Toggle navigation
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
Netauktion den 22. august 2023
264
All lots
264
All lots
45
MØBLER OG DESIGN
45
ÆLDRE MØBLER OG ANTIKVITETER
74
KUNST
74
ÆLDRE KUNST
26
ORIENTEN
26
ORIENTALICA
15
PORCELÆN
15
PORCELÆN, FAJANCE
3
GLAS
3
GLAS
22
SØLV
22
SØLV
48
SMYKKER
48
SMYKKER OG URE
10
BRONZER OG METAL
10
BRONZER, METAL OG URE
5
SAMLEROBJEKTER
2
VÅBEN
1
ANDET
2
DEKORATION
5
ETNOGRAFICA
5
ETNOGRAFICA
8
TÆPPER
8
TÆPPER
1
BEKLÆDNING
1
TØJ, PELSE OG ACCESSORIES
1
VIN & SPIRITUS
1
VIN OG SPIRITUS
1
BØGER
1
BOGVÆRKER
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
2
3
4
1
2
3
...
6
»
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
Victoriansk vugge af mahogni med fransk flet, England, 19. årh.s sidste halvdel
Estimate
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
4000-6000 DKK
Unsold
Lot No.
2.
Fransk lysekrone af forgyldt bronze, 19./20. årh.
Estimate
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
1200-1500 DKK
Unsold
Lot No.
3.
Empire afsætningsbord af mahogni, 19. årh.s begyndelse
Estimate
7.00 DKK
8.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
4.
Louis XVI armstol samt engelsk ladder-back stol. 18. årh. (2)
Estimate
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
800 DKK
Unsold
Lot No.
5.
Et sæt på seks franske rokoko stole af udskåret valnød, 18. årh.s første halvdel (6)
Estimate
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
5000 DKK
Unsold
Lot No.
6.
Smykkeskrin af bemalet træ, 19. årh.s begyndelse
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
1200 DKK
Unsold
Lot No.
7.
Fire sparebøsser af lertøj i form af dyr m.m., ca. 1900 (4)
Estimate
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
1200 DKK
Unsold
Lot No.
8.
Dansk Vestindien, Skt. Thomas: Lænestol af massiv mahogni, 20. årh.s begyndelse
Estimate
11.00 DKK
12.00 DKK
2000 DKK
Unsold
Lot No.
9.
Frisisk barokkommode af eg, 18. årh.
Estimate
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
3000-4000 DKK
Unsold
Lot No.
10.
Dansk barok almuekiste af bemalet og jernbeslået træ. 18. årh.
Estimate
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
2000-3000 DKK
Unsold
Lot No.
11.
Skab af egetræ, tofløjet og på underdel med to skuffer, 19./20. årh.
Estimate
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
2500 DKK
Unsold
Lot No.
12.
Skrivebordsgarniture af rødbroget marmor
Estimate
11.00 DKK
12.00 DKK
800 DKK
Unsold
Lot No.
13.
Engelsk spillebord af mahogni. 18. årh.
Estimate
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
10.00 DKK
11.00 DKK
1.200 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
14.
Barokchatol med skråklap, egetræ. 18. årh.
Estimate
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
15.
Engelsk kommode af mahogni. 18. årh.
Estimate
7.00 DKK
8.00 DKK
3000 DKK
Hammer price
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
1.500 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Lot No.
16.
Tantalus af egetræ og krystalglas, 20. årh.s første halvdel
Estimate
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
800 DKK
Unsold
Lot No.
17.
Antik Butler Tray af mahogni
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
800 DKK
Unsold
Lot No.
19.
Nyrokoko sminkebord af palisander / rosentræ, 19. årh.s sidste halvdel
Estimate
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
28.00 DKK
29.00 DKK
1.200 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Lot No.
20.
Ådremalet Roskildeskab/skilleskab af fyrretræ, 19. årh
Estimate
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
3000-4000 DKK
Unsold
Lot No.
21.
Sen-gustaviansk spejl i hvidmalet og forgyldt ramme, 19. årh.s første halvdel
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
22.
Chatol af mahogni med skrå skriveklap og trefløjet overskab, søjler og spejle bag klappen, 19. årh.s først tredjedel
Estimate
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
3000-4000 DKK
Unsold
Lot No.
18.
Provence armoire af elm og nøddetræ, Frankrig, 19. årh.s begyndelse
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
4000-5000 DKK
Hammer price
19.00 DKK
20.00 DKK
4.200 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Lot No.
23.
Louis XVI chatol af fyrretræ, med overskab, 19. årh.
Estimate
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
2500 DKK
Unsold
Lot No.
24.
Lille Louis Seize vægspejl
Estimate
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
1800 DKK
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
800 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Lot No.
25.
Flugtstol med stel af mahogni, 19. årh.
Estimate
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
500 DKK
Hammer price
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
275 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Lot No.
26.
Hepplewhite spisestue med bord, 12 stole, dækketøjsskab og skænk
Estimate
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
4000 DKK
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
2.000 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Lot No.
27.
Lille afsætningsbord af mahogni, 19. årh.
Estimate
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
30.
Bord af gråmalet træ, ilagt plade af marmor. Rokokoform 19. årh.
Estimate
18.00 DKK
19.00 DKK
3000 DKK
Hammer price
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
1.600 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Lot No.
28.
Tre-pers. sofa af mahogni, betrukket med hestehår, 20. årh.s første halvdel
Estimate
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
31.
Spejl i ramme af mahogni, med monteringer af bronze, 19. årh.
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
32.
Et par væghængte girandoler af messing med glasprismer 20. årh.s første halvdel (2)
Estimate
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
1200 DKK
Unsold
Lot No.
33.
Legetøjs trækhest af udskåret og bemalet træ, omkring 1910.
Estimate
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
3000-4000 DKK
Unsold
Lot No.
29.
Lille 'Provence' spisebord af massiv mahogni, 20. årh.s slutning
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
1500 DKK
Hammer price
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
1.500 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Lot No.
34.
Tre engelske hjørneskabe af mahogni i Hepplewhite stil (3)
Estimate
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
1600 DKK
Unsold
Lot No.
35.
Vandbeholder af kobber med løver i relief, to haner af messing, monteret på udskåret vægbrædt af egetræ
Estimate
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
1500 DKK
Unsold
Lot No.
36.
Piedestalskab af mahogni, 19. årh.
Estimate
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
2000 DKK
Unsold
Lot No.
37.
Sønderjysk kiste med smukke jernbeslag, 1700 tallet
Estimate
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
38.
Sofabord med kraftig plade, oprindeligt fra gammelt spansk slagterbord
Estimate
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
4500 DKK
Hammer price
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
2.000 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
39.
Hvidmalet vitrineskab, tofløjet og med hylder
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
2000-3000 DKK
Hammer price
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
1.500 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
40.
Lille standkiste på høje fødder, 16. årh.
Estimate
17.00 DKK
18.00 DKK
1500 DKK
Hammer price
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
800 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
Lot No.
42.
Sæt på fire svenske stole af birketræ, 19. årh.
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
1500 DKK
Unsold
Lot No.
43.
To danske almue armstole af fyrretræ, 19. årh. (2)
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
1000 DKK
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
500 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Lot No.
44.
Hjørnemøbel af mahogni
Estimate
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
1500 DKK
Hammer price
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
750 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Lot No.
45.
Frits Henningsen (1889-1965), tilskrevet: Lampebord af mahogni
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
47.
Skuldermonteret zebra
Estimate
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
6000-7000 DKK
Hammer price
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
4.800 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Lot No.
46.
Karl Oscar, Skagen: Stor Albatros af udskåret og delvist bemalet langsomt voksende enebærtræ
Estimate
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
6000 DKK
Unsold
Lot No.
48.
Ubekendt kunstner: Opstilling med frugter i skål, olie på lærred
Estimate
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
2500 DKK
Unsold
Lot No.
50.
Axel Johansen (1872-1938): Parti fra Københavns havn
Estimate
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
4000 DKK
Unsold
«
1
2
3
4
1
2
3
...
6
»
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand