Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 21 November 2020
480
All lots
480
All lots
9
53
98
Möbler
12
Speglar
20
Mattor
77
Konst
9
Silver
Guld
10
Nysilver
15
Koppar
Mässing/Metall
Textil
15
Porslin
16
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
31
Övrigt
Klockor/Ur
9
Skulpturer
12
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
9
Stengods
Vapen
Väskor
LEKSAKER/SPEL
TOBAKIANA
TECHNICA
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
JAKT OCH FISKE
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
SYMASKINER
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
ACCESSOARER
AUTOGRAFER
SAMEKONST
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
10
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
TAKPLAFOND, 1930/40-TAL, EMALJERAT GLAS, VISAR TANDLÄKARNAS SKYDDSHELGON, DIAM 91 CM
Unsold
Lot No.
2.
EINAR NERMAN (1888-1983), STRINDBERG, SIGNERAD, TUSCH, BILDMÅTT 20 X 14 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
3,800 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
3.
VIKTOR RASMUSEN (1922-2004), "MÅLNING 1", STILLEBEN MED FLASKOR, SIGNERAD -70, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 41 X 33 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
4.
HEINER PETER NORBERG (FÖDD 1939), "CHRISTINA", SIGNERAD -91, AKVARELL, BILDMÅTT 28 X 18 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,800 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
5.
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940), SAMTALANDE HERRAR, SIGNERAD, TUSCH OCH BLYERTS, BILDMÅTT 24 X 35 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
3,200 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
6.
GERALD STEFFE (FÖDD 1939), 4 ST, FIGURSCENER, SAMTLIGA SIGNERADE OCH NUMRERADE, 14/250, ETSNINGAR, VARIERANDE MÅTT
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
7.
HALSBAND MED HÄNGE OCH INFATTAD PÄRLA, 14 K GULD, TOTAL VIKT 2.3 GRAM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
1,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
8.
FALKENBERGS BELYSNING, VÄGGLAMPA, 1960/70-TAL, MÄSSING, ETIKETTMÄRKT, HÖ 31 CM
Unsold
Lot No.
9.
FALKENBERGS BELYSNING, VÄGGLAMPA, 1960/70-TAL, MÄSSING, ETIKETTMÄRKT, HÖ 30, DIAM 16 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
650 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
10.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-TAL, SITTANDE MANSFIGUR I REGNROCK OCH SYDVÄST, OLJA PÅ DUK UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 43X54 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
750 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
11.
STIG KJELLIN (1914-1979), "ÖVERGIVEN GRUVA", ORNÖ, SIGNERAD -41, OLJA PÅ PANNÅ, 52X64 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
12.
AXEL BIRKHOLM (1909-1984), BALETTDANSÖS, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 52X31 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
350 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
13.
ROLF SMEDMAN (1929-2000), STRÖMSTARE PÅ ISFLAK/VINTERBILD, SIGNERAD 1990, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 46X55 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
1,800 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
14.
JAN LUNDQVIST, (FÖDD 1934), UPPSALABILD, UPPSALA DOMKYRKA SAMT GUSTAVIANUM, SIGNERAD OCH NUMRERAD 120/290, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 36X53 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
500 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
15.
BERTIL WAHLBERG (1923-1980). SITTANDE FLICKA MED RÖDA BYXOR, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 100X50 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
750 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
16.
ELLIS WALLIN (1888-1972), "MORGON", KIVIK, SIGNERAD -48, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 46X65 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
100 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
17.
EINAR PALME (1901-1992), STOCKHOLMSBILD, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, UPPFODRAD PÅ PAPP, BILDMÅTT 35X68 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
18.
KERAMIKTAVLA, 1960/70-TAL, DEKOR AV FJÄRILAR OCH BLOMMOR I RELIEF, OTYDLIGT SIGNERAD, GLASERAD TERRAKOTTA 44X44 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
450 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
19.
URNA, KINA, 1900-TAL, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT AV ANTIKVITETER OCH BLADSLINGOR, PORSLIN, HÖ 46 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
21.
TYCO ÖDBERG (1865-1943), "SIENNALANDSKAP", SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 20 X 32 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
100 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
22.
SKRIVBORD, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SENGUSTAVIANSK STIL, VITMÅLAT, HÖ 75, 125 X 52 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,000 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
23.
LJUSKRONA, FÖR 6 LJUS, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, BURFORMAD STOMME BEHÄND MED LÖVFORMADE PRISMOR, TOT HÖ M KEDJA 94, DIAM CA 42 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
650 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
24.
