My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Frimærkeauktion den 27. december 2021
636
All lots
636
All lots
563
DANMARK
16
KLASSISKE KVADRATER
9
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
55
TOFARVEDE
VÅBENTYPE
93
BOGTRYK
19
STÅLSTIK
12
TJENESTEFRIMÆRKER
SOLDATERFRIMÆRKER
15
PORTOMÆRKER
GEBYRMÆRKER
POSTFÆRGEMÆRKER
REKLAMEMÆRKER
26
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
11
2. VERDENSKRIG
75
STEMPLER
96
POSTKORT
DANSK VESTINDIEN
POSTHISTORIE
19
SLESVIG-HOLSTEN
19
POSTHISTORIE
10
GRØNLAND
9
POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
FÆRØERNE
PROVISORISKE UDGAVER
DANSKE POSTFRIMÆRKER
SLESVIG PLEBISCIT
POSTHISTORIE
FINLAND
HELSAGER
NORGE
STEMPLER
22
EUROPA
BELGIEN
11
FRANKRIG
ITALIEN
PORTUGAL
SPANIEN
TYSKLAND
OVERSØ
SYDAMERIKA
12
SAMLINGER/KASSER
NORDEN
EUROPA
VERDEN
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
14
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
Unsold
Lot No.
2.
Unsold
Lot No.
3.
Unsold
Lot No.
4.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 51, Type 1. Annulleret med stumt stempel. Attest Slavomir Kaiser (1977).
Hammer price
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
3.200 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Lot No.
5.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 97, Type 9. Annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. Attest Carl Aage Møller AIEP (2013).
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
2.000 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
6.
Unsold
Lot No.
7.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt til St. Helliggejststræde i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 10.4.1862.
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
200 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
8.
Unsold
Lot No.
9.
Unsold
Lot No.
10.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brevforside stemplet ORÖSUND, 18.5.1862, ANT III-2 og NUM 81, på brevforside sendt til Kjøbenhavn.
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
3.000 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Lot No.
11.
Unsold
Lot No.
12.
Unsold
Lot No.
13.
Unsold
Lot No.
14.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra AALBORG 23.7.(1862) til Flensborg. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet FLENSBURG 25.7.1862. Flot kvalitet. ►
Hammer price
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
200 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Lot No.
15.
Unsold
Lot No.
16.
Unsold
Lot No.
17.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 2 Sk., lysblå (2), tr. 6. landsportobrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 6.5. (1870) til NIBE. Aalborg transitstempel på bagsiden. Flot kvalitet.
Unsold
Lot No.
18.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 23.12.65. ►
Unsold
Lot No.
19.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 18.3.67. ►
Unsold
Lot No.
20.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra RINGKJØBING 27.5. (ANT VI) til Skjern pr. Tarm. Annulleret med nummerstempel 56. R.af.D.
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
200 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
21.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra NIBE 21.3. (ANT VII) til Støvring Brevsamlingsted. ved Buderupholm pr. Aalborg. Annulleret med nummerstempel 45. Ankomststemplet AALBORG 21.3.
Hammer price
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
100 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Lot No.
22.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra SORØ 24.2. til Holbæk. Annulleret med nummerstempel 67. Transitstemplet ROESKILDE 24.2.1867 og ankomststemplet HOLBEK 25.2.
Hammer price
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
100 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Lot No.
23.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 19.12.(1867) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Klichéfejl C.1.37.
Unsold
Lot No.
24.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra KIØBENHAVN 9.1.(1867) til Helsingør. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HELSINGØR 9.1. Uforklarlig rød streg på forsiden.
Unsold
Lot No.
25.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt med privat bud fra Hoby til Nakskov, påtegnet "4/S" under frimærket. Postbehandet i NAKSKOV 24.11. og sendt til Christiansede pr. Maribo. ►
Unsold
Lot No.
26.
AFA 16: 1870. 2 skilling, tryk 1b. Mærket mangler store dele af den blå ovallinie.
