Toggle navigation
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
Netauktion den 29. august 2023
268
All lots
268
All lots
46
MØBLER OG DESIGN
1
MODERNE MØBLER
1
KUNSTHÅNDVÆRK OG DESIGN
44
ÆLDRE MØBLER OG ANTIKVITETER
36
KUNST
36
ÆLDRE KUNST
23
ORIENTEN
23
ORIENTALICA
27
PORCELÆN
27
PORCELÆN, FAJANCE
12
GLAS
12
GLAS
31
SØLV
31
SØLV
48
SMYKKER
48
SMYKKER OG URE
12
BRONZER OG METAL
12
BRONZER, METAL OG URE
20
SAMLEROBJEKTER
12
LEGETØJ
1
VÅBEN
1
MILITARIA
3
ANDET
3
DEKORATION
5
ETNOGRAFICA
5
ETNOGRAFICA
4
TÆPPER
4
TÆPPER
2
BEKLÆDNING
2
TØJ, PELSE OG ACCESSORIES
2
VIN & SPIRITUS
2
VIN OG SPIRITUS
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
2
3
4
1
2
3
...
6
»
Shortest time left
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
Lænestol af rødbrunt læder, Chesterfield stil, 20. årh.s sidste halvdel
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
3.
Religiøs skulptur, kristen billedskæring af Jesus, Jesus moder Maria og Marias moder Anna. 18./19. Årh.
Estimate
17.00 DKK
18.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
4.
Tantalus af eg med messingbeslag, tre karafler af slebet glas. Midten af det 19. Årh.
Estimate
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
1.300 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
Lot No.
2.
Piedestalskab af mahogni, 19. årh.s sidste halvdel
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
26.00 DKK
27.00 DKK
1.200 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Lot No.
5.
Almue Paryk- / hatteæske 1800 tallet
Estimate
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
800 DKK
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
450 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Lot No.
6.
Barok væghængt vitrineskab af egetræ, 18. årh.
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
1500-2000 DKK
Unsold
Lot No.
7.
Barok spillebord af massivt egetræ, 18. årh.
Estimate
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
1500 DKK
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
750 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
8.
Halvcirkulært konsolbord af elmetræ og mahogni, 19. årh.
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
800 DKK
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
900 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Lot No.
10.
Bergere af mahogni, empire stil, 19. årh.
Estimate
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
9.
Dansk Louis Seize flisebord, ca. 1800
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
3000 DKK
Hammer price
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
1.800 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Lot No.
11.
Et par store lysekroner af bronze, 1930-40'erne (2)
Estimate
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
5000 DKK
Unsold
Lot No.
12.
Et par kirkekroner og to tilhørende lampetter af messing med stjerneformede "spejle" og lysarme i form af dyrefigurer (4)
Estimate
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
4000-5000 DKK
Unsold
Lot No.
13.
Kirkekrone med seks lysarme, toppen og lysarmene med fugle
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
14.
Ottearmet lysekrone af bronze, ca. 1900
Estimate
1.00 DKK
2.00 DKK
2000 DKK
Unsold
Lot No.
15.
Skønvirkelysekrone af patineret bronze, ca. 1910.
Estimate
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
6000-8000 DKK
Unsold
Lot No.
16.
J. Sewill (1813-1895): Kompas i hus af messing
Estimate
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
1000 DKK
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
500 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Lot No.
18.
Prisme ampel med stel af messing. 20. årh.
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
800-1200 DKK
Hammer price
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
400 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Lot No.
19.
Frits Henningsen (1889-1965): Sofabord af mahogni med mangan dekorerede fliser i pladen
Estimate
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
2000 DKK
Unsold
Lot No.
20.
Stort indrammet skønvirke broderi. Ca 1900.
Estimate
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
4000 DKK
Unsold
Lot No.
21.
Vitrine i kinesisk stil, af udskåret træ. 20. årh.
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
2500-3000 DKK
Hammer price
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
2.600 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Lot No.
22.
Dansk snedkermester: Sofa og to salonstole af elmetræ, 20. årh.s første fjerdedel (3)
Estimate
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
2500 DKK
Unsold
Lot No.
23.
Miranda, Sverige: Sæt på syv stole af lakeret træ (7)
Estimate
15.00 DKK
16.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
1.000 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
Lot No.
24.
Hvilestol og fodskammel af mørkbejdset træ med læderbetræk med messingsøm og syninger med lædersnører
Estimate
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
2500 DKK
Unsold
Lot No.
25.
To-personers sofa af eg, empireform ca. 1900.
Estimate
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
26.
Engelsk Georg III standerur i kasse af elm. Ca. 1790
Estimate
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
1500 DKK
Unsold
Lot No.
27.
Philips: Vintage radio i kasse af mahogni, ca. 1930.
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
800 DKK
Hammer price
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
200 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Lot No.
28.
Kommode af mahogni og elmetræ.
Estimate
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
1200 DKK
Hammer price
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
600 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Lot No.
29.
Mexicansk equipal stol af træ og patineret læder, 20. årh.s slutning
Estimate
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
30.
Barokformet bord af fyr og eg
Estimate
15.00 DKK
16.00 DKK
1600 DKK
Hammer price
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
800 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
Lot No.
31.
Opéra Garnier Monte-Carlo, række af polstrede teaterstole fra Monte-Carlo ca. 1870
Estimate
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
1.900 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
17.
Barok armstol af nøddetræ, betræk af grønt valour.
Estimate
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
800 DKK
Hammer price
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
1.200 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Lot No.
32.
Rokoko hjørneskab af eg, antageligt hollandsk - 18/19. årh.
Estimate
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
2000 DKK
Hammer price
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
500 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Lot No.
33.
Orientalsk sekretær af udskåret, massivt træ
Estimate
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
1500 DKK
Unsold
Lot No.
34.
Et par lampeborde af palisander. Regency form ca 1900. (2)
Estimate
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
1000-1200 DKK
Hammer price
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
400 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Lot No.
35.
Dekorativ piedestal af bejdset træ i gammel stil. 20. Årh.
Estimate
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
36.
Senempire spejl af mahogni, 19. årh.
Estimate
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
800 DKK
Unsold
Lot No.
37.
Art deco spisebord af frugttræ, ant. Sverige, 1930'erne
Estimate
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
2000 DKK
Unsold
Lot No.
38.
Trollope & Sons, England: Tre bergerer af mahogni, 20. årh.s begyndelse (3)
Estimate
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
4000 DKK
Unsold
Lot No.
39.
Louis XVI spejl, forgyldt ramme. 18. årh.
Estimate
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
4000-6000 DKK
Unsold
Lot No.
40.
Gustaviansk spejl af hvidpigmenteret delvist forgyldt træ. 18. årh.
Estimate
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
5000 DKK
Unsold
Lot No.
41.
Dronningefigur - dekorativt møbelfragment af udskåret og bemalet træ. Antagelig Centraleuropa, 18. årh.
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
3000-4000 DKK
Hammer price
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
1.500 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Lot No.
42.
Spisestue af gråmalet træ, Louis XVI form, bestående af otte stole og et bord med udtræk. (9+2)
Estimate
2.00 DKK
3.00 DKK
8000-10000 DKK
Hammer price
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
2.000 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
Lot No.
43.
Oval empire æske af masurbirk mærket Peder Ström 1804, samt to skospænder af sølv. 18/19. årh. (3)
Estimate
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
2000 DKK
Unsold
Lot No.
44.
Tre russiske kors, to med emalje samt to rejseikoner. Rusland 19. årh. (5)
Estimate
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
3000 DKK
Unsold
Lot No.
45.
Lysekrone af messing med prismer
Estimate
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
1000 DKK
Unsold
Lot No.
46.
Ib Eisner (1925-2003): "Kapervogn i skoven", olie på lærred
Estimate
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
3000-4000 DKK
Unsold
Lot No.
49.
Jeppe Vontilius (1915-1994): Kvinde siddende på stol med sytøj
Estimate
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
4000 DKK
Unsold
Lot No.
47.
Niels Peter Feilberg (1900-1964): Bymotiv, olie på lærred
Estimate
21.00 DKK
22.00 DKK
800 DKK
Hammer price
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
400 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
6
»
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand