Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 1 Februari
411
All lots
411
All lots
16
53
Möbler
Speglar
16
Mattor
75
Konst
9
Silver
Guld
20
Nysilver
17
Koppar
11
Mässing/Metall
Textil
24
Porslin
34
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
26
Övrigt
11
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Vapen
Väskor
LINNE
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
Kläder
JAKT OCH FISKE
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Kina Porslin
KAMEROR
VINTAGE
BLANKVAPEN
SMYCKEN ANVÄND EJ
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
9
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
YRJÖ EDELMANN (1941-2016) FÄRGLITOGRAFI, FÖRPACKNING I PAPPER, SIGNERAD 27/199 RAMMÅTT 94X70 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
2.
YRJÖ EDELMANN (1941-2016) FÄRGLITOGRAFI KOMPOSTION MED PAKET, SIGNERAD 78/150 RAMMÅTT 91X63 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
1,400 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
3.
YRJÖ EDELMANN (1941-2016) FÄRGLITOGRAFI KOMPOSTION MED PAKET, SIGNERAD "HC" RAMMÅTT 91X63 CM
Unsold
Lot No.
4.
SOFFA ALLMOGE, BEMÅLAD 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, BR 200 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
5.
KISTA ALLMOGE 17/1800-TAL, BR 88, DJ 53, HÖ 52 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
6.
BORD I ALROT, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT BR 159, DJ 61, HÖ 61 CM
Unsold
Lot No.
7.
KARMSTOLAR ETT PAR ROKOKOSTIL, BEMÅLADE, 18/1900-TAL
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
600 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
8.
FLAGGKARTA, INRAMAD, EFTER FÄRGLAGD KOPPARSTICK ÅR 1750, RAMMÅTT 52X41 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
9.
KARTA, EFTER HANDKOLORERAD GRAVYR FRANKRIKE, RAMMÅTT 52X41 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
500 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
10.
STIG LINDBERG FAT, FAJANS, LÖVFORMAT, MED HÄNKELSKAFT, SIGNERAD MED STUDIOHANDEN I BLÅTT, 18x 17 cm,(LÄ MED HÄNKELSKAFT 21 CM)
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
650 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
11.
LENNART BÖRJE VESTBERG (F. 1934), KAJMOTIV ÖVER RIDDARFJÄRDEN I STOCKHOLM, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "L BÖRJE", RAMMÅTT 76X46 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
12.
LENNART BÖRJE VESTBERG (F. 1934), SÖDERMOTIV FRÅN STOCKHOLM, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "L BÖRJE", RAMMÅTT 76X46 CM
Unsold
Lot No.
13.
LENNART BÖRJE VESTBERG (F. 1934), SKÄRGÅRDSMOTIV, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD "L BÖRJE", RAMMÅTT 76X46 CM
Unsold
Lot No.
14.
JENNINGS BROTHERS, SKULPTUR I FORM AV HUND, FÖRSILVRAD METALL, MÄRKT "JB 2568", LÄ CA 37 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
1,300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
15.
BOKSTÖD ETT PAR I FORM AV JORDGLOBER, METALL/TRÄ, HÖ 15 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
1,200 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
16.
SMYCKESSKRIN I FORM AV KINESISKT LACKSKÅP, HÖ 22 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
150 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
17.
MODELLHÄNDER FRÅN ÖSTERMALMS HANDSKAFFÄR, KARLAVÄGEN 61, ETABL 1893, 5 ST I TRÄ MED LEDADE TUMMAR
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,900 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
18.
TRÄMASKER MM I PARTI
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
500 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
19.
ANSIKTSMASKER 5 ST I SKINN
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
20.
EVA ORRSJÖ (F 1947) OLJA PÅ DUK SIGNERAD, RAMMÅTT 31X29 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
250 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
21.
SOWA AND REISER, WALT DISNEY, FÄRGETSNING 108/500, LÅNGBEN, RAMMÅTT 19,5X24,5 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
450 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
22.
LUCKOR FÖR KAKELUGN 3 ST I GJUTJÄRN, MÅTT 29X21 RESP 28X23 CMCM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
23.
FLASKA/VAS MED PÅKLIPPTA HÄNKLAR OCH SIDODEKORATIONER, HANDBLÅST GLAS, HÖ 16, DIAM 22 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
250 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
24.
TAVLOR 12 I PARTI
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
100 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
25.
YTTERFODER MM I PARTI
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
150 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
26.
SKÅLAR MM I NYSILVER I PARTI
Unsold
Lot No.
27.
FAT, SOPPSLEV MM NYSILVER I PARTI
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
28.
KAFFEKANNA, SOCKERSKÅL, GRÄDDSNIPA ROKOKOSTIL, NYSILVER, MÄRKTA "GAB"
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
29.
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
30.
SKRIVBYRÅ 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, MAHOGNY, BR 92, DJ M UPPFÄLD KLAFF 47, DJ MED NEDFÄLLD KLAFF 62, HÖ 103 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
31.
PIGTITTARE 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, BR 40, HÖ 72, DJ 17 CM
Unsold
Lot No.
32.
SEKRETÄR VITMÅLAD, TIDIGT 1900-TAL, BR 90, HÖ CA 101, DJ UPPFÄLLD KLAFF 40, DJ NEDFÄLLD KLAFF 68 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
33.
SKRIVSKÅP, JUGEND CA 1910, HÖ 135, BR 64, DJ 40, DJ M NEDFÄLLD KLAFF 68 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
1,200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
34.
LISA LARSON, KATT, STENGODS, ETIKETTMÄRKT "LISA LARSON" SAMT MÄRKT I BOTTEN "LISA LARSON STUDIO", HÖ 35 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
1,200 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Lot No.
35.
VIKSKÄRM I 4 DELAR, KOLONIALSTIL ROTTING, HÖ 130, BR UTVIKT LÄGE CA 175 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
450 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
36.
FOTOGENLAMPA, STOMME MED FOLKDRÄKTSSCENER I FLUSSGLASTEKNINKFLUSSGLAS, FOT SAMT GLASHÅLLARE I METALL, TOT HÖ M BRÄNNARGLAS 64 CM
Unsold
Lot No.
37.
TAKARMATURER ETT PAR, MÄRKTA "OPAS 12 PHILIPS", GLASÖPPNINGAR AV ERIK HÖGLUND, HÖ 21 CM
Unsold
Lot No.
38.
TIDNINGSSTÄLL/SKOSTÄLL PÅ HJUL, MÄSSING MED BEN AV TRÄ, TIDIGT 1900-TAL, HÖ 80, BR 44, DJ 29 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
500 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
39.
AKVARELL SIGN GSI, MED TEXT "MOT KVÄLLEN HADE VI FULL STORM" RAMMÅTT 20X30 CM
Unsold
Lot No.
40.
CARL MALMSTEN, SOFFA "BERGSHAMRA", BRÄNNMÄRKT "CM", BR 195, DJ 85, HÖ 82 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,500 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
41.
ARTILLERIPJÄSER ETT PAR, FRÅN 12/70-BATTERI, ELEKTRIFIERADE, HÖ 76, HÖ M LAMPSKÄRMAR CA 107 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
800 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
42.
BOK/VITRINSKÅP, ENGLAND, TIDIGT 1900-TAL, MAHOGNY, HÖ CA 137, BR CA 106, DJ CA 39 CM
Unsold
Lot No.
43.
BANQUETTE MED MÄSSINGSAPPLIKATIONER, TIDIGT 1900-TAL, BR 72, SITTHÖJD 46, TOT HÖ 62, DJ CA 38 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
350 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
44.
PER OCH ANNELISE LINNEMAN SCHMIDT, SKÅL I STENGODS MED HARPÄLSGLASYR FÖR PALSHUS DENMARK SIGNERAD PLS 1123 A, HÖ 6.6, BR 12.4 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
45.
PLÅTASK MED MOTIV AV BJÖRNSLÄDE LÄ 24, DJ 18, HÖ 9 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
150 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
46.
TAKLYKTA PATINERAD METALL, TIDIGT 1900-TAL, ELEKTRIFIERAD, HÖ 54, BR 35, DJ 19 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
400 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
47.
FINN JUHL FÖR FRANCE & SON DENMARK SKÅPMODULER, HURTSAR FYRA STYCKEN MED 3 HYLLPLAN 1960-TAL, FRÅN SERIEN "DIPLOMAT", MÄRKTA "FH MADE IN DENMARK" GLASSKIVA MEDFÖLJER, MÅTT 2 LÅDMODULER, HÖ 67, BR 46,5 DJ 31 CM, MÅTT 2 HURTSAR HÖ 67, BR 46.5, DJ 48.5 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
2,000 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
48.
BLOMLÅDA 1950/60 TAL, TEAK MED LÖSTAGBAR ZINKINSSATS, BR 87, DJ 26, HÖ 55 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
700 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
...
9
Read more
I understand