Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 30 Maj 2020
565
All lots
565
All lots
18
41
98
Möbler
Speglar
9
Mattor
99
Konst
Silver
10
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
26
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
28
Övrigt
11
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
12
Lergods
45
Stengods
Vapen
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LINNE
9
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
9
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Sport
Kina Porslin
Orientaliskt
MOPEDER
Hi/Fi och stereo
VINTAGE
10
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
Mattor
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
12
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
LISA LARSON (F. 1931) SEX FIGURINER UR SERIEN "VÄRLDENS BARN", GUSTAVSBERG, STENGODS HÖ 9-14 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
2,300 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
2.
GOLDSCHEIDER, FIGURIN I FORM AV KVINNOFIGUR, DELVIS GLASERAD KERAMIK, STÄMPLAD "GOLDSCHEIDER WEST GERMANY", HÖ 32.5 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
700 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
3.
CARL HARRY STÅLHANE, (1920-1990) VAS, HARPÄLSGLASYR, STENGODS, HÖ 6.5 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
700 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
4.
SPEGEL, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SVENSK EMPIRE, MÄRKT MED JÖNKÖPINGS HALLSTÄMPEL, SAMT OTYDLIGT SIGNERAD, MÖJLIGEN NICLAS REDING, SPEGELMAKARE I JÖNKÖPING, VERKSAM 1779-1826, 69X37 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
5.
GOLDSCHEIDER, FIGURIN, DELVIS GLASERAT LERGODS, CA 1930-TAL, MÄRKT, "GOLDSCHEIDER MADE IN AUSTRIA" SAMT "GOEBEL 7465", HÖ 32 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,800 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
6.
JARDINIERE, TYSKLAND, 1900-TALETS BÖRJAN, MÄRKT "KRONACH" GLASERAD KERAMIK, HÖ 22, LÄ 32 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
3,200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
7.
ROSENTHAL, FIGURIN, BLÅMES, PORSLIN, MÄRKT ROSENTHAL, MÄRKT "ROSENTHAL, F.HEIDENREICH, HÖ 11 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
250 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
8.
HÄNKELVAS, ENLIGT UPPGIFT NORGE, GLASERAD KERAMIK, HÖ 41 CM
Unsold
Lot No.
9.
EDWARD HALD (1883-1980), GLASPOKAL PÅ FOT, ORREFORS, MÄRKT "HALD OF 225-27" 1927, HÖ 30 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
10.
SKRIVBORD, JUGEND, CA 1910, VITMÅLAT, MED UPPSATS, TOT HÖ 106, HÖ SKRIVYTA 79, LÄ 139, DJ 79 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
1,400 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
11.
TANDEMCYKEL MONARK 1950/60-TAL, I FUNGERANDE BRUKSSKICK, SLITAGE, ROSTFLÄCKAR, SENARE SADLAR, LÄ 250 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
3,700 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
12.
MOPED, MONARK "MONARPED", ÅRSMODELL 1953, MOTOR ILO FP 50, FUNGERAR, VERKTYGSLÅDA SAKNAS SAMT BAKLAMPA EJ ORIGINAL
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,000 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
13.
KINAMATTA, GRÅ BOTTEN MED RÖD DEKOR, 245X169 CM, SIGNERAD "BT"
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
650 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
14.
ORIENTMATTA, AFGHAN KRGAHI, GALLERI, 286X82 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
550 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
15.
RENEÈ LALIQUE, GLASSKÅL PÅ FOT, SIGNERAD LALIQUE FRANCE, EFTER 1978, HÖ 10, DIAM 35 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
550 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
16.
EDWARD HALD (1883-1980), VAS PÅ FOT, ORREFORS, 1931, MÄRKT "OF -31, HU 86", HÖ 17, DIAM 17 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
500 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
17.
LARS NORRMAN, (1915-1979), MEXIKANSK KVINNA MED BARN, SIGNERAD LARS NORRMAN, AKVARELL, BILDMÅTT 11X16 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
250 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
18.
MADELEINE PYK (F. 1934), " OCH HIMLENS PORT ÖPPNADE SIG", SIGNERAD OCH NUMRERAD E.A 20/30, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 46X30 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
2,600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
19.
OLOF HERMELIN (1827-1913), BERGSLANDSKAP MED STENHUS, SIGNERAD O. HERMELIN, OLJA PÅ DUK, UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 23X33 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
850 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
20.
HYLLBORD (ETAGERE), MED LÅDA, TIDIGT 1900-TAL, HÖ 75, BR 54, DJ CA 34 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
500 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
21.
ARMBAND, SCHREIBER & HILLER PFORZHEIM, TYSKLAND, ART DECO 1930-TAL, MÄRKT D.R.G.M. 1138525, PAT. 396100, (REG. 1930) DEUTSCHE REICKSGEBRAUCHS MUNSTERSCHUTZ, RHINSTONE & ZINKALLOY
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,400 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
22.
LJUSKRONA, MED PRISMOR FÖR FEM LJUS, KARL JOHANSTIL, DIAM 43, HÖ UTAN KEDJA 46 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
650 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
23.
LJUSKRONA MED PRISMOR FÖR FYRA LJUS, SENGUSTAVIANSK STIL, HÖ UTAN KEDJA 44, DIAM 36 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
850 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
24.
