Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Julauktion 14 December
410
All lots
410
All lots
32
51
Möbler
Speglar
37
Mattor
83
Konst
Silver
Nysilver
Koppar
15
Mässing/Metall
Textil
16
Porslin
44
Glas/kristall
Smycken
32
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Lergods
9
Stengods
Böcker/Tidsskrifter
25
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kina Porslin
Orientaliskt
SYMASKINER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
9
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
FINN JUHL, HURTSAR 2 ST FRÅN SKRIVBORD "DIPLOMAT", MÄRKTA "FH MADE IN DENMARK" 3 ST HYLLPLAN MEDFÖLJER, HÖ 67, BR 46,5 DJ 31 CM
Unsold
Lot No.
2.
FINN JUHL, HURTS SAMT SKÅP FRÅN SKRIVBORD "DIPLOMAT", GLASSKIVA MEDFÖLJER, BR 46,5 DJ 46,5 HÖ 67 CM
Unsold
Lot No.
3.
GRAVYRER ETT PAR, FÄRGLAGDA I RAM, FRANKRIKE, RAMMÅTT 49X39 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
4.
BORDSLAMPA GENOMBRUTEN MÄSSING MED FIGURER, FRANKRIKE, 18/1900-TAL, HÖ M SKÄRM 52 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
600 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
5.
SKRIVBORDSLAMPA 1930/40-TAL, MÄSSING MED TRÄSTOMME, HÖ 35, DIAM 30 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
1,300 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
6.
BORDSLAMPA I MÄSSING, MED SPIRALVRIDEN STOMME, 1900-TAL, HÖ MED SKÄRM 43 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
400 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
7.
STOL GUSTAVIANSK, 17/1800-TAL
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
250 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
8.
BORDSLAMPA FRANKRIKE, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄRKT "MODÉLE LANCEL", HÖ MED SKÄRM 47 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
9.
BORDSLAMPA ART NOVEAU, FRANKRIKE, MÄSSING/METALL, TIDIGT 1900-TAL, HÖ MED SKÄRMHÅLLARE 67 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
850 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
10.
GÖTE GÖRANSSON (1921-2015) SIGNERAD AKVARELL RAMMÅTT 71X51 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
250 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
11.
PARASOLL KINA SEMIANTIKT, LÄ 66, DIAM UTFÄLLT CA 67 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
150 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
12.
BOKHYLLA TIDIGT 1900-TAL, BETSAD FURU, HÖ 224, BR 85 CM
Unsold
Lot No.
13.
MATBORD ENGLAND MAHOGNY OCH IDEGRAN, TIDIGT 1900-TAL, PÅ MÄSSINGSFOT OCH HJUL, TVÅ DELAR, FÄLLBARA, BR 147, DJ 106, HÖ 72,5 CM
Unsold
Lot No.
14.
SOFFA I SKINN, ETIKETTMÄRKT "MÖBELDESIGN MADE IN SWEDEN", LÄ 174 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
15.
KARL-ERIK PALMBERG FÖR ALTON FALKÖPING, HÄNGE MED KEDJA I BRONS, 1960/70-TAL, SIGNERAD, LÄ HÄNGE 5,5 CM, LÄ KEDJA CA 68 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
350 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
16.
ROBERT HELD, VAS MED MOSAIKMÖNSTER GRAVERAD TEXT (R.HELD ART PLAN, HÖ CA 18.5 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
17.
SKEPPSPORTRÄTT, TIDIGT 1900-TAL, FARTYG I BRAND, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 57X42 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
18.
OLJA PÅ DUK, MARINMÅLNING, OMKRING ÅR 1900, SIGNERAD J. PETTERSSON, ESKADERSEGLING, RAMMÅTT 58X37 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
19.
TRYCK FRÅN NATIONALMUSEUMS UTGÅVA FRÅN ORIGINALPLÅT, JOHAN FREDRIK MARTIN, UTSIKT ÖVER GUSTAV ADOLFS TORG STOCKHOLM, RAMMÅTT 67X53 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
200 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
20.
TRYCK FRÅN NATIONALMUSEMS UTGÅVA FRÅN ORIGINALPLÅT, SIGNERAD JOHAN FREDRIK MARTIN, STOCKHOLMSMOTIV, RAMMÅTT 65X48 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
300 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
21.
FOTOGRAVYR RIDDARHOLMEN 1835, RAMMÅTT 59X48 CM
Unsold
Lot No.
22.
HJALMAR STRÅÅT (1885-1971), OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV ÖVER STRÖMPARTERREN, SIGNERAD, RAMMÅTT 60X45 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
900 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
23.
HJALMAR STRÅÅT (1885-1971), OLJA PÅ PANNÅ, MOTIV AV KANSLIHUSET STOCKHOLM, 1942, SIGNERAD, RAMMÅTT 60X45 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
650 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
24.
