Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 26 September 2020
510
All lots
510
All lots
10
51
112
Möbler
Speglar
14
Mattor
97
Konst
Silver
Guld
Koppar
Mässing/Metall
Textil
19
Porslin
40
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
34
Övrigt
Klockor/Ur
14
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Jul
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
FLINTGODS
FRIMÄRKEN
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
14
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
Fashion/kläder
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Orientaliskt
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
LJUSSTAKAR/KANDELABER
GOLF
CYKLAR
KINESISKT
CARL MALMSTEN
JOSEF FRANK
AUTOGRAFER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
11
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
SOFFBORD, 1950/60-TAL,SKIVA AV GLAS, NEDÅT AVSMALNANDE BEN, MED FOTHYLSOR AV MÄSSING OCH FOTBRICKOR AV PLAST, MÄRKTA "MADE IN SWEDEN SAFE GUARD", HÖ 46, BR 140, DJ 59 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,100 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
2.
SPEGEL, 1960-TAL, ETIKETTMÄRKT "GLASMÄSTER MARKARYD", OREGON PINE, 122X62 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
3.
NILS JONSSON, "DOMI MONTÈ", VITRINSKÅP MED SKÅP OCH LÅDUNDERDEL, TROEDS, BRA BOHAG, 1950/60-TAL, TEAK, HÖ 176, BR 127, DJ 43 CM
Unsold
Lot No.
4.
R.SOLOO, FINLAND, STADSBILD MED FIGURER, SIGNERAD -64, OLJA PÅ DUK, 66X92 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
300 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
5.
R.SOLOO, FINLAND, STADSBILD MED SKYSKRAPOR, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 58X82 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
600 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
6.
CARL MALMSTEN "SAMSAS", FÅTÖLJ
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
2,500 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
7.
GUNGSTOL, SEKELSKIFTET 18/1900, VITMÅLAD
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
100 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
8.
TAKARMATUR, 1950-TAL, SEXARMAD, METALLSTOMME, HÖ 62, DIAM 60 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
9.
MATTA, FLOSSATYP, MED GEOMETRISKT MÖNSTER, 195X142 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
200 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
10.
RÖLLAKANMATTA, GEOMETRISKA MÖNSTER, 233X170 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
350 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
11.
FÅTÖLJER 2 ST, 1900-TALETS MITT/ANDRA HÄLFT, BÖJTRÄ
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
12.
JOHNNY DE ROODEN, VAS, STENGODS, 1960-TAL, JAN DE ROODEN OCH JOHNNY ROLF (FÖDD 1936), RELIEFDEKOR, 3 ÖPPNINGAR, SIGNERAD JR SAMT GUSTAVSBERG, HÖ 10 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
250 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
13.
ESTRID ERICSON (1894-1953), SVENSKT TENN, KANNA I RÖDTONAT GLAS, "S7", REIJMYRE GLASBRUK, HÖ 32.5 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
14.
TALLRIKAR, TVÅ ST, KINA, QIANLONG (1736-1795), PORSLIN, DEKOR I FAMILLE ROSE, 22.5 VARDERA
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
1,100 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
15.
TAVELRAM, FÖRGYLLD, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, RAMMÅTT 143X109 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
16.
TAVELRAM, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, FÖRSILVRAD DEKOR, 91X78 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
200 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
17.
CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935), "SVEA", SKULPTUR, SIGNERAD 1935, BEMÅLAD GIPS, HÖ 13, LÄ 22 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
750 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
18.
GLASSERVIS, 61 DELAR, PANTOGRAFERAD DEKOR, ENLIGT UPPGIFT REIJMYRE, TIDIGT 1900-TAL
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,100 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
19.
EDVIN OLLERS, (1888-1959), LANDSKAP, SIGNERAD 10.2 1922, PASTELL, BILDMÅTT 21X27 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
20.
SHAKER, 1930/40-TAL, NYSILVER, HÖ 21 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
700 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
21.
HUGO CARLBERG (1880-1943), FIGURSCENER TVÅ ST, MONOGRAMSIGNERADE, AKVARELLER, 17X20, RESPEKTIVE 10X19 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
22.
HUGO CARLBERG (1880-1943), FYRA STYCKEN, BLA MOTIV FRÅN BORNHOLM, MONOGRAMSIGNERADE, AKVARELLER, STÖRSTA MÅTTET 14X19 CM, MINSTA MÅTTET, 7X12 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
23.
ASTRID HARMS-RINGDAHL (1912-1984), KUSTMOTIV, SIGNERAD, INKÖPT PÅ FÄRG OCH FORM, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 23X32 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
24.
