Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 27 Mars 2021
543
All lots
543
All lots
18
61
100
Möbler
Speglar
26
Mattor
93
Konst
11
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
32
Porslin
42
Glas/kristall
Smycken
38
Övrigt
10
Klockor/Ur
9
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
25
Stengods
Asiatiskt porslin
Afrikana
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
MILITARIA
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Byggnadsdelar
Hi/Fi och stereo
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
12
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
PARTI UDDA BESTICK, SILVER, TOTALVIKT 470 GR
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
1,500 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
2.
POUL HENNINGSEN, TAKLAMPA, "PH 5", LOUIS POULSEN, DANMARK, VITLACKERAD ALUMINIUM, MED RÖTT INSLAG, DIAM CA 50, HÖ 25 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
2,100 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
3.
KAFFESKEDAR, 23 ST, (14+9), SILVER, SAMESKEDAR, GÖTE PERSSON, VILHELMINA (9 ST), COP, HAPARANDA (11 ST), TOTALVIKT 250 GR
Unsold
Lot No.
4.
THESERVIS, 22 DELAR, JAPAN, 1900-TAL, PORSLIN
Unsold
Lot No.
5.
KAFFESERVIS, 27 DELAR, ROYAL CROWN DERBY, ENGLAND, PORSLIN
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,200 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
6.
FOTOGENLAMPA, OMKRING 1900, FÖR VÄGGMONTAGE, HÖ 36 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
550 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
7.
POLYPHON, MUSIKAUTOMAT, SYMPHONIUM MUSIKWERKE, LEIPZIG, TYSKLAND, 1800-TALETS SLUT, RENÄSSANSSTIL, MED MYNTINKAST, MEDFÖLJER 25 ST SKIVOR MED DIAM 33 CM, SAMTIDA BORD MEDFÖLJER, HÖ:83 CM, BR:49 CM, DJ:33 CM
Unsold
Lot No.
8.
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, PAKISTAN, 295 X 223 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
550 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
9.
TERRIN MED LOCK, KINA, QUIANLONG, (1736-1795), PORSLIN, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT AV FLODLANDSKAP AV PAGODER, HÖ:22,5 CM, LÄ:31 CM, BR:21,5 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
5,500 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
10.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, TRÄDGÅRDSBILD, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 61X50 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
100 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
11.
FALKENBERGS BELYSNING, GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, 2 LJUSPUNKTER, MÄSSING, HÖ 165 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
550 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
12.
CARL FAGERLUND, TAKARMATUR, ORREFORS, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, KUPA I GRÖNT GLAS, TOTAL HÖ, 35, DIAM 38 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
2,600 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
13.
FALKENBERGS BELYSNING, BORDSLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, FOT AV MÄSSING, SVARVAT TRÄSKAFT, HÖ 53 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
1,800 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
14.
VÄGGAPPLIQUER, ETT PAR, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, FÖRGYLLD METALLSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 35 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
15.
YTTERFODER, 1900-TAL, MÄSSING, DEKOR AV FLANKERANDE LEJONMASKARONER, HÖ 20, LÄ 35 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
850 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
16.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, MÖJLIGEN ESTHER HJELT-CAJANUS (1879-1959), BERGSLANDSKAP, SIGNERAD E. CAJANUS, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 76 X 101 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
700 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
17.
VETTE, STORSKRAKE, UPPSTOPPAD, MONTERAD PÅ TRÄPLATTA, LÄ 50 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
650 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
18.
FICKUR, 6 ST, VARAV 4 SILVER, AV BLA MÄRKE, HELVETIA, PRIMO, OMEGA MFL
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,100 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
19.
JORDGLOB, 1960-TAL, MED INVÄNDIG BELYSNING, TOTAL HÖ 42 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
650 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
20.
B.CONEN, LANDSKAP, SIGNERAD -62, AKVARELL, 14.5 X 25.5 CM
Unsold
Lot No.
21.
KARMSTOLAR, 4 ST, 1900-TAL, SENBAROCKSTIL
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
22.
JACOB ÄNGMAN, MATBESTICK, 18 DELAR, MODELL ROSENHOLM, SILVER, BESTÅENDE AV, 8 MATGAFFLAR, 8 MATSKEDAR, SAMT 8 MATKNIVAR MED STÅLSKAFT, TOTALVIKT 1150 GRAM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
3,900 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
23.
PARTI SILVERBESTICK, UDDA MODELLER, EN FRUKTKNIV MED STÅLSKAFT, TOTALVIKT, 750 GRAM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
3,000 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
24.
FIGURIN, HUND, KAYSER TYSKLAND, 1900-TALETS BÖRJAN, VITMETALL, MÄRKT KAYSER, HÖ 9.5, LÄ 25 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
25.
ADRIAN VAN ARKEL, (1924-2006), SÖDERMOTIV, TRAPPAN UPP TILL STIGBERGET, OLJA PÅ DUK, 73X93 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
800 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
26.
GRETHE BAGGE (1925-2012), "EVENING BATH", SIGNERAD, OLJA PÅ KOPPAR, BILDMÅTT 48 X 100 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
450 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
27.
BYRÅ, 1950-TAL, MAHOGNY, DRAGHANDTAG AV MÄSSING, HÖ:70 CM, BR:90 CM, DJ:45 CM
Unsold
Lot No.
28.
BELID, GOLVLAMPA, MÄSSING OCH METALL, HÖ: CA 130 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
400 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
29.
ANETA, GOLVLAMPA, MÄSSING, HÖ:106 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
750 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
30.
CECILIA FRISENDAHL (1922-2014), FIGURKOMPOSITION, SIGNERAD OCH NUMRERAD 11/200, LITOGRAFI, BILDMÅTT 46 X 52 CM
Unsold
Lot No.
31.
BORDSLAMPOR, 1 PAR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, EMPIRESTIL, ALABASTER, HÖ 75 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
32.
SKÅP, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, BETSAT TRÄ, HÖ:192 CM, BR:120 CM, DJ:52 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
600 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
33.
SPEGEL, 1800-TAL, KARL-JOHAN, MAHOGNY, 112X51 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
700 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
34.
SOFFBORD, 1950-TAL, MAHOGNY, TIDNINGSHYLLA OCH FOTHYLSOR AV MÄSSING, HÖ:58 CM, LÄ:105 CM, BR:52 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,300 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
35.
12 ST GLÖGGLAS MED KANNA, BEMÅLAT GLAS
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
450 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
36.
RELIEF, "YOUTH PLAYING HOCKEY", KOPIA EFTER MARMORRELIEF FRÅN "THE THEMISTOCLEAN WALL", KERAMEIKOS, NÄRA ATEN, CA 490 B.C., GIPS, 28 X 60 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
37.
ROYAL COPENHAGEN, VAS, PORSLIN, UNDERGLASYRMÅLAD DEKOR AV "DEN LILLE HAVFRUE", HÖ 22 CM
Unsold
Lot No.
38.
TSAR, VÄGGLAMPOR, ETT PAR, ETIKETTMÄRKTA "HANDMADE AB STILARMATUR TRANÅS SWEDEN", MÄSSING OCH STÅL, LÄ:CA 30 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
850 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
39.
TAKARMATUR, CARL FAGERLUND, ORREFORS, HÖ:21 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
400 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
40.
SKÅL, GRÖN GLASMASSA, SKÅLAR, 2 ST, KONSTGLAS, I PARTI
Unsold
Lot No.
41.
GABBEHMATTA, BLÅ BOTTEN MED RÖD HUVUDBÅRD, DEKOR STILISERADE FIGURER, 188 X 124 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
450 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
42.
PIEDESTALER, ETT PAR, SYDOSTASIEN, GLASERAD KERAMIK, HÖ 52, LÄ 55 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
850 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
43.
REMMARE, 11 ST, (7+4)
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
350 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
44.
SKÅLAR, 4 ST, ASSIETTER, 11 ST, BLÅTT GLAS
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
200 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
45.
HATTSTOCK, TIDIGT 1900-TAL, HÖ:54 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
550 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
46.
PAUL KEDELV (1917-1990), SKÅL, "COQUILLE", FLYGSFORS 1955, UNDERFÅNG I BLÅTT, GLAS, HÖ 12, LÄ 19, BR 15 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
400 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
47.
VORWERK, MATTA, TYSKLAND, 1920-TAL, ERSARIMÖNSTER, 345X270 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
150 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Lot No.
48.
SILLTALLRIKAR, 4 ST, GUSTAVSBERG, PORTIONSFORMAR, 4 ST, "RIVOLI", RÖRSTRAND, UGNSFORM, "RANKA", GUSTAVSBERG, I PARTI
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
300 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
...
12
Read more
I understand