Toggle navigation
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
Frimærker den 27. Februar 2022
820
All lots
820
All lots
742
DANMARK
26
KLASSISKE KVADRATER
14
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
40
TOFARVEDE
15
VÅBENTYPE
54
BOGTRYK
25
STÅLSTIK
2
JULEMÆRKER
7
TJENESTEFRIMÆRKER
20
PORTOMÆRKER
2
GEBYRMÆRKER
4
POSTFÆRGEMÆRKER
6
REKLAMEMÆRKER
23
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
8
2. VERDENSKRIG
72
STEMPLER
1
BYPOST
8
JERNBANEMÆRKER
289
POSTKORT
12
DIVERSE
9
DANSK VESTINDIEN
1
POSTFRIMÆRKER
2
HELSAGER
3
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
2
DIVERSE
15
SLESVIG-HOLSTEN
15
POSTHISTORIE
12
GRØNLAND
6
POSTFRIMÆRKER
1
POSTHISTORIE
5
DIVERSE
4
FÆRØERNE
1
DANSKE POSTFRIMÆRKER
3
DIVERSE
2
FINLAND
1
HELSAGER
1
DIVERSE
1
ISLAND
1
DIVERSE
14
EUROPA
8
FRANKRIG
2
RUSLAND
4
TYSKLAND
7
OVERSØ
1
AFRIKA
2
NORDAMERIKA
4
SYDAMERIKA
14
SAMLINGER/KASSER
9
NORDEN
5
EUROPA
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
2
3
4
1
2
3
...
18
»
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. FERSLEW. Lille brevklip annulleret med skarpt kombineret stumt stempel, KJØBENHAVN.
Unsold
Lot No.
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew. Brev sendt fra ODENSE 20.3.1852 (ANT IIb) til København. Annulleret med stumt stempel. Fint lille brev.
Unsold
Lot No.
3.
AFA 1, Ferslew: 1851. Fire RBS brun, pl. I, nr. 35 på dekorativt brev sendt fra Helsingør 21.1.1852 til Kjøbenhavn.
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
375 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
4.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade II, nr. 99, på brev sendt lokalt i Helsingør. Lokalbrev
Unsold
Lot No.
5.
AFA 1, Thiele I: 1852. Fire RBS brun, plade 2, på brev sendt fra Helsingør 11.4.1853 til Kiøbenhavn.
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
300 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
8.
AFA 1 IIIb: 1854. FIRE R.B.S., Thiele III, gulbrun. Pragteksemplar med centrisk nr.stempel 163: HOLST.EISENBAHN.
Hammer price
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
400 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Lot No.
6.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, sortbrun (lodret parstykke). Annulleret med nummerstempel 112: SÆBY.
Hammer price
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
200 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
7.
AFA 1, Thiele II: 1853. Fire RBS brun, på brev sendt fra KIØBENHAVN, 7.2.1854 til Helsingør.
Unsold
Lot No.
9.
AFA 1 IIby: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, "Pemberton dobbeltpræg", Plade I-19 på smukt lille brev sendt fra Helsingør 14.9.1853 til København.
Hammer price
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
1.300 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
10.
AFA 1, Thiele IIIc: 1854. Fire RBS gråbrun, plade IV, nr. 35 med gode, brede rande på brev med rent nr. stempel 24. Sendt fra Helsingør 19.10.1851 til Kiöbenhavn.
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
250 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Lot No.
11.
AFA 1 IIIe: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, kastaniebrun på smukt lille brev sendt fra Helsingør 16.4.1855 til København.
Unsold
Lot No.
12.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå (2). Fodpostbrev sendt lokalt til Sygehjemmet i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 29.1.1861. ►
Unsold
Lot No.
13.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Fuldrandet mærke på brev med fuldt indhold sendt fra HELSINGØR, 12.2.1858 til København. Annulleret med nummerstempel 24.
Unsold
Lot No.
14.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 19.8.1858 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24.
Unsold
Lot No.
15.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun 5. tryk. Flot mærke annulleret NUM 124, NEUMÜNSTER 18.11.1857 sendt til Schleswig. Brevet er med indhold.
Unsold
Lot No.
16.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun på LANDPOSTBREV med fuldt indhold. Sendt fra RENDSBURG, 27.9.1859 til Erfde pr. Friedrichsstadt. Annulleret NUM 54. bærepenge 3 Sch. påtegnet med rødkridt. Signeret CARL H. LANGE.
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
300 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
17.
AFA 5: 1857. 8 Sk. grøn SINGLE på brev fra Admmiralitetet i Kjøbenhavn til Byfogeden i Helsingør. 18.7.1864.
Hammer price
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
400 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Lot No.
18.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.2, på brev sendt fra Helsingør, 11.5.1860 til Kjøbenhavn.
