Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 24 Augusti 2019
454
All lots
454
All lots
32
64
Möbler
Speglar
22
Mattor
88
Konst
Silver
Guld
25
Nysilver
Koppar
12
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
32
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
24
Övrigt
10
Klockor/Ur
11
Skulpturer
Nautica
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
16
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Orientaliskt
KNIVAR
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
10
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
LASSE ÅBERG, 12 GLAS I PARTI
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
400 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
2.
HALSKEDJA I GULD, FRÅN SLÄKTEN SPARRE, MED DOSERADE BISMARK LÄNK VIKT 11 GRAM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
2,700 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
3.
HALSBAND OCH ARMBAND MED PÄRLOR, FRÅN SLÄKTEN SPARRE
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
4.
MUSSELMALET KUNGLIG DANSK KAFFSERVIS, 27 DELAR
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
3,800 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
5.
RÖRSTRAND "OSTINDIA" MATSERVIS, 60 DELAR
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
7,500 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
6.
GOLV VASER KINA 2 ST, 18/1900-TAL, HÖ 59 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
14,500 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
7.
BORDSLYKTOR ETT PAR NYSILVER/GLAS, 18/1900-TAL, HÖ INKL GLAS 54 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,300 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
8.
MARIANNE WESTMAN "ELISABETH" RÖRSTRAND, SERVISDELAR 10 ST
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
9.
VILLEROY & BOCH "AMAPOLA", 1O ST KAFFEKOPPAR MED FAT SAMT ETT KAKFAT
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
10.
SPEGELBYRÅ NYROKOKO 1800-TAL HÖ 192 BR 96 DJ 52 CM
Unsold
Lot No.
11.
SPEGEL 1960-TAL HÖ 119 BR 72 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
150 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
12.
SALONGSGRUPP 3 DELAR GUSTAVIANSK STIL LÄNGD SOFFA 170 CM
Unsold
Lot No.
13.
PARAPLYSTÄLL PATINERAT GJUTJÄRN HÖ 75 BR 50 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
700 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
14.
BERTIL FRIDHAGEN FÖR BODAFORS MATBORD MED 10 STOLAR DIAM 104 TOTAL BR M 4 ILLÄGGSSKIVOR 334 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
2,000 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
15.
"SYLVIA" SYLVIA LECHOVIUS, 10 ST FAT FRÅN JUBILEUMSSERVIS FÖR RÖRSTRAND 250 ÅR
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
450 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
Lot No.
16.
SKRIN/SMYCKESSKRIN, NYGOTISKSTIL, EK MED MÄSSINGSAPPLIKATIONER, 18/1900-TAL, LÄ 26,5 DJ 20 HÖ 18 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
17.
BERTIL VALLIEN (F. 1938) BODA, VAS, SIGNERAD "BODA B VALLIEN 47534", 1970-TAL, HÖ 16 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
300 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
18.
OIVA TOIKKA, NUUTAJÄRVI, GLASFÅGEL, SIGNERAD "O. TOIKKA", LÄ 17, HÖ 11 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,500 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
19.
GUNNAR ANDERSSON NYHAMNSLÄGE, STENGODS, 2 ST SKÖLDPADDOR, 3 ST FÅGLAR, BLÅSFISK, FÅGEL SAMT 3 ST VASER I PARTI
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
1,000 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
20.
FAT MED FOTRING, KINA, 1800-TAL, LÄ 26,5 DJ 20, HÖ 6 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
21.
BERTIL VALLIEN SAMT ULRICA HYDMAN VALLIEN KOSTA BODA , MINIATYRER 6 ST, HÖ 4,5-6,5 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
22.
DOROTHY RUHNE (SEMPINSKI) (1908-1973) OLJA PÅ DUK, SIGNERAD OCH DAT "D. RUHNE -57", RAMMÅTT 55X46 CM
Unsold
Lot No.
24.
GUNNAR NYLUND RÖRSTRAND FAT STENGODS MED HARPÄLSGLASYR, SIGNERAD 2:A SORTERING LÄ 10.5 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
25.
