Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 22 Maj 2021
538
All lots
538
All lots
14
36
104
Möbler
16
Speglar
25
Mattor
54
Konst
15
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
13
Mässing/Metall
41
Porslin
43
Glas/kristall
30
Övrigt
10
Klockor/Ur
20
Skulpturer
Keramik
9
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
14
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Kina Porslin
KNIVAR
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
VINTAGE
12
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
12
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
VÄGGLAMPETTER, 2 ST, EN FRÅN 1800-TALETS BÖRJAN, SENGUSTAVIANSK, MÄRKT MED OTYDLIG HALLSTÄMPEL, DEN ANDRA AV SENARE TILLVERKNING OMKRING 1900, 48 X 18 CM VARDERA
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
2,300 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
2.
BORD, 1700-TAL, BAROCK, EK, HÖJD 77, 160 X 83 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
3,600 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
3.
JIM JOHNSSON (FÖDD 1948), SKULPTUR, " TOUCH AND CARRES MY FLOWERS", GRÄNNA GLASBRUK, SIGNERAD, UNIK, GLAS, SKYLTMÄRKT, HÖ MED GRANITSOCKEL 31 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
2,000 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
4.
UDDA BESTICK, BRICKA, BÄGARE, MM, SILVER, MESTADELS DANMARK, VIKT 1100 GRAM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
4,500 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
5.
SLAGBORD, 1700-TAL, FURU, HÖJD 73 CM, TOTAL LÄNGD 181 X 94 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
6.
SPEGEL, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, NYROKOKO, FÖRGYLLD, 54 X 63 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
450 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
7.
SPELLJUSSTAKAR, ETT PAR, OMKRING 1900, GUSUMS BRUK OCH RÖRSTRAND, DEKOR AV SPELKORT, HÖJD 15 CM
Unsold
Lot No.
8.
FAT, KINA, SILVER, SPEGEL MED DEKOR AV GRAVERAD DRAKE, BRÄTTE MED BLOMDEKOR I RELIEF, 20 X 13 CM, VIKT 200 GRAM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
9.
DEKORATIONSSVÄRD, 2 ST, JAPAN, LÄ 95, RESP 71 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
10.
ANDERS PEHRSON, GOLVLAMPA, "BUMLING", ATELJE LYKTAN, MÄSSING, RASTER I VIT PLAST, 1970-TAL, HÖ CA 142 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
3,200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
11.
STEGSTOLAR, 4 ST, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, GRÖNMÅLADE
Unsold
Lot No.
12.
JOHAN ROHDE, KORKSKRUV, SILVER, MODELL KONGE, GEORG JENSEN, KÖPENHAMN, LÄNGD 11, BREDD 7 CM, I ORIGINALETUI
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,100 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
13.
MIKAEL AXENBRANT (FÖDD 1957), SKULPTUR, "EMPIRE", STRÖMBERGSHYTTAN, SIGNERAD -95, UNIK, GLAS, HÖ 32,5 CM
Unsold
Lot No.
14.
ASTRID AAGESEN (1883