Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Auktion 28 Mars 2020
359
All lots
359
All lots
31
68
Möbler
Speglar
Mattor
72
Konst
17
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
24
Porslin
34
Glas/kristall
15
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
JÄRNSMIDE
Musikinstrument
Kläder
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Hi/Fi och stereo
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
2.
WILLEM DE MOOR, FLYGSFORS, VAS, BLÅ GLASMASSA MED INNESLUTNA BUBBLOR, PÅKLIPPTA HÄNKLAR, HÖ CA 17 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
450 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
3.
KRÄFTTALLRIKAR 6 ST, VILLEROY & BOCH, ECREVISSE-EDELKREPS CRAYFISH. LUXEMBURG, DEKOR MED RÖD KRÄFTA PÅ SVART BOTTEN, RÖD KANT, DIAM 26 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
1,000 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
4.
HYLLBORD, JUGEND, CA 1910, HÖ 90, BR 48, DJ 31 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
600 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
5.
BYRÅ, MAHOGNY, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, BR 109, DJ 53, HÖ 104 CM
Unsold
Lot No.
6.
RAGUSKED, SILVER, AV SIMSON RYBERG, STOCKHOLM 1778, VAPENSKÖLD, LÄ 26,5 CM, VIKT 107 GRAM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,300 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
7.
GRÄDDKANNNA, SILVER, AV STEPHAN WESTERSTRÅHLE, STOCKHOLM 1798, HÖ 16,5 CM, VIKT 207 GRAM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
2,800 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
8.
SALTKAR, SILVER, AV GUSTAF GEORG REHNBERG, NORRKÖPING 1800, HÖ 11 CM, VIKT 110 GRAM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,000 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
9.
NOLBY, DOCKSKÅPSMÖBLER, BERITH BERGSTRÖM LERSJÖED VÄRMLAND,STÄPMELMÄRKTA "NOLBYN", 1900-TALETS FÖRSTA DEL, 8 DELAR
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
3,700 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
10.
VICKE LINDSTRAND "GRACIL" VAS I GRÖN/BLÅTONAT GLAS SIGN "KOSTA 45874 V. LINDSTRAND" HÖ CA 18 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
650 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
11.
HERTHA BENGTSSON "KOKA" FAT LÄ 40X26 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
350 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
12.
NOLBY, DOCKSKÅPSMÖBLER, BERITH BERGSTRÖM LERSJÖED VÄRMLAND, 1900-TALETS FÖRSTA DEL, 6 DELAR, STÄMPELMÄRKTA "NOLBYN"
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
1,300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
13.
DOCKSKÅPSMÖBLER SAMT DIV INREDNINGSDETALJER MM, OLIKA TILLVERKARE
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
800 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
14.
ELLI HEMBERG (1896-1994) "VISBY RINGMUR" OLJA PÅ PANNÅ,MONOGRAMSIGNERAD EH, 27X35CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
3,600 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
15.
ELLI HEMBERG (1896-1994) BLOMSTERSTILLEBEN, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 22X20 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
1,800 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
16.
NILS NIXON ( 1912-1998) "DAGEN BRYTER DIMMORNA" SIGNERAD -45, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 40X32 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
6,400 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
17.
DIVERSE UDDA SILVERBESTICK I PARTI 1180 GRAM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
3,700 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
18.
GEORG JENSEN, DANMARK, KAFFESKEDAR 6+6 ST, FÖRGYLLT STERLINGSILVER MED EMALJDEKOR, VIKT CA 120 GRAM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
900 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
19.
CARL FAGERLUND, FÖR ORREFORS, TAKARMATUR, FORMGIVEN 1957, GLASKUPANS MÅTT 16X 16 HÖJD 14 CM
Unsold
Lot No.
21.
HARALD LINDBERG (1904-1976) "NORRFÄLLSVIKEN" KUSTMOTIV MED UPPDRAGEN EKA, PASTELL, SIGNERAD, 31X48 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
600 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
22.
STAFFAN HALLSTRÖM (1914-1976) STENKISTA AKVARELL SIGN STAFFAN HALLSTRÖM -55, 14.5X20 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
23.
BERT-HÅGE HÄVERÖ (1932-2014) FÄRGLITOGRAFIER 4 ST, SAMTLIGA SIGNERADE OCH NUMRERADE 225/310, BLADMÅTT 45X52 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,400 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
24.
GUNNAR JOHNSSON (1917-2007) ABSTRAKTA KOMPOSITIONER, 5 ST, LITOGRAFIER, SAMTLIGA SIGNERADE OCH NUMRERADE 29/125, 63X46 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
350 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
25.