OLJA PÅ DUK, MOTIV FRÅN SLOTTSBACKEN STOCKHOLM, OTYDLIG SIGNATUR, RAMMÅTT 61X33 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
25.
BOUILLOTTE LAMPA MED TRE LJUS, FRANKRIKE, CA 1920, BEMÅLAD PLÅT, HÖJ/SÄNKBAR SKÄRM, HÖ 35 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
26.
BOKSTÖD FRANKRIKE, TRÄSTOMME MED FOLIERAD MÄSSING, HÖ 20 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
750 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
27.
NILS & KAJSA STRINNING "STRING", HYLLA MED VITRINSKÅP, OCH SKJUTDÖRRAR AV GLAS, ETIKETTMÄRKT, 1960-TAL, MÅTT VITRINSKÅP, TVÅ SIDOGAVLAR OCH ETT HYLLPLAN INGÅR, BR 78, DJ 20, HÖ CA 43 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
28.
SPINNROCK (SK HÖGROCK, SPOLROCK), BRÄNNMÄRKT "BULLBÄCK", FRÅN PÅLBÖLE VÄSTERBOTTEN, 1700-TAL, HÖ 85, BR 43 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
100 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
29.
LEVIN SEXSTRÄNGAD GITARR, ETIKETTMÄRKT "SOUND OF WOOD" , MODELL NR LG 8, MFG NO. 553531
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
550 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
30.
VÄGGUR, OMKRING ÅR 1900, I EK, HÖ CA 120, BR CA 48 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
31.
BYRÅ ROKOKOSTIL, 1900-TALETS MITT, BR 82, DJ 36, HÖ 70,5 CM
Unsold
Lot No.
32.
BYRÅ (DRAGKISTA), ORIGINALMÅLAD, 1800-TALETS MITT, BR 126, HÖ 117, DJ 43 CM
Unsold
Lot No.
33.
EMALJSKYLT MED TEXT PÅ UNGERSKA "TILOS A DOHANYZAS" (RÖKNING FÖRBJUDEN), BR 30, 10 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
34.
SYMASKIN, YAMATA FY750/760, MED LOCK OCH INTRUKTIONSBOK
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
900 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
35.
TVÄTTFAT KOPPAR PÅ SENARE BENSTÄLLNING AV MÄSSING OCH KOPPAR, TOT HÖ 49, BR 45, DJ 36 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
500 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
36.
SPEGEL MED KONSOLBORD INNEHÅLLANDE LÅDA SAMT MARMORSKIVA, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MÅTT SPEGEL 117X49, MÅTT KONSOLBORD HÖ 63, BR 50, DJ 20 CM
Unsold
Lot No.
37.
BERTIL VALLIEN, SKÅL PÅ FOT MED IRISERAD YTA DIAM CA 22.5, HÖ CA 12.5 CMCM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
300 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
38.
SYCO SWEDEN, SKÅL PÅ FOT & SKÅLFAT MÄRKT "1489", HÖ SKÅL 16,5 DIAM FAT 24 SAMT SKÅLFAT EKEBY, STENGODS LÄ 34, DJ 20 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
39.
OY KUMELA, SKÅL PÅ FOT I LILAFÄRGAT GLAS MED ETSAD DEKOR, SIGNERAD OY KUMELA SJ 47, HÖ 12, DIAM 20 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
250 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
40.
BREVPRESSAR 4 ST I GLAS, BL A ÄLGHULT, R S, COSMOS, KAITHNESS M4220
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
41.
TAVLOR 7 ST I PARTI
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
300 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
42.
KOPPARSTICK FÄRGLAGD ENGLAND, "DAY OF LEGAL TERM, WESTMINISTER HALL", PUBLICERAD CA 1750-1760, RAMMÅTT 44X39,5 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
150 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
43.
INRAMAT FOTOGRAFI, RAMMÅTT 48,5X38,5 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
44.
LJUSSTAKAR GUSUM MÄSSING ETT PAR, HÖ 19 CM
Unsold
Lot No.
45.
VAS KINA, 18/1900-TAL, HÖ 20 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
5,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
46.
STOLAR ETT PAR, FORMPRESSAD SITS, 1950-TAL
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
47.
SYBORD PÅ FOT, MAHOGNY MED INTARSIAINLÄGGNINGAR I MÄSSING/LÖVTRÄ, 1900-TALETS MITT, BR 40, DJ 30, HÖ 63 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
48.
TAVLA FRÅN KROGEN ROTISSERIE VINCENT BRYSSEL, INRAMAT TRYCK, RAMMÅTT 47X37 CM
Unsold
...
9
Read more
I understand