Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 30 Januari 2021
571
All lots
571
All lots
10
38
101
Möbler
11
Speglar
25
Mattor
97
Konst
9
Silver
Nysilver
Koppar
10
Mässing/Metall
Textil
22
Porslin
42
Glas/kristall
49
Övrigt
13
Klockor/Ur
14
Skulpturer
24
Keramik
Nautica
Lergods
25
Stengods
Vapen
Böcker/Tidsskrifter
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
JAKT OCH FISKE
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Sport
Kamerautrustning
Kina Porslin
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
14
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
12
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
TAPIO WIRKKALA (1915-1985), GLASSERVIS, 56 DELAR, "ULTIMA THULE", IITTALA
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
1,800 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
2.
ERIK MORNILS (1900-1974), GOLVVAS, NITTSJÖ, 1900-TALETS MITT, GLASERAD KERAMIK, ETIKETTMÄRKT SAMT SIGNERAD, HÖ 52 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
1,400 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
3.
CARL THORE (SIGURD LINDKVIST), TAKARMATUR, "LE MONDE", GRANHAGA METALLINDUSTRI, 1970-TAL, GULELOXERAD ALUMINIUM, LAMPANS HÖ 31, DIAM 38 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,500 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
4.
GUNNAR NYLUND (1904-1997), VAS, RÖRSTRAND, GLASERAT STENGODS, HÖ 22 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
5.
ALBERT THEODOR GELLERSTEDT (1836-1914), KUSTLANDSKAP MED SANDDYNOR, MONOGRAMSIGNERAD, AKVARELL, BILDMÅTT 12,5 X 25 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
2,400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
6.
BURK MED LOCK, DOSA MED LOCK, ASKFAT, 2 ST, FAT, 2 ST (DEL AV CABARET), KINA, 18/1900-TAL, CLOISONNE OCH EMALJ, BURKENS HÖ 10 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
500 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
7.
MINIATYRMÅLNING, 1800-TALETS FÖRSTA FJÄRDEDEL, SANNOLIKT FÖRESTÄLLANDE EVA BODELL, FÖDD NÄSBOM (1782-?), ROSLAGSKULLA SOCKEN, WIRA BRUK, GOUACHE, BAKSIDA MED HÅRGÖMMA SAMT FÖRGYLLT MONOGRAM LENB, RAM AV FÖRGYLLD MÄSSING, BILDMÅTT 5,5 X 4,5 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
1,900 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
8.
HOWARD SMITH (FÖDD 1928), FIGURIN, "LISA", STENGODS, UR SERIEN PARVI, ARABIA 1900-TALETS SLUT, HÖ 15 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
500 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
9.
VÄGGARMATUR, KLÄDD MED JOSEF FRANKS TEXTIL "HAWAII", SKYLTMÄRKT SVENSKT TENN F-AIR 05404, 47 X 47, DJ 13 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
550 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
10.
BIRGITTA LILJEBLADH (1924-2014), FIGURER, SIGNERAD -52 OCH NUMRERAD 33/100, ETSNING, BILDMÅTT 24 X 22 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
11.
GOLVUR, 1700-TALETS ANDRA HÄLFT, SENARE BEMÅLNING MED KINESERIER, HÖ 225 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
1,500 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
12.
FALKENBERGS BELYSNING, GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, 2 LJUSPUNKTER, MÄSSING, HÖ 165 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
13.
HÄNGSKÅP FÖR HÖRN, OMKRING 1800, BETSAT TRÄ, HÖ 116, BR 65, DJ 39 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,500 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
14.
LJUSSTAKAR, 1 PAR, GLAS, ETIKETTMÄRKTA ZODAX, HÖ 28 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
100 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
15.
WILHELM LANKA, KNAPPDRAGSPEL, MODELL GERA-R, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
400 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
16.
TAKARMATUR, 1900-TAL, BAROCKSTIL, GJUTEN MÄSSING, 6 LJUSARMAR, TOTAL HÖ MED KEDJA 66 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
300 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
17.
INGALILL ODHELIUS (1910-1992), SMÅSTADSGATA, SIGNERAD -61, AKVARELL, BILDMÅTT 31 X 39 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
18.
MATBORD, FRANKRIKE, 1900/2000-TAL, EK, 2 ILÄGGSSKIVOR, SARG MED 2 LÅDOR, HÖ 76, LÄ 220, BR 100, TOTAL LÄ MED 2 ILÄGGSSKIVOR 320 CM CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
5,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
19.
KÄLKE, MED RATT, 1900-TALETS MITT, LÄ 117 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
250 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
20.
SKELETONKÄLKAR, BARNMODELL, TVÅ ST, SKYLTMÄRKTA IDROTTSMAGASINET BIRGER JARLSGATAN 5, LÄ CA 50 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
200 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
21.
KÄLKE, OMKRING 1900, UNDERREDE OCH MEDAR I JÄRNSMIDE, LÄ 98 CM
Unsold
Lot No.
22.
RODELKÄLKE, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MÄRKT "ALEWALDS" LÄ 107 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
23.
MATTA, EFTER PERSISKT MÖNSTER, ANTIK/SEMIANTIK, MASKINVÄVD, 365X269 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
3,600 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
24.
KINA MATTA, GRÖN BOTTEN, MED GRÖN HUVUDBÅRD, 200X135 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
700 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
25.
HAMADAN GALLERIMATTA, HANDKNUTEN, 300X73 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
400 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
26.
FRITZ VON DARDEL (1817-1901), SEGELBÅTAR MED FIGURER UTANFÖR SFAX, TUNISIEN, MONOGRAMSIGNERAD SAMT MÄRKT SFAX 8 MARS 1881, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 13,5 X 24 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
1,700 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
27.
YNGVE EKSTRÖM (1913-1988), "LAMINO", FÅTÖLJ, FÖR SWEDESE, STOMME AV EK, FÅRSKINNSKLÄDSEL, BRÄNNMÄRKT SWEDESE YNGVE EKSTRÖM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
4,800 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
28.
ETAGERE, OMKRING 1900, HYLLPLAN MED INLÄGGNINGAR I PÄRLEMO, MÄSSING OCH ROT, KANTLISTER I FÖRGYLLD METALL, HÖ 80, BR 40, DJ 30 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
650 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
29.
NATTDUKSBORD, 1 PAR, MED LÅDA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, VITMÅLADE, HÖ 55, BR 45, DJ 30 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
600 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
30.
TIDNINGSSTÄLL, 1950/60-TAL, ROTTING, HÖ 37, LÄ 40, BR 28 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
31.
KASTHALL, MATTA, TUFTAD, GEOMETRISKT MÖNSTER I BLÅ NYANSER, 225X155 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
600 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
32.
HELGE KARLSSON, KERAMIK, LJUSDAL, SKÅL, DELVIS GLASERAT STENGODS, MÄRKT HK LJUSDAL, HÖ 6, DIAM 24 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
33.
BELUCH, HANDKNUTEN MATTA, 190X97 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
34.
LOUIS BASTIN (1912-1979), SITTANDE KVINNOFIGUR, SIGNERAD OCH NUMRERAD, 32/70, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 48 X 62 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
35.
KNUT GRUVA (1902-1981), "STORMDAG", SIGNERAD OCH NUMRERAD 90/360, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 39 X 47 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
36.
BYRÅ, 1800-TAL, KARL JOHAN, BETSAD FURU OCH SVÄRTAT TRÄ, HÖ 84, BR 103, DJ 43 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,800 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
37.
GOLVUR, 1800-TAL, URTAVLAN MÄRKT AAS MORA, VITMÅLAD MED FÖRGYLLD DEKOR, SENARE BEMÅLNING, HÖ 198 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,800 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
38.
BOKHYLLA, TIDIGT 1900-TAL, JUGEND, EK, HÖ 135, BR 80, DJ 26 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
650 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
39.
CARL MALMSTEN (1888-1941), STOLAR, 4 ST, "LILLA ÅLAND", FORMGIVNA 1942, VITLACKERADE
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
3,200 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
40.
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, SAFFTYP, 180X93 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
400 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
41.
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
3,200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
42.
KARL ERIK EKSELIUS (1914-1998), MATBORD, 1960-TAL, FÖR JOC, VETLANDA, 2 UTDRAGSSKIVOR, BRÄNNMÄRKT, HÖ 72, 150 X 90, TOTAL LÄ 264 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
1,400 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
43.
HANS NORSBO (1897-1955), BLOMMOR I KRUKA, SIGNERAD 1940, AKVARELL, BILDMÅTT 32 X 28 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
44.
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, SANNOLIKT TURKIET, SEMIANTIK, 101X62 CM
Unsold
Lot No.
45.
BONBONJÄR MED LOCK, TIDIGT 1900-TAL, SLIPAT GLAS, HÖ 36 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
300 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
46.
BORDSLYSTRAR, 3 ST, (2+1), 1900-TALETS SLUT, FÖRGYLLD METALL OCH GLAS, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 21 RESP 19 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
150 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
47.
DEKORATIONSABEL MED BALJA, 1900-TAL, INDIEN, LÄ 98 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
300 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
48.
SCHWARZWALDUR, 1800-TAL, URTAVLA MED BAKGRUNDSDEKOR I FÖRGYLLD PLÅT, FODRAL I SVARTLACKERAT TRÄ, HÖ 33, BR 28, DJ 14 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
350 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
...
12
Read more
I understand