Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 27 Juni 2020
456
All lots
456
All lots
15
53
89
Möbler
Speglar
12
Mattor
45
Konst
29
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
23
Porslin
30
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
29
Övrigt
12
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
10
Stengods
Väskor
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kamerautrustning
Firma Svenskt Tenn
12
Kina Porslin
Orientaliskt
Hi/Fi och stereo
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
KINESISKT
GRAMMOFONER
NORDISKA KOMPANIET
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
10
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
FRANS FLORIS, HANS ART, 1600-TAL, OLJA PÅ PANNÅ, UNG MAN MED LAGERKRANS, MÄRKT À TERGO, FRANS FLORIS N.46, BILDMÅTT, 22X17 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
18,000 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
2.
LISA LARSON (F. 1931), "SIGRID", FIGURIN, MÄRKT LISA L SIGRID, STENGODS, HÖ 14,5 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
3.
GUNNAR NYLUND (1904-1997), FASAN, FIGURIN, RÖRSTRAND, STENGODS, HÖ 22, LÄ 24,5 CM
Unsold
Lot No.
4.
STOL, 1700-TAL, ROKOKO, SVARTMÅLAD MED FÖRGYLLD DEKOR
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
550 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
5.
RESEGRAMMOFON, "HIS MASTERS VOICE", TIDIGT 1900-TAL
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
250 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
6.
RESVÄSKA, TIDIGT 1900-TAL, I BRUNT SKINN, LÄ 60, BR 38, DJ 15 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
200 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
7.
BIBLIOTEKSBORD, 1930-TAL, BAROCKSTIL, MED RIKT SKUREN DEKOR, HÖ 77, LÄ 175, BR 80 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
500 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
8.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SKYLTMÄRKT AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM R 5480-BC4834, REGENCYSTIL, MAHOGNY, HÖ 168 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
450 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
9.
TRÄLÅDA, 1900-TALETS MITT, SVENSKA SOCKERFABRIKSAKTIEBOLAGET, HÖ 23, LÄ 68, BR 23 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
250 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
10.
VEDLÅR, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, GRÅMÅLAD, HÖ 64, LÄ 83, DJ 55 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
11.
KARTELLUR, FRANKRIKE OMKRING 1900, LOUIS XV-STIL, FÖRGYLLD BRONS, HÖ 45, BR 27
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
800 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
12.
BORDSLYSTRAR, ETT PAR, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, MARMOR OCH MÄSSING, HÖ 38 CM
Unsold
Lot No.
13.
VÄGGLJUSSTAKAR, ETT PAR, MED TVÅ LJUS VARDERA, 1800-TALETS SLUT, BAROCKSTIL, BRONSERAD ZINK, HÖ CA 22, BR CA 22 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
450 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
14.
STOLAR, ETT PAR, 1800-TALETS SLUT, SVARTMÅLADE MED BRONSERAD DEKOR,
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
15.
BARNSÄNG, 1900-TALETS BÖRJAN, VITMÅLAD METALL OCH MÄSSING, UTDRAGBAR, LÄ FR 95 TILL 165, BR 60 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
300 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
16.
TRAPPSTOL, 1900-TALETS BÖRJAN, VITMÅLAD, HÖ 102 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
17.
LASTBIL, AB GEMLA SLÖJD, TRÄ, LÄ 62, BR 27, HÖ 30 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
18.
KARAFFER, YTTERFODER, SAMT VAS MM I PARTI
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
100 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
19.
TANDLÄKARUTRUSTNING, TIDIGT 1900-TAL
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
250 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
20.
TENNVAS, NYSILVEROBJEKT, SILVER, MM, I PARTI
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
21.
CHRISTINA KNALL (F. 1947), STOCKHOLMSMOTIV, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 49X61 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
3,600 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
22.
FOLKE OHLSSON, "FRISCO", SIDOBORD, 2 ST, TINGSTRÖMS, BRA BOHAG, 1960-TAL, TEAK, STÄMPELMÄRKTA, HÖ 51, LÄ 64, BR 46 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,500 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
23.
VITRINSKÅP, 1900-TAL, LOUIS XV-STIL, BRÄNNMÄRKT "1893 MARINER" FANERAD OCH BEMÅLAD, BESLAG AV FÖRGYLLD METALL, HÖ 150, BR 66, DJ 35 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
900 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
24.
MARIANNE WESTMAN, "MON AMI", SERVISDELAR, 14 DELAR, BESTÅENDE AV TEKANNA MED SOCKERSKÅL, GRÄDGKANNA, TERRIN M LOCK, 5 ST TALLRIKAR, 4 ST SKÅLAR OCH UPPLÄGGNINGSFAT, SAMT FAT TILL TEKOPP MEDFÖLJER
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,800 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
25.
BERTIL VALLIEN (F. 1938), VAS, SKÅL OCH SKÅL PÅ FOT, BODA, BLÅTT GLAS, VASENS HÖ 15, SKÅLARNAS HÖ 5 RESP 8,5 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
350 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
26.
STOLAR ETT PAR SAMT PELARBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, NYROKOKO, BORDET HÖ 68, DIAM 46 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
300 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
27.
URNA MED LOCK, KINA, 1800-TAL, BALUSTERFORMAD, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT, UNDERTILL MED KEJSARMÄRKE, HÖ 27 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
1,600 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
28.
ROYAL COPENHAGEN, 7 DELAR, "MUSSELMALET", TVÅ CREMEKOPPAR MED LOCK, TVÅ MINDRE FAT, SALT OCH PEPPARKAR, SAMT GENOMBRUTEN SKÅL, SKÅLENS HÖJD 11.5 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
29.
VÄGGLAMPA, 1930-TAL, SKUREN OCH BEMÅLAD DEKOR MED FIGURER, ÖVERDEL AV TENN, 51X24 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
500 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
30.
LOCKDOSA, TENN, STÄMPLAD SCHRÖDER & OLSSON 1937, HÖ 7.5 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
31.
GUNNAR NYLUND (1904-1997), SKÅLFAT, RÖRSTRAND, STENGODS MED LILA GLASYR, DIAM 23 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
32.
TESKRIN, KINA, TIDIGT 1900-TAL, SVARTLACKERAD MED DEKOR I GULD, INSATSER AV TENN, MED YTTÄCKANDE DEKOR, HÖ 12, LÄ 19. BR 13 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
1,000 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
Lot No.
33.
MYNT, TVÅKRONOR, ENKRONOR OCH 25-ÖRINGAR, SAMTLIGA FÖRE 1968, TOTALVIKT 1095 GRAM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
3,600 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
34.
LJUSSTAKAR, TVÅ ST, SNARLIKA, ENGLAND, OMKRING 1900, FÖRSILVRAD KOPPAR, HÖ 21, RESP 22 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
100 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
35.
KAFFEKANNA, SILVER, C.G.HALLBERG, X8, (1948) ROKOKOSTIL, VIKT 543 GRAM INKL HANDTAG, HÖ 23 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
1,600 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
36.
TEKANNA, GRÄDDKANNA, SILVER, GAB G8, 1933, TOTALVIKT MED HANDTAG 674 GRAM, KANNANS LÄNGD 24 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
2,900 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
37.
UNO ÅHRÈN, LAMPETT, MODELL 468, FIRMA SVENSKT TENN, 1929, VÄGGFÄSTE AV TENN, SKÄRM AV OPALGLAS HÖ 34 CM, DIAM 26 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
6,800 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
38.
KARMSTOL, 1900-TAL, BAROCKSTIL
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
39.
SKRIN 1700-TAL, PÅ SENARE BENSTÄLLNING, EK MED JÄRNBESLAG, TOTAL HÖ 73, BR 53, DJ 32 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
400 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
40.
STOLAR, ETT PAR, 1800-TAL, KARL JOHAN MAHOGNY
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
100 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
41.
MYNT, 3 ST, 1 ST 400-ÅRSMINNE AV GUSTAV VASAS BEFRIELSEVERK, 2 KR, 1921, OCH 1 ST KONUNG OSCAR II, DROTTNING SOFIA, 2 KR, 1907, SAMT 1 ST OSCAR II, 1872-1897, VIKT 45 GRAM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
42.
BIBLIOTEKSUR, 1900-TAL, ELLIOTT, FODRAL I VALNÖT, HÖ 35, BR 20, DJ 14 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
300 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
43.
BYRÅ, MED STENSKIVA, 1900-TAL, GUSTAVIANSKSTIL, AB HARALD WESTERBERG, STOCKHOLM, FANERAD MED FLERTALIGA TRÄSLAG, HÖ 79, BR 95, DJ 53 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
900 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
44.
SKRIVSTÄLL, MED BLÄCKHORN, SAMT BREVKNIV, MÄRKTA SUNE BÄCKSTRÖM, 1920-TAL, BRONS, BLÄCKSTÄLLETS HÖ 12, BR 32, DJ 20 CM
Unsold
Lot No.
45.
PARTI UDDA BESTICK, SILVER, VIKT 1564 GRAM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
4,700 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
46.
PUNSCHMUGGAR, SUPKOPPAR, MINDRE BÄGARE, SILVER, TOTALT 13 FÖREMÅL, VIKT 477 GRAM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
1,400 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
47.
SKEDAR, 3 ST, SILVER, SVENSK RUND, 2 ST MÄRKTA E3 (1811), 1 ST MÄRKT C3 (1809), VIKT 181 GRAM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
550 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
48.
RAGUSKED, ENGLAND, SOCKERSTRÖARE, MÄRKT M3 (1818), SAMT KOMPOTTSKED, SILVER, VIKT 271 GRAM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
...
10
Read more
I understand