OSKAR JONSON, VINTERBILD MED Å, KOPIA EFTER OLOF HERMELIN, OLJA PÅ DUK, SIGNERAD OSKAR JONSON 1906, BILDMÅTT 60X39 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
25.
FOTPALLAR ETT PAR, 1900-TAL, MAHOGNY, DIAM 32, HÖ 14 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
300 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
26.
EVA BENGTSSON (F.1954), SKÅLFAT, GLASERAT STENGODS, EGEN ATELJÈ FRILLEÅS, HALLAND, DEKOR AV ANSIKTE, BLADVERK MM, SIGNERAD EVA BENGTSSON, DIAM 35, HÖ 7 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
450 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
27.
SCARVES, TRE STYCKEN I SILKE, MÅTT PÅ ALLA ÄR 80X80 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
350 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
28.
BORDSLAMPA, KERAMIK, DEKOR AV BLOMMA, TOTAL HÖ 53 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
29.
JOHN SUCHY, (F.1946) "MOON OVER MANHATTAN" LITOGRAFI/MONTAGE, SIGN 1995, OCH NUMRERAD 91/350, BILDMÅTT CA 11X5 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
150 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
30.
STEGPALL AWAB, FÖRKROMAT STÅL, ETIKETTMÄRKT "AWAB" HÖ 59 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
450 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
31.
FOTPALL 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, VITMÅLAD METALL OCH GALON, BAKSTYCKETS HÖ 48 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
100 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
32.
SATSBORD, 1950/60-TAL, TEAK MED OLIKFÄRGADE MOSAIKPLATTOR, STÖRSTA BORDETS MÅTT, HÖ 52, BR 45, DJ 35 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
950 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
33.
MARIKA LANG, (F. 1961) GATUMOTIV GAMLA STAN, BLANDTEKNIK PÅ DUK, SIGNERAD, BILDMÅTT 40X30 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
4,200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
34.
MARIKA LANG, (F. 1961) MOTIV FRÅN NYBROPLAN MOT DRAMATEN, BLANDTEKNIK PÅ PAPPER, SIGNERAD, BILDMÅTT 28X37 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
2,200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
35.
CARL JULIUS (F.1927), KUSTBILD FRÅN VEN, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 26X34 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
150 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
36.
ROLF GUSTAVSSON (1923-1962), SKÄMTTECKNING MED TEXT, SIGNERAD "GURR", 19X27 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
250 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
37.
BORIS ZATS, (F.1968) KOMPOSITION, SIGN OCH NUMRERAD, 57/190, GRAFISKT BLAD MED GULDTRYCK, BLADMÅTT 25X17.5 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
38.
ROBERT HÖGFELDT, (1894-1986), FIGURER I 1700-TALS DRÄKTER, SIGNERAD, AKVARELL MED TÄCKVITT, 21X20 CM
Unsold
Lot No.
39.
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), TROLLGUMMA MED TROLLBARN, SIGNERAD 1932, AKVARELL OCH TUSCH, 19X17 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
550 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
40.
BARNBYRÅ, OMKRING 1900, VITMÅLAD, HÖ 83, BR 61, DJ CA 33 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
700 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
41.
ROBERT HÖGFELDT, VINTERLANDSKAP MED Å, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, 32X40 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
42.
OSCAR SIVERTZEN, (1879-1940), INSJÖLANDSKAP, SIGNERAT -07, OLJA PÅ DUK, 44X62 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
43.
BECK & LJUNG (HOLGER BÄCKSTRÖM-BO LJUNGBERG (1939-2007)), (1939-1997) SEX STYCKEN SAMRAMADE, SAMTLIGA SIGNERADE OCH DATERADE 1982-1986, HC, COMPUTER INK PLOT, BLADMÅTT VARDERA 12.5X17 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
550 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
44.
RU VAN ROSSEM (1924-2007), "PEMBROKE SHIRE COAST", SIGNERAD 1960, NUMRERAD 11/35, FÄRGETSNING, BILDMÅTT 35X49 CM
Unsold
Lot No.
45.
GRAFISKA BLAD, 3 ST, 1950/60-TAL, PATRICK JANNIN-OMS, FÄRGLITOGRAFI, SAMT 2 ST OIDENTIFIERADE CARBORONDUM, VARIERANDE MÅTT
Unsold
Lot No.
46.
GRAFISKA BLAD, 3 ST, 1950/60-TAL, SERGE BRIGNONI (1903-2002), SAMT 2 ST OIDENTIEFIERADE KONSTNÄRER, FÄRGLITOGRAFIER OCH ETSNING, VARIERANDE MÅTT,
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
600 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
47.
GRAFISKA BLAD, 2 ST, BERNARD LORJOU (1970-1986), FÄRGTLITOGRAFI, SAMT OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, CARBORUNDUM, VARIERANDE MÅTT
Unsold
Lot No.
48.
GRAFISKA BLAD, 3 ST, JACOB MAPKA, FÄRGETSNING, SAMT 2 ST OIDENTIEIFERADE FÄRGETSNINGAR, VARIERANDE BILDMÅTT
Unsold
...
12
Read more
I understand