AKVARELL PERSIEN OKÄND KONSTNÄR, RAMMÅTT 117X87 CM
Unsold
Lot No.
26.
OLLE STRANDBERG (F. 1947), OLJA PÅ DUK, RAMMÅTT 78X67 CM
Unsold
Lot No.
27.
OLJA PÅ DUK, PATAMARES LIVISIT, BANGKOK, RAMMÅTT 89X73 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
500 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
28.
MATTA, ORIENTAL, SILKE, BLÅ, MÅTT 170X100 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,400 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
29.
OLJA PÅ DUK, LANDSKAPSMOTIV, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 97X75 CM
Unsold
Lot No.
30.
CARL LJUNGMAN (1840-1901) OLJA PÅ DUK, "FISKE I LYSEKIL", SIGNERAD "C LJUNGMAN", RAMMÅTT 115X75
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
600 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
31.
KAY BOJESEN, DANMARK, FIGUR APA I TEAK, STÄMPLAD KAY BOJESEN DENMARK COPYRIGHT", ETIKETTMÄRKT "ILLUM", 1950/60-TAL, HÖ CA 18 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
1,200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
32.
ORIENTALISK MATTA HANDKNUTEN, MARKNADSSCEN MED SILKES INSLAG, 90X157 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
33.
SPEGEL MED KONSOLBORD, VALNÖT, 1800-TAL, SPEGEL HÖ 163, BR SPEGEL 76, KONSOLBORD HÖ 55, BR 73, DJ 36, TOT HÖ 218 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
650 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
34.
MATGRUPP GUSTAVIANSK STIL 1900-TAL, 2 ST KARMSTOLAR, 4 ST STOLAR & MATBORD, MATBORD DIAM 106, TOT LÄ M ILÄGGSSKIVA 164 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,700 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
35.
LJUSSTAKE, KAFFEPANNA, SOCKERSKÅL MM I NYSILVER
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
36.
ALAIN SAISSY, FRANKRIKE, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "SAISSY", FRANKRIKE, RAMMÅTT 36X41 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
37.
STINA HAAG-NILSSON, OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV ÖVER GAMLA STAN, RAMMÅTT 48X40 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
38.
KOPPARSTICK HANDKOLORERAT, KUNGLIGT JAKTMOTIV "LA CURÉE", FRANKRIKE, RAMMÅTT 82X56 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
39.
TAVLA TRYCK, LANDSKAPSMOTIV, "JULIEN", RAMMÅTT 84X66 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
40.
MICHEL JOUENNE (F. 1933), LITOGRAFI 60/70, "PAYSAGE DE PROVENCE", RAMMÅTT 80X60 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
41.
OLJA PÅ DUK, BLOMSTERSTILLEBEN, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 66X78 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
200 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
42.
GUNNAR JONN (1904-1963), OLJA PÅ PANNÅ, KUSTMOTIV, SIGNERAD OCH DATERAD "JONN -45", RAMMÅTT 79X68,5 CM
Unsold
Lot No.
43.
J TEMP, LITOGRAFI, SIGNERAD "TEMP", MOTIV "ABSTRACT", RAMMÅTT 67X88 CM
Unsold
Lot No.
44.
LITOGRAFI 140/1000, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 69X85 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
450 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
45.
FOLKDRÄKT POJKE SANNOLIKT VÄRMLAND STORLEK SMALL
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
46.
GULDSPEGEL SKEPPSMODELL MED DEKOR AV FLÄTAT TÅGVIRKE, 1800-TAL, HÖ 89, BR 79 CM
Unsold
Lot No.
47.
GRAVYR HANDKOLORERAD MOTIV FRÅN ST MARTIN KATEDRAL I LONDON, 1700-TAL, RAMMÅTT 51,5X34,5 CM
Unsold
Lot No.
48.
KONSTMAPP MED KARTBLAD, FÄRGLAGDA GRAVYRER MM
Unsold
Lot No.
49.
KVINNOPORTRÄTT INRAMAT, RAMMÅTT 79X69 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
...
10
Read more
I understand