OLOF AHLBERG, (1876-1956), MOR OCH BARN, SKULPTUR, SIGNERAD OCH DATERAD 1917, PATINERAD GIPS, HÖ 33 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
25.
TAVLA, PERSIEN, RYTTARE TILL HÄST, SIGNERAD, MÖJLIGEN MÅLAD PÅ BEN, INRAMNING I AKVARELL, SAMT BEMÅLAD RAM, RAMMÅTT 19X31 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Lot No.
26.
SPEGEL, TREDELAD, 1900-TALETS MITT, HÖ 62, TOTAL BREDD, 69 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
1,500 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
27.
PARTI SVARTVIT GRAFIK, 5 ST, BLA EMIL JOHANSSON/THOR OCH REINHOLD VON ROSEN, VARIERANDE FORMAT
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
28.
FOLMER BENDTSEN (1907-1993), "FORAAX SYDHAVNEN", SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 49X67 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
5,400 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
33,00 SEK
Lot No.
29.
ROYAL COPENHAGEN, SKÅL, "MUSSELMALET", HELBLOND, MODELL 1077, LÄ 24 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
5,600 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
30.
SOFFA, CHESTERFIELD, 3-SITS, VINRÖD, LÄ 200 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
2,800 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
31.
VIKSKÄRM, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, TREDELAD, TRÄSKUREN GENOMBRUTEN DEKOR, VITMÅLAD, HÖ 179, BR 150 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
32.
AMERIKANSK GUNGSTOL, 1900-TAL, GEMLA MÖBELFABRIK, BETSAT LÖVTRÄ, HÖ 130 CM
Unsold
Lot No.
33.
TAKARMATUR, TIFFANY MODELL, BLYINFATTADE GLAS MED DEKOR AV BLOMMOR, LAMPANS HÖ 27, DIAM 38 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
34.
STOLAR ETT PAR, ENGLAND, 1900-TAL, MAHOGNY
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
35.
SKRIVSKÅP, MED VITRINÖVERDEL, 1900-TAL, BETSAT TRÄ, ENGELSK MODELL, HÖ 208, BR 69, DJ 35 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
300 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
36.
SNEDKLAFFSEKRETÄR, ENGLAND, 1900-TAL, MAHOGNY, HÖ 100, BR 50, DJ 44 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
300 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
37.
KLAFFBORD ETT PAR, ENGLAND 1900-TAL, IHOPFÄLLBARA, MAHOGNY, HÖ 47, DIAM 42 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
350 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
38.
SIDOBORD, ENGLAND, 1900-TAL, MAHOGNY, HÖ 53, BR 51, DJ 51 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
100 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
39.
YNGVE EKSTRÖM (1913-1988), "REMUS", KARMSTOL, 1960-TAL, EK, SKINNKLÄDD SITS OCH RYGG
Unsold
Lot No.
40.
STIG LINDBERG (1916-1982", "VECKLA", SKÅL, STENGODS, LÄ 17 CM, SAMT VAS HÖGANÄS, STENGODS HÖ 15 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
41.
MURANO, FIGURIN I FORM AV FISK, ETIKETTMÄRKT, MURANO GLASS, HÖ 26 CM
Unsold
Lot No.
42.
MURANO, KVINNOFIGURIN, GLAS, HÖ 27 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
400 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
43.
MONT BLANC, RESERVOAR PENNA, "254", STIFT I 14 K GULD, MÄRKT MONT BLANC, 14 C, 585, LÄ, SAMT MONT BLANC KULSPETSPENNA, "PIX 275", LÄ 12.5 CM, I RÖTT LÄDERETUI
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,000 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
44.
VIVI CALISSENDORFF (F. 1930), TAKARMATUR, 1970-TAL, SIGNERAD VIVI, GLASERAT LERGODS, HÖ 32 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
650 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
45.
ALLAN EBELING (1897-1975), BORDSLAMPFOT, SIGNERAD, GLASERAT LERGODS, HÖ 31 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
600 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
46.
TAKARMATUR, 1950-TAL, TYGKLÄDD STOMME OCH MÄSSING, HÖ 62, DIAM CA 35 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
47.
TAKARMATUR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, PLASTLAMELLER, HÖ CA 38 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
700 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
48.
BÖRJE CLAES, FÖNSTERARMATUR, 1960/70-TAL, I FORM AV STJÄRNA, SVARTLACKERAD METALL OCH BÄRNSTENSFÄRGAT GLAS, ETIKETTMÄRKT, HÖ CA 23, BR CA 26 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
...
11
Read more
I understand