My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Frimærkeauktion den 30. oktober 2022
749
All lots
749
All lots
604
DANMARK
42
KLASSISKE KVADRATER
17
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
85
TOFARVEDE
33
VÅBENTYPE
80
BOGTRYK
17
STÅLSTIK
TJENESTEFRIMÆRKER
SOLDATERFRIMÆRKER
PORTOMÆRKER
POSTALE VIGNETTER
21
HELSAGER
55
POSTHISTORIE
56
STEMPLER
DAMPSKIBSMÆRKER
JERNBANEMÆRKER
ESSAYS/PRØVETRYK/NYTRYK
173
POSTKORT
DIVERSE
19
DANSK VESTINDIEN
13
POSTFRIMÆRKER
HELSAGER
POSTHISTORIE
SLESVIG-HOLSTEN
POSTHISTORIE
16
GRØNLAND
PAKKEPORTO
10
POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
9
FÆRØERNE
PROVISORISKE UDGAVER
DANSKE POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
STEMPLER
SLESVIG PLEBISCIT
POSTFRIMÆRKER
TJENESTEFRIMÆRKER
FINLAND
POSTFRIMÆRKER
34
ISLAND
30
POSTFRIMÆRKER
HELSAGER
11
NORGE
POSTFRIMÆRKER
HELSAGER
POSTHISTORIE
17
SVERIGE
14
POSTFRIMÆRKER
POSTHISTORIE
EUROPA
FRANKRIG
TYSKLAND
20
SAMLINGER/KASSER
13
NORDEN
EUROPA
OVERSØ
VERDEN
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
16
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
AFA 1: 1851. Fire R.B.S. FERSLEW, chokoladebrun, pl. II, nr. 40, annulleret med NUM 37: Korsør.
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
450 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Lot No.
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, chokoladebrun. Planche med 4 pæne fuldrandede mærker, alle annulleret med stumt stempel.
Unsold
Lot No.
4.
AFA 1: 1851. Fire R.B.S. FERSLEW, pl.1, nr.41 på smukt lille brev. Annulleret med centralt stumt stempel og afgangsstemplet VARDE, 1½ rinstempel ANT IIb, 30.3.1852.
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
250 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Lot No.
5.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade II, Position 69-70 (par). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR. Attest Dr. Arno Debo BPP (1990).
Hammer price
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
250 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Lot No.
3.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade I, Position 84. Brev sendt fra KJØBENHAVN 7.11.1851 (kompasstempel) til Sakskøbing. Annulleret med stumt stempel og afgangsstemplet KIØBENHAVN 8.11.1851 (apteret). ►
Hammer price
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
1.100 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
6.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 36. Pragtannulleret med nummerstempel 66: SCHLESWIG.
Hammer price
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
250 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
7.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I. Pragt-annulleret med nummerstempel 90: RØNNEDE.
Hammer price
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
150 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Lot No.
8.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, brun. Pragtbrev sendt fra SAXKJØBING 8.8.1852 til Nykøbing F. Annulleret med stumt stempel. Påtegnet "Privat".
Hammer price
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
600 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Lot No.
9.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade II, Position 6. Pragtbrev sendt fra KJØBENHAVN KB 30.3.1853 (kompasstempel) til Flakkebjerg pr. Slagelse. Annulleret med nummerstempel 1.
Unsold
Lot No.
10.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 1 "Hakmærket". Brev med indhold dateret Holbæk 22. Nov. 1852. Sendt til København.
Unsold
Lot No.
11.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I. Brev sendt fra HOLBEK, 4.1.1853 til Gram pr. Haderslev.
Unsold
Lot No.
13.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, Plade II, sortbrun. Brev sendt fra RØNNE 14.7.1854 til CHRISTIANSØ. Annulleret med nummerstempel 61. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Lars Jørgensen (2021): PRAGTOBJEKT. ►
Unsold
Lot No.
12.
AFA 1IIa: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, sortbrun, Plade II. Annulleret med nummerstempel 103: HASLE. Attest Carl Aage Møller (1991).
Hammer price
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
250 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
14.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 9, Type 1. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 1.1.1853 (type VI) i blå farve. ►
Hammer price
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
4.800 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Lot No.
15.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 78, Type 8. Tryksag fra AMSTERDAM dateret 7.8.1851. Privatbefordret til København og udbragt med fodposten. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 15.8.1851 (type VI) i blå farve. ►
Hammer price
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
6.000 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
16.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 34, Type 8. Bredrandet eksemplar annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Meget sjældent stempel, kun få kendte. Udstillingsobjekt. ►
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
4.000 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Lot No.
17.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 57, Type 1. Brevomslag fra BERGEN, privatbefordret til København og udbragt med fodposten. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 1.10.1855 (type VI) i blå farve. ►
Hammer price
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
4.800 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
Lot No.
18.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade I, Position 21, Type 5. Underfrankeret fodpostbrev sendt UDENFOR VOLDENE til Frederiksberg. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 17.9.1853. ►
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
10.000 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
19.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå. Brevklip annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med spidsovalt fodpoststempel F.P. 31.4.
Unsold
Lot No.
20.
AFA 3,5,13,15: 1854. 2 Skilling, blå, 8 skilling, grøn, 4 Skilling, rød og 16 Skilling, oliven på brev sendt fra HOLBEK, 11.6.1865 til London.
Unsold
Lot No.
21.
AFA 3,8,13: 1854. 2 Skilling, blå og 8 Skilling, grøn samt Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 5.Tryk. I alt 14 skilling på brev sendt fra HORSENS 24.7.(1866) til London, England. ►
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
3.200 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Lot No.
22.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Pragt-annulleret med nummerstempel 26: HJØRRING.