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
100 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
Lot No.
27.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk. lysgrå/ultramarin, tryk 1b. Flot mærke på TRYKSAG fra KJØBENHAVN 19.7.(1871) til Assens. 20.7. Antikva IV stempel på bagsiden.
Unsold
Lot No.
28.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk., grå/blå. tryk 4b. Flot FODPOSTBREV med fuldt indhold. Sidestemplet Fodpost 17/9 1872. Trykbestemt af Lasse Nielsen
Unsold
Lot No.
29.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå, (par). Brev sendt fra København til Borsholm pr. Helsingør. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 KJØBENHAVNS J.P. 21.6. Afleveres hos Kjøbmand Otto Jørgensen. ►
Unsold
Lot No.
30.
AFA 16,18: 1870. 2 Skilling, grå/blå, tryk 9, pos B88 og 4 Skilling, grå/rød, (par), tryk 12, pos B62-63 på lille brevklip annulleret NUM 42.
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
100 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
31.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 2, pos B39-40 i par på klip med svensk stempel MALMÖ, 7.9.1872.
Unsold
Lot No.
32.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 4, pos A1 SINGLE på tryksag sendt fra København til NORGE.
Unsold
Lot No.
33.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 3, (2) på brev fra København 10.4.(1873) til Stockholm. Attest Nielsen, 1983.
Unsold
Lot No.
34.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos 40. ISOLERET OMVENDT RAMME
Unsold
Lot No.
35.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos A36. ISOLERET OMVENDT RAMME.
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
200 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Lot No.
36.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos A39, ISOLERET OMVENDT RAMME.
Unsold
Lot No.
37.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød. Trykopstilling tryk 1b til tryk 13.
Hammer price
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
500 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
38.
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
500 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Lot No.
39.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, 1.-13.Tryk. Planché med komplet trykopstilling. Proveniens Dr. Jürgen Baumgarten.
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
500 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
40.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, Diverse Tryk. Planché med tryk og positionsbestemte mærker. Proveniens Dr. Jürgen Baumgarten. ►
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
800 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
41.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, 2-3.Tryk. Brev med fuldt indhold sendt fra RØDBY 16.9.1871 til Vordingborg. Annulleret med nummerstempel 60. Transitstemplet MARIBO 16.9. og ankomststemplet VORDINGBORG 17.9.
Unsold
Lot No.
42.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød (artighedsklippet). Brev sendt fra KIØBENHAVN 24.6.(1871) til Helsingør. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HELSINGØR 24.6. Uforklarlig rød/blå streg på forsiden.
Unsold
Lot No.
43.
AFA 22y,27B: 1875. Tofarvet 3 øre, blå/grå, tryk 13 og 16 Øre, grå/brun (par) på korrekt frankeret rekommanderet brev fra KJØBENHAVN II, 14.3.(1904) til England. Flot brev
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
400 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
44.
AFA 23y: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå. Tryk 46, pos A21. ISOLERET OMV. RAMME (Afa 2.000,-). Flot mærke
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
300 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Lot No.
45.
AFA 23:1875. Tofarvet 4 Øre, grå/blå (2) på brev sendt til Konstabel på Kristiansholms Batteri, pr. Klampenborg, 22.9.1895.
Unsold
Lot No.
46.
AFA 23: 1875. Tofarvet. 4 Øre, grå/blå på lille lokalbrev sendt til Nørrebro. Ubekendt på Adressen og returneret.
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
100 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Lot No.
47.
AFA 23: 1875. tofarvet 4 Øre, grå/blå (2) på brev fra BÆLUM 10.7. til NIBE. Transitstemplet AALBORG, 10.7. og ankomststemplet NIBE 11.7.
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
100 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
Lot No.
48.
AFA 23: 1875. tofarvet 4 Øre, grå/blå (par) på brev fra TAARS 27.8. til Odense. På bagsiden noteret 65.Tr.
Hammer price
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
100 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
...
14
Read more
I understand