Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 26 Oktober
418
All lots
418
All lots
70
30
50
Möbler
Speglar
44
Mattor
43
Konst
29
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
11
Textil
13
Porslin
24
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
14
Övrigt
12
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Asiatiskt
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
TECHNICA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
Kina Porslin
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
LUFTGEVÄR
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
9
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
POUL CADOVIUS (1911-2011) SOFFBORD "631", POUL CADOVIUS & SUSANNE FJELDSOE MYGGE FÖR FRANCE & SON/CADO DANMARK, CA 1970, RUND SKIVA M MÅLNING SIGNERAD MYGGE, ETIKETTMÄRKT "CADO MADE IN DENMARK", CENTRALFOT AV ALUMINIUM, DIAM 98, HÖ 55 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
2,500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
2.
DAVID ROSÈN, MATBORD, SKYLTMÄRKT AB NORDISKA KOMPANIET, STÄMPELMÄRKT: "570-025 8 FEB" HÖ 73,5 DIAM CA 120, TOT LÄ MED 2 ST ILÄGGSSKIVOR CA 240 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
3,800 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
3.
SIDEBOARD TEAK STÄMPELMÄRKT "BERTIL FRIDHAGEN BODAFORS", 50/60-TAL, HÖ 67, LÄ 130, DJ 40 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
750 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
4.
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
150 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
5.
GOLVURNA MED LOCK, KINA 17/1800-TAL, HÖ CA 64 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
6.
ÅKE HOLM, SKULPTUR I STENGODS, SIGNERAD & MED TEXT "GÅVA FÖR MEDVÄRKAN TILL UNDERUTVECKLADE LÄNDER, HELSINGBORG -59" HÖ CA 14,5 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
750 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
7.
BORDSLAMPA STEN & MÄSSING, 60/70-TAL, ETIKETTMÄRKT "NAFA TYP 160", HÖ INKL SKÄRM 56 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
600 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
8.
TAPIO WIRKKALA (1915-1985) GLASVAS UNIK SIGNERAD 3507, HÖ CA 24,5
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
850 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
9.
TIMO SARPANEVA ITTALA GLASVAS "FINLANDIA", SIGNERAD "-3359", HÖ CA 29,5 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
300 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
10.
SIROKORU MATTI J.HYVARINEN, RING I STERLING SILVER, ÅBO FINLAND MÄRKT X7=1975 VIKT 15 GRAM RINGMÅTT CA 16.5 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
500 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
11.
HANS AGNE JACOBSSON FÖR MARKARYD, LJUSSTAKAR MÄSSING ETT PAR HÖ 5.2 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
12.
LJUSSTAKAR MÄRKTA E.J. DESIGN, DENMARK, NYSILVER HÖ 5 CM
Unsold
Lot No.
13.
ARMBAND FÖRGYLLT SILVER MED KAMÈ TIDIGT 1900-TAL,LÄ 19 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
350 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
14.
SAMERING TIDIGT 1900-TAL, AV RENHORN
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
15.
KAJ FOGELBERG (F 1944), ÄPPLE I STENGODS SIGNERAD, HÖ CA 20 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
750 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
16.
LJUSSTAKAR I TENN ETT PAR EMPIRESTIL STÄMPLADE LINDBERG ÖREBRO K10 (1984) HÖ CA 22 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
17.
TEATERKIKARE 2 ST DEN ENA MÄRKT BRESSER STUTTGART SCALA, DEN MINDRE MIGNON 35X28 BADISCHE OPTIK MADE IN GERMANY
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
18.
TEATERKIKARE TIDIGT 1900-TAL MÄRKT CARLSSON & AMILON 10X8 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
250 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
19.
HANDKNUTEN MATTA SK "PATCH WORK" 230X170 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
650 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
20.
ARMBAND MÄRKT 925 STERLING SILVER LÄ CA 21 CM, VIKT 29 GRAM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
550 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
21.
BANKETT 1800-TAL BR 59 DJ 37, SITTHÖJD 44, TOTAL HÖJD 61 CM
Unsold
Lot No.
22.
BROSCH 14 KARAT GULD, LÄ 4,5 CM, VIKT INKL STEN 3 GRAM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
23.
JARDINIER/YTTERFODER I HANDDRIVEN MÄSSING MED LEOJONMASKARONER, 1800-TAL, BR 30, DJ 22, HÖ 16,5 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,200 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
24.