Unsold
Lot No.
23.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Pragt-annulleret med nummerstempel 66: SCHLESWIG.
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
150 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
Lot No.
24.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, 2.Tryk, Plade II. Brev sendt fra LYNGBYE 29.1.1856 til København. Annulleret med nummerstempel 39. Afgangsstemplet på bagsiden. Flot forsendelse med bredrandet mærke.
Hammer price
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
100 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Lot No.
25.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra STOKKEMARKE, 17.9.1857 til Vestenskov pr. Nakskov. Håndskrevet dato i antikvastemplet.
Unsold
Lot No.
26.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på brev sendt fra RUDKJØBING, 18.12.1856 til Halsted Præstegaard pr. Nakskov.
Unsold
Lot No.
27.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Håndskrevet "Nykjøbing Sjæll 8/3 56" på brev sendt til Roskilde.
Unsold
Lot No.
28.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun på Distriktsbrev fra annulleret num 28. Brevet er ikke datostemplet, da det er et distriktsbrev til Vognserup Gods (10 km. vest for Holbæk).
Unsold
Lot No.
29.
AFA 5: 1857. 8 Sklling, grøn annulleret med centralt nummerstempel 229. Nordsjællandske Jernbanepostbureau.
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
200 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Lot No.
30.
AFA 5: 1854. 8 Skilling, grøn (5-stribe). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR. STØRSTE KENDTE ENHED. Indklip i margin mellem 3. og 4. mærke, samt 5. mærke berørt forneden.
Unsold
Lot No.
31.
AFA 6: 1854. 16 Skilling, gråviolet. Brev med fuldt indhold sendt fra AALBORG 27.8. til Borgholm på Öland, Sverige. Annulleret med nummerstempel 4. Transitstemplet HELSINGBORG 30.8.1861. ►
Hammer price
6.00 DKK
7.00 DKK
800 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
32.
AFA 6,7: 1854. 16 Skilling, gråviolet (par) og 4 Skilling, brun (2). I alt 40 skilling på brev sendt fra KIØBENHAVN 22.3.(1861) via Ostende til London, England. ►
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
3.200 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
33.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Pragt-annulleret med nummerstempel 80: ÆRØSKØBING.
Hammer price
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
100 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Lot No.
34.
AFA 7: 1858. Planche med tre breve alle sendt til Hobro. 4 Skilling sendt fra København 10.4.1861. 4 Skilling helsgaskonvolut annulleret KOM 181×SJ.P.SP.B. og et portobrev fra Bahnhof Altona.
Unsold
Lot No.
35.
AFA 7: 1858. 7 Skilling, brun. Pragtbrev sendt fra HELSINGØR 12.10.1860 til København. Påtegnet "Cito" (Haster). ►
Hammer price
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
250 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Lot No.
36.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun (4) på 4. vægtklasse brev sendt fra HELSINGØR til Fredensborg.
Hammer price
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
150 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
Lot No.
37.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på Postforskuds brev sendt fra HOLBEK, 4.4.1862 til Roskilde.
Unsold
Lot No.
38.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun (3-stribe) på brev sendt fra HOLBEK, 2.7.1860 til København.
Unsold
Lot No.
39.
AFA 7,8: 1858. 4 Skilling, 1.Tryk og 8 Skilling, grøn. Brev af 3. vægtklasse sendt fra KIØBENHAVN 20.2. til Fredensborg. Annulleret med nummerstempel 1. Attest Carl Aage Møller (1995).
Unsold
Lot No.
40.
AFA 8: 1858. 8 Skilling, grøn annulleret med NUM 80.
Hammer price
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
250 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
41.
AFA 10,3,5,13: 1863. 16 Skilling, rosalilla stukkent kant samt 3 Skilling, blå og 8 Skilling, grøn. Brev sendt fra KJØBENHAVN 7.7. til Grantham, England. Annulleret med nummerstempel 1.
Hammer price
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
4.800 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
Lot No.
42.
AFA 10,3,13: 1863. 16 Skilling, rosalilla, stukken kant, og 2 Skilling, blå samt Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 1.Tryk. I alt 22 skilling på brev sendt fra RØDBY 28.5.1864 til dansk krigsfange i Gross Glogau, Preussen. ►
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
10.500 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
43.
AFA 10,5: 1863. 16 Skilling, rosalilla, stukken kant og 8 Skilling, grøn. Brev sendt fra AALBORG 17.8. til London, England. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet LONDON 21.AU.65. Smuk forsendelse. ►
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
4.800 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
44.
AFA 11A: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, 7.Tryk, Position 26-29, linietakket (4-stribe). Annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. ►
Hammer price
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
1.500 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
45.
AFA 11A: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, 7.Tryk, LINIETAKKET (2). Brev sendt fra SLAGELSE 14.6.(1871) til København. Annulleret med nummerstempel 65. Attest Lasse Nielsen (1992).
Hammer price
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
1.100 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
47.
AFA 12: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 2.Tryk (par). Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 28.6.(1867) til Altona, Tyskland. Transitstemplet KIEL-HAMBURG 29.6. og ankomststemplet AUSG. 28.6.
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
950 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Lot No.
48.
AFA 12: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 3.Tryk (par). Brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 10.10. til Ystad, Sverige. Transitstemplet PKXP.Nr.2 10.10.1869 og ankomststemplet YSTAD 10.10.1869.
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
500 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
46.
AFA 11,13: 1865. Krone-Scepter-Sværd. 2 Skilling, blå og 4 Skilling, rød (3-stribe) på brev sendt fra HELSINGØR, 21.7.(1870) til LONDON.
Hammer price
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
300 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
...
16
Read more
I understand