SPELBORD ENGLAND 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, REGENCY, HÖ 74, 90X86 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
650 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
26.
SKÅP, 1700-TALETS FÖRSTA HÄLFT BAROCK, FANERAT MED OLIKA TRÄSLAG, HÖ 179, BR 115, DJ 48 CM
Unsold
Lot No.
27.
BJÖRN JONSSON (1903-1991) LITOGRAFIER 3 ST, STOCKHOLMSMOTIV, BLADMÅTT 32X48 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
28.
BJÖRN JONSSON (1903-1991) LITOGRAFIER 4 ST, STOCKHOLMSMOTIV, VARIERANDE MÅTT
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
29.
TUMLARE PÅ FÖTTER, SILVER, C.G. HALLBERG, STOCKHOLM 1918 HÖJD 5,5 CM, VIKT 52 GRAM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
30.
SÅSSKÅL MED FAT, SILVER, GUSTAF MÖLLENBORG, TOTALHÖJD 9,5 CM STOCKHOLM 1851 INVÄNDIGT FÖRGYLLD, VIKT 572 GRAM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
1,850 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
31.
SILVERBESTICK, 6 GAFFLAR, 6 SKEDAR SAMT 4 TESKEDAR, MODELL OLGA, SAMTLIGA AV GUSTAV MÖLLENBORG 1912, VIKT 1023 GRAM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
3,400 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
32.
KNIVAR, 10 ST, SILVER MED STÅLBLAD, VIKT 656 GRAM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
800 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
33.
KOMPOTTSKEDAR, 12 ST, FÖRGYLLT SILVER, 1943, MONOGRAM Å,VIKT CA 378 GRAM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
1,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
34.
SILVERBESTICK OCH SERVETTRINGAR I PARTI, VIKT 455 GRAM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
1,450 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
35.
GAFFLAR, 12 ST, SILVER, O.B.S., STOCKHOLM 1939, 754 GRAM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
2,400 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
36.
KNIVAR, 10 ST, 1936, SÅSSLEVAR 2 ST, VARAV EN ÅR 1828 , TOTALVIKT 434 GRAM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
800 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
37.
SOCKERTÅNG, SILVER, 1700-TALETS SLUT, AV JOHAN CHRISTOFFER LJUNGMARKER, GÖTEBORG, ELLER ANDERS CHRISTOFFER LJUNGMARKER, MARSTRAND, LÄ CA 17 CM, VIKT 57 GRAM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
650 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
38.
MINIATYRMÅLNING, 1800-TALETS BÖRJAN, FÖRESTÄLLANDE MANSFIGUR, GOUACHE, RAM AV 18K GULD, FREIDRICH FYRWALD OCH A. SELINDER, STOCKHOLM 1804, BAKSIDA MED HÅRGÖMMA, MÅTT 6X5 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
3,600 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
39.
STRINDBERGSLAMPA, TIDIGT 1900-TAL, HAMRAT JÄRN, GRÖN GLASKUPA, KUPAN ÄR EJ ORIGINAL, HÖ 39 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
350 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
40.
VAS/SKÅL I BRUNTONAT GLAS, FOT MED IRISERANDE GLAS, HÖ 23 CM
Unsold
Lot No.
41.
CHIFFONJÈ 1800-TAL FRÅN LINDOME, HÖ 147, BR 105, DJ 55 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
600 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
42.
BYRÅ I GUSTAVIANSK STIL MAHOGNY, HÖ 72, BR 55, DJ 32 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
43.
LJUSKRONA SEX ARMAD I MÄSSING, TIDIGT 1900-TAL, DIAM 49 HÖ UTAN KEDJA CA 35 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
44.
LJUSKRONA I BAROCKSTIL MED KRISTALLPRISMOR 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT HÖ UTAN KEDJA CA 60, DIAM CA 42 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
1,800 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
45.
VÄGGUR S K AMERIKAKLOCKA TIDIGT 1900-TAL, ETIKETTMÄRKT WATERBURY CO CONNECTICUT HÖ 59, BR30 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
250 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
46.
ETT PAR STOLAR 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
100 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
47.
VÄGGUR 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT WESTERSTRAND STOCKHOLM HÖ 30 BR 24 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
48.
SPEGEL NYROKOKO 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, HÖ 72 BR 47 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
450 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
49.
BAROMETER OCH TERMOMETER SKUREN I EK JUGEND CA 1910 HÖ 51 CM
Unsold
Lot No.
50.
BYRÅ I MAHOGNY, SAMTIDA HÖ 90, BR 120, DJ 50 CM
Unsold
...
Read more
I understand