Unsold
Lot No.
19.
AFA 7: 1858. 4 Sk. brun, Tr.1-100, på konvolut sendt fra Helsingør, 12.6.1859 til Løjtnant ombord på orlogskutteren Neptun. Sendt Poste Restante Kiel.
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
200 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Lot No.
20.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brev sendt fra HELSINGØR, 23.5.1860 til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 24 og BYSTEMPLETA HELSINGØR.
Unsold
Lot No.
21.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 13.9.(1861) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet RANDERS.
Unsold
Lot No.
22.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra KIØBENHAVN 11.3. til Assens. Annulleret med nummerstempel 1. Ekspederet næste dag og ovalstemplet KIØBENHAVN 12.3. Ankomststemplet ASSENS 13.3.1861.
Unsold
Lot No.
23.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HORSENS 23.10. til Faaborg. Annulleret med nummerstempel 30.
Unsold
Lot No.
24.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra BOGENSE 7.12.1861 til Odense. Annulleret ved ankomsten med nummerstempel 51. Ankomststemplet ODENSE 8.12.
Unsold
Lot No.
25.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 14.12. til Nakskov. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet NAKSKOV 14.12.1863.
Unsold
Lot No.
26.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 18.8. til Odense. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet ODENSE 19.8. Påskrevet "Onsdag den 19 August 1863".
Unsold
Lot No.
27.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 2 Skilling, blå single på tryksag sendt fra Helsingør 9.7.1870 til Hjørring.
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
100 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
28.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 23.12.65. ►
Hammer price
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
175 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
29.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 18.3.67. ►
Unsold
Lot No.
30.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 17.7.67.
Unsold
Lot No.
31.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 2 Sk., lysblå (2), tr. 6. landsportobrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 6.5. (1870) til NIBE. Aalborg transitstempel på bagsiden. Flot kvalitet.
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
250 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
Lot No.
32.
AFA 11,13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå og 4 Skilling, rød. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 10.6.(1867) til Altona. Annulleret med nummerstempel 1. ►
Unsold
Lot No.
33.
AFA 12: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 3.Tryk. Annulleret med svensk jernbanestempel PKXP.Nr.2 24.9.1870.
Unsold
Lot No.
34.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling, rød 12.trl, pos 95-96, fejlperforeret på brev sendt fra Helsingør, 21.10. til København.
Hammer price
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
425 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
35.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling, rød 2.tr. på 2. vægtklasse brev sendt fra HELSINGØR JB. 10.10. Annulleret med NUM 227.
Hammer price
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
175 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
Lot No.
36.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling, rød (2) på brevforside for et værdibrev sendt fra Helsingør til Bedholm. pr. Aalborg
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
100 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Lot No.
37.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra AALBORG 23.7. til Sjørring pr. Thisted. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet THISTED 24.7.
Unsold
Lot No.
38.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 19.12.(1867) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Klichéfejl C.1.37.
Unsold
Lot No.
39.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra KIØBENHAVN 9.1.(1867) til Helsingør. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HELSINGØR 9.1. Uforklarlig rød streg på forsiden.
Unsold
Lot No.
40.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt med privat bud fra Hoby til Nakskov, påtegnet "4/S" under frimærket. Postbehandet i NAKSKOV 24.11. og sendt til Christiansede pr. Maribo. ►
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
1.000 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Lot No.
41.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå, (par). Brev sendt fra København til Borsholm pr. Helsingør. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 KJØBENHAVNS J.P. 21.6. Afleveres hos Kjøbmand Otto Jørgensen. ►
Unsold
Lot No.
42.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk. lysgrå/ultramarin, tryk 1b. Flot mærke på TRYKSAG fra KJØBENHAVN 19.7.(1871) til Assens. 20.7. Antikva IV stempel på bagsiden.
Hammer price
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
250 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Lot No.
43.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk., grå/blå. tryk 4b. Flot FODPOSTBREV med fuldt indhold. Sidestemplet Fodpost 17/9 1872. Trykbestemt af Lasse Nielsen
Unsold
Lot No.
44.
AFA 16,19: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå og 8 Skilling grå/brun på brev sendt fra Kjøbenhavn 17.10.(1872) til Rotterdam.
Unsold
Lot No.
45.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 2, pos B39-40 i par på klip med svensk stempel MALMÖ, 7.9.1872.
Unsold
Lot No.
46.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 4, pos A1 SINGLE på tryksag sendt fra København til NORGE.
Unsold
Lot No.
47.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 3, (2) på brev fra København 10.4.(1873) til Stockholm. Attest Nielsen, 1983.
Unsold
Lot No.
48.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos 40. ISOLERET OMVENDT RAMME
Unsold
«
1
2
3
4
1
2
3
...
18
»
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand