Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
24 November 2018
58
Konst
527
All lots
21
68
Möbler
Speglar
Mattor
58
Konst
Silver
Guld
25
Nysilver
Koppar
10
Mässing/Metall
75
Porslin
105
Glas/kristall
43
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
12
Keramik
10
Nautica
Asiatiskt
Lergods
39
Stengods
Asiatiskt porslin
Vapen
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
Kläder
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
3.
PETER DAHL LITOGRAFI, 29X43 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
4.
OLJA PÅ DUK TOMTEMOTIV, ENL UPPGIFT THORVALD RASMUSSEN (1850-1919), MÅLAD C:A 1880-1890 MÅTT 271X94 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
3,600 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
14.
BJÖRN WIINBLAD ROSENTHAL GLEICHNIS IN GLAS 1983 "DER BARMHERZIGE SAMARITER" 31X31 CM
Unsold
Lot No.
16.
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI (1928-2005) OIL ON PANEL SIGNED AND DATED ON THE BACK 1973, MESUREMENTS INCLUDING FRAME 121 X 97 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
265,000 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
140.
PORSLINSMÅLNING BAYERSK YNGLING INRAMAD RAMMÅTT 21X18 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
300 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
211.
OLJA PÅ DUK LANDSKAPSMOTIV SIGNERAD "R. WETTERSTRÖM? -36", RAMMÅTT 83X59 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
150 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
212.
ALFRED COLLIN OLJA PÅ DUK "FISKE BOHUSLÄN" SIGN 1923, RAMMÅTT 130X80 CM
Unsold
Lot No.
217.
OLJA PÅ DUK CHARLES CHENET 1950 SIGNERAD, RAMMÅTT 68X53
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
500 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
218.
SKEPPSTAVLA U.S.S. CONSTITUTION RAMMÅTT 68X42
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
219.
SKEPPSTAVLA FREGATTEN "LE JEAN BART" BESTYCKAD MED 40 KANONER RAMMÅTT 68X52 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
400 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
220.
OLJA PÅ PANNÅ KUSTMOTIV SIGN THORE LINDHOLM ? -49 RAMMÅTT 60X52 CM
Unsold
Lot No.
221.
OLJA PÅ DUK LANDSKAPSMOTIV OTYDLIG SIGNATUR RAMMÅTT 49X49 CM
Unsold
Lot No.
222.
OLJA PÅ DUK KVINNOPORTRÄTT, RAMMÅTT 40X50 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
223.
BARNFOTOGRAFI INRAMAT RAMMÅTT 60X50 CM
Unsold
Lot No.
224.
OLJA PÅ PANNÅ LANDSKAPSMOTIV OTYDLIG SIGNATUR RAMMÅTT 62X54 CM
Unsold
Lot No.
225.
JAN SALAKARI LITOGRAFIER 2 ST NR 116/240 & NR 167/240, RAMMÅTT BÅDA 61X48 CM
Unsold
Lot No.
226.
AKVARELL KINA RAMMÅTT 44X41 CM
Unsold
Lot No.
227.
AKVARELL JAPAN RAMMÅTT 55X41 CM
Unsold
Lot No.
228.
NILS ÖBERG OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 60X47 CM
Unsold
Lot No.
229.
GRETA GERELL OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 54X47 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
900 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
230.
KJELL WESTIN MOTIV FRÅN RIDDARFJÄRDEN STOCKHOLM OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 43X33 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
231.
ULF DYNET OLJA PÅ PANNÅ RAMMÅTT 49X40 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
150 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
232.
SKEPPSPORTRÄTT TVÅ ST TRYCK RAMMÅTT 36X32 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
233.
TAGE FOUGSTEDT AKVARELL VISBY -38 RAMMÅTT 37X28 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
234.
FOLKE BERLINDE -60, OLJEMÅLNING STOCKHOLM RAMMÅTT 53X45 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
400 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
235.
FÅGELTAVLOR TRE ST TRYCK EFTER JOHN GOULD 1804-1881 RAMMÅTT 37X30 CM
Unsold
Lot No.
236.
OLJEMÅLNING SKÅNEGÅRD SIGN H. EDSTRÖM RAMMÅTT 48X38 CM
Unsold
Lot No.
237.
OLJEMÅLNING BLOMMOR SIGN N.FREIJ -70 RAMMÅTT 39X36 CM
Unsold
Lot No.
316.
OLJEMÅLNING LANDSKAP OTYD. SIGN RAMMÅTT 78X67
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
150 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
318.
OLJA PÅ DUK OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 72X77 CM
Unsold
Lot No.
319.
OLJETRYCK EFTER HANS DAHL, RAMMÅTT 115X74 CM
Unsold
Lot No.
324.
SKEPPSPORTRÄTT TIDIGT 1900-TAL, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 110X74 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
750 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
362.
OLJA PÅ PANNÅ, SIGN DE WET. RAMMÅTT 68X48 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
250 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
373.
OLJA PÅ PANNÅ "NANNY" RAMMÅTT 35X29 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
200 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
374.
OLJA PÅ DUK 1800-TAL, MOTIV FRÅN STALLBACKEN, RAMMÅTT 60X51 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
300 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
375.
OLJA PÅ DUK 1800-TAL RAMMÅTT 76X59 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
650 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
383.
ALBIN AMELIN FÄRGLITOGRAFI "SUNDSVALLSSTREJKEN 1879" SIGN AMELIN -49, RAMMÅTT 83X63 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
300 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
385.
PORTRÄTT I OLJA FÖRESTÄLLANDE ORNITOLOG RUDOLF SÖDERBERG RAMMÅTT 74X64 CM
Unsold
Lot No.
389.
PONTUS CARLE LITOGRAFI 220/350 RAMMÅTT 51X38 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
700 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
390.
LINOLEUMTRYCK A.H SORENSEN 1960 MED TEXT PREMIE D'ARTISTE 65X58 CM
Unsold
Lot No.
391.
REINHOLD LJUNGGREN LITOGRAFI 232/310 RAMMÅTT 57X38 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
200 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
406.
OLJA PÅ DUK SIGN BIRGITTA ANGLERYD -91 (F. 1939), RAMMÅTT 97X79 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
1,600 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
407.
OLJA PÅ DUK, SIGN BIRGITTA ANGLERYD -91 (F. 1939), RAMMÅTT 90X72 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
1,400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
408.
ANSHELM DAHL (1897-1964), OLJA PÅ DUK LANDSKAP, RAMMÅTT 77X60 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
550 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
409.
ANSHELM DAHL (1897-1964) OLJA PÅ DUK KUSTMOTIV SIGN 41, RAMMÅTT 80X60 CM
Unsold
Lot No.
410.
ANSHELM DAHL (1897-1964) OLJA PÅ DUK VINTERLANDSKAP RAMMÅTT 50X40 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
700 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
411.
ANSHELM DAHL (1897-1964) OLJA PÅ DUK LANDSKAPSMOTIV RAMMÅTT 49X39 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
500 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
413.
BÖRJE MELL, OLJA PÅ DUK, "SJÖBODAR", SIGNERAD, RAMMÅTT 60,5X40,5 CM
Unsold
Read more
I understand