HALSKEDJA MED HÄNGE 3 ST I SILVER, VIKT INKL STENAR 13 GRAM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
450 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Lot No.
25.
THEDOSA CLAMEGY FRANCE SEVRES, 18/1900-TAL, BR 10,5 DJ 10,5 HÖ 17 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
600 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
26.
RING VITGULD 18KARAT MED CITRIN, MÄRKT "I8" (1935), RINGMÅTT CA 17 3/4, VIKT INKL STEN 3 GRAM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
950 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
27.
PER WILHELM CEDERGREN 1820-1896, OLJA PÅ DUK MARINMOTIV FJORDLANDSKAP I DIMMA RAMMÅTT 101X74 CM
Unsold
Lot No.
28.
TAKLAMPA 18/1900-TAL MÄSSING OCH GLASKUPA FÖR FOTOGEN, KOMPLETTERAD MED EL JUSTERBAR HÖJD, DIAM 33 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
29.
ROLF HAGEN OLJA PÅ PANNÅ STADSMOTIV SIGNERAD RAMMÅTT 42X35 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
550 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
30.
ASTRID HARMS-RINGDAHL OLJA PÅ PANNÅ ÖVER KÅSEBERGA ÖSTERLEN SIGN OCH DATERAD 1955, RAMMÅTT 34X28 CM
Unsold
Lot No.
31.
HALSKEDJA MED HÄNGE I FORM AV EN ROS, FÖRGYLLT SILVER, KEDJANS LÄ CA 70 CM, HÄNGETS LÄ CA 3,5 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
32.
IVAR ANDERSSON (1903-1964) (MOTORBÅTAR VID ÅRSTA) OLJA PÅ PANNÅ SIGNERAD IAN, RAMMÅTT 54X46 CM
Unsold
Lot No.
33.
EINAR NERMAN ETSNING 14/100 SIGNERAD EINAR NERMAN RAMMÅTT 31X43 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
300 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
34.
HALSKEDJA SAMT ARMBAND, 14 KARAT GULD, HALSKEDJA LÄ CA 41 CM, ARMBAND LÄ CA 19 CM, TOTALVIKT 8 GRAM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
950 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
35.
TEO SPANIER/HERMAN ROSELL, SPELEMAN SKULPTERAD OCH BEMÅLAD I TRÄ SIGN OCH DATERAD 1940 HÖ 35.5 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
950 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
36.
SMYCKEN I SILVER 10 DELAR
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
350 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
37.
DAMUR SILVER, REMONTOIRE CYLINDRE, 10 RUBIS, SCHWEIZ, GRAVERAD "2184Y", DIAM 35 MM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
300 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
38.
ANDERS ZORN ETSNING "FRU GRANBERG" BILDMÅTT 18X12 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,000 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
39.
PÄRLHALSBAND 3 ST SAMT PÄRLARMBAND
Unsold
Lot No.
40.
CHIFFONJE MAHOGNY, 1800-TALETS SLUT, HÖ 145, BR 103, DJ 54 CM
Unsold
Lot No.
41.
GUNGSTOL BARNMODELL TIDIGT 1900-TAL, HÖ RYGGBRICKA 77, SITTHÖJD 32 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
450 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
42.
RESEKOFFERT, TRÄSKODD, TIDIGT 1900-TAL, BR 75, DJ 45, HÖ 37 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
250 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
43.
ROYAL COPENHAGEN CREMEKOPPAR 6 ST, MÄRKTA "444"
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
2,900 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
44.
KOSTA "ODELBERG JUNIOR", ELISBERGH, VINGLAS 8 ST, 1900-TAL, GRAVERAD OCH FÖRGYLLD DEKOR, HÖ 13,5 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
2,000 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
45.
REMMARE GRÖN GLASMASSA 12 ST, HÖ 17,5 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
600 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
46.
PAPPERSKORG MOTIV STOCKHOLMS SLOTT, OVALFORM, HÖ 28 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
47.
NATTLJUSSTAKE MED LJUSSLÄCKARE, NYSILVER, DIAM 15,5 HÖ 9 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
150 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
48.
KUVERTTALLRIKAR TENN 7 ST, SCHREUDER & OLSSON STOCKHOLM, DIAM 27,5 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
450 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
...
9
Read more
I understand