LIONEL HAMPTON (1908-2002), 2 ST, SIGNERAD FOTOGRAFIER FRÅN ATLANTIC CLUB, AMERIKANSK JAZZMUSIKER, BILDMÅTT 39 X 49 CM, VARDERA
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
450 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
25.
BUDDY DEFRANCO (1923-2014), "MR CLARINET", SAMT LIONEL HAMPTON (1908-2002), 2 ST, SIGNERAD FOTOGRAFIER FRÅN ATLANTIC CLUB, AMERIKANSKA JAZZMUSIKER, BILDMÅTT 49 X 39 CM, VARDERA
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
600 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
26.
ALF SVENSSON, FÅTÖLJ, "CONTOUR"-SERIEN, 1950/60-TAL, BRA BOHAG, LJUNGS INDUSTRIER AB MALMÖ, STOMME AV EK, GRÖN TEXTILKLÄDSEL
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
1,000 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Lot No.
27.
ORIENTMATTA, PAKISTAN, BOCCHARAMÖNSTER, HANDKNUTEN, 178 X 126 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
600 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
28.
SLAGBORD, 1900-TAL, FURU, HÖ 75, TOTAL LÄ 0146 X 75 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
500 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Lot No.
29.
MATBORD, MED 7 STOLAR (4+3), OMKRING 1900, RENÄSSANSSTIL, EK, 3 STOLAR I BETSAD BJÖRK, BORDETS HÖ 76, TOTAL LÄ 269 X 107 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
1,000 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
30.
SPEGEL, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, NYROKOKO, FÖRGYLLD, 55 X 60 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
300 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
31.
VÄXTPORTÖR, 1900-TALETS MITT, GRÖNMÅLAD PLÅT, LÄ 43 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
200 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
32.
KANDELABRAR, 1 PAR, FÖR 5 LJUS VARDERA, 1800-TAL, BRONS OCH FÖRGYLLD BRONS, SKAFT I FORM AV TRE GRACER, TRIPODPLATTA AV STEN, BEHÄNGD MED PRISMOR I BERGSKRISTALL, HÖ 53 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
13,500 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
33.
CYLINDERHATT, A.F.RUNDBERGS EFTR, JÖNKÖPING, I ORGINALASK
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
300 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
34.
PRAKTSKÅL PÅ FOT, 1800-TALETS SLUT, MAJOLIKA, FOT I FORM AV FAUN, KRÖNT AV GRIP, HÖ 41 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
1,200 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
35.
TALLRIKAR, 5 ST, RÖRSTRAND, 1800-TAL, MÄRKTA MED RÖRSTRANDS RAKA, INPRESSADE STÄMPEL, FLINTGODS, DIAM 27 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
36.
KAFFESERVISDELAR, RÖRSTRAND, 1900-TALETS BÖRJAN, I PARTI
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,000 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
37.
ALTARSTAKE, 1900-TALETS BÖRJAN, BAROCKSTIL, HÖ 26 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
450 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
38.
APOTEKSMORTELSTÖTAR, 2 ST, MÄRKTA HALDENWANGER, BERLIN, LÄ 41 CM VARDERA
Unsold
Lot No.
39.
FIGURIN, 1900-TALETS BÖRJAN, POJKE MED LYKTA OCH YXA, BRONSPATENERAD METALL, HÖ 19, 18 X 8 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
250 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
40.
STOL, 17/1800-TAL, FURU
Unsold
Lot No.
41.
UPLIGHT, SVARTLACKERAD METALL OCH KROM, HÖ 188, DIAM 55 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
42.
PIEDESTAL, 1900-TAL, SKIVOR AV MARMOR, FÖRGYLLD, HÖ 68, 22 X 22 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
550 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
43.
VÄGGUR, 1900-TALETS MITT, MÄRKT WESTERSTRAND, ROTFANÉR OCH MÄSSING, 30 X 24 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
200 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
44.
GOLVLAMPA 1900-TAL, MÄSSING, HÖ 146 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
45.
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, 213 X 123 CM
Unsold
Lot No.
46.
SOFFA, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, ROKOKOSTIL, LÄ 160 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
300 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
47.
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, DUX, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, ETIKETTMÄRKT DUX, LJUNGS INDUSTRIER A.B. MALMÖ, GRÅ TEXTILKLÄDSEL
Unsold
Lot No.
49.
KARAFFER, 3 ST, 1900-TAL, MED BEMÅLAD DEKOR, TOTAL HÖ FRÅN 17 TILL 29 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
50.
CARL MALMSTEN (1888-1972), SKRIVBORD, 1960-TAL, FANERAD, HÖ 75, 145 X 75 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
5,000 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
...
10
Read more
I understand