tryk. Planche med 11 mærker.
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
200 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
Lot No.
47.
AFA 27y: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 14.Tryk. Ukomplet trykopstilling (85 mærker) ►
Hammer price
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
400 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Lot No.
48.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 16.Tryk. Planche med 23 mærker.
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
150 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
9
»
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand