Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 28 September
420
All lots
420
All lots
40
79
Möbler
12
Speglar
24
Mattor
67
Konst
14
Silver
Guld
11
Nysilver
Koppar
11
Mässing/Metall
Textil
24
Porslin
23
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
21
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Stengods
Asiatiskt porslin
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TOBAKIANA
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
9
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
Fashion/kläder
11
Kina Porslin
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
SMYCKEN ANVÄND EJ
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
9
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
FLASKSKEPP TIDIGT 1900-TAL, MED SKEPP I GLAS OCH SOCKEL I TRÄ, LÄ 33 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
2.
SILVEROBJEKT I PARTI TOTAL VIKT INKL ETT KNIVBLAD I ROSTFRITT SAMT SPEGELGLAS I PUDERDOSA 664 GRAM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
2,200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
3.
SEKRETÄR GUSTAVIANSK STOCKHOLMSARBETE FRÅN 1700-TALETS SLUT I MAHOGNY MED HANDHUGGEN SKIVA I KOLMÅRDSMARMOR, BR 89, DJ 45,5 HÖ 121 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
5,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
4.
BO ÅKE ADAMSSON (F. 1941), AKVARELL BILDMÅTT 40X30 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
5.
ARMBAND I GULD 18 KARAT GULD 1800-TALETS MITT STÄMPLAT MED FRANSKA LILJAN VIKT 19 GRAM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
5,000 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
6.
HALSKEDJA I 18 KARAT GULD MED HÄNGE INNEHÅLLANDE TURKOSER OCH AMETIST LÄNGD HALSKEDJA 46 CM TOTALVIKT 7 GRAM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
2,800 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
7.
LACKSKÅP KINA, HÖ 170, BR 106, DJ 60 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
900 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
8.
SILVERFÖREMÅL I PARTI, VIKT 438 GRAM (EXKL. LJUSSTAKE)
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
1,600 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
9.
SOPPSLEV I SILVER 1800-TAL, MED SKOPA AV KOKOSNÖT
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
10.
BYRÅ SENGUSTAVIANSK, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MAHOGNY MED STENSKIVA, BR 92,5 DJ 44,5 HÖ 86 CM
Unsold
Lot No.
11.
SMYCKES SKRIN MED SMYCKEN
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
650 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
12.
BORDSLAMPA GULDFÄRGAT PORSLIN ITALIEN HÖ MED SKÄRM 63 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
150 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
13.
OLJA PÅ DUK, SIGN "A. EKBERG -91", RAMMÅTT 148X120 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
800 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
14.
MATBESTICK SILVER, 813 H FINSKA STÄMPLAR, VIKT 1122 GRAM (EXKL. KNIVAR)
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
4,400 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
15.
BYRÅ GUSTAVIANSK STIL MED MARMORSKIVA, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, BR 85, DJ 45,5 HÖ 71
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
800 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
16.
JOSEF FRANK TAKARMATUR FÖR FIRMA SVENSKT TENN, STÄMPLAD I ARMATUREN "SVENSKT TENN NR 2560", SKÄRMENS MÅTT DIAM 47, HÖ 26 CM
Unsold
Lot No.
17.
FOTOGENLAMPA 18/1900-TAL, BORDSMODELL, HÖ MED BRÄNNARGLAS 50 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
18.
SÄNGVÄRMARE 17/1800-TAL, KOPPARBOTTEN MED LOCK I MÄSSING, LÄ M TRÄHANDTAG 75 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
200 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
19.
LOCKURNOR ETT PAR PORSLIN KINA 1900-TAL HÖ 35 CM
Unsold
Lot No.
20.
VAS I PORSLIN KINA HÖ 36 CM
Unsold
Lot No.
21.
URNOR ETT PAR I PORSLIN KINA, HÖ 42 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
22.
LOCKURNA I PORSLIN KINA 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT HÖ 30 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
400 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
23.
BUDDHAFIGUR I PORSLIN KINA 1900-TAL HÖ 47 CM
Unsold
Lot No.
24.
LOCKURNOR ETT PAR KINA 1900-TAL, HÖ MED LOCK 52 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
600 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
25.
SPELBORD 17/1800-TAL, ENGLAND, I MAHOGNY, MÅTT I HOPFÄLLT LÄGE BR 85,5 DJ 40,5 HÖ 73, MÅTT I UTFÄLLT LÄGE BR 85,5 DJ 81 HÖ 71 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
850 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
26.
KAKFAT PÅ FOT I PRESSGLAS TIDIGT 1900-TAL HÖ 19. DIAM 28 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
27.
VAS OPALINGLAS, TIDIGT 1900-TAL MED HANDMÅLAD DEKOR HÖ 18 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
150 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
28.
VAS I PORSLIN KINA 1900-TAL, HÖ 35 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
100 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
29.
VAS PORSLIN "SATSUMA" KINA 1900-TAL HÖ 36 CM
Unsold
Lot No.
30.
SPELBORD SKYLTMÄRKT NORDISKA KOMPANIET, TIDIGT 1900-TAL MAHOGNY, MÅTT IHOPFÄLLT LÄGE BR 89,5 DJ 44,5 HÖ 75,5 MÅTT I UTFÄLLT LÄGE BR 89,5 DJ 88,5 HÖ 72,5 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
350 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
31.
HERRBETJÄNT VITLACKERAD 1900-TALETS MITT, HÖ 97, BR 43 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
32.
BARNBESTICK SILVER, CESON, MÄRKTA "C10" ÅR 1977, NYSKICK, VIKT 96 GRAM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
350 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
33.
OLJA PÅ DUK, SIGN. "VILJANEN", MOTIV RUNMARÖ, MED TEXT PÅ BAKSIDAN "RUNMARÖ SEPTEMBER 1946", MÅTT 110X81 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
150 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
34.
BISONOXE SKUREN I TRÄ, NITTONHUNDRATALETS MITT LÄ 45, HÖ 35 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
750 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
35.
KAFFEPANNA 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, VÄRDSHUSMODELL 5-6 LITER, HÖ INKL HÄNKEL 34 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
500 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
36.
HERRBETJÄNT STÄMPELMÄRKT BREVETTATO MADE IN ITALY
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
500 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
37.
ALTARSTAKAR ETT PAR I MÄSSING 1700-TAL, HÖ 21 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
1,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
38.
ÅRSUR "HETTICH" MED QUARTZ VERK MINT CONDITION I ORIGINALFÖRPACKNING HÖ 30 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
150 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
39.
DOPSKEDAR SILVER "PRINSESSA" 3 ST, CESON, 1 ST "E10" ÅR 1979 OCH 2 ST "G10" ÅR 1981, I ORGINALFÖRPACKNING, VIKT 64 GRAM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
40.
GULDSPEGEL SKEPPSMODELL MED DEKOR AV FLÄTAT TÅGVIRKE, 1800-TAL, HÖ 89, BR 79 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
41.
SILVERBESTICK TOTALT 809 GRAM (7 DESSERTKNIVAR MED BLAD AV ROSTFRITT STÅL)
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
2,200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
42.
FOTOGENLAMPA MED PLÅTSKÄRM FÖR TAKMONTAGE 18/1900-TAL
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
350 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
43.
DRINKGLAS 10 ST 1900-TALETS MITT
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
44.
VINGLAS OCH SNAPSGLAS I KRISTALL MED RUTSLIPAD DEKOR 16 ST
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
200 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
45.
ARABIA FÖRRÄTT/DESSERTSKÅLAR FYRA STYCKEN
Unsold
Lot No.
46.
YTTERFODER TYSKLAND JUGEND MAJOLIKA, SEKELSKIFTET 18/1900-TAL HÖ 24, BR MED HÄNKLAR 37 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
47.
RYAMATTA HANDKNUTEN 125X100 CM
Unsold
Lot No.
48.
RYAMATTA HANDKNUTEN 117X67 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
...
9
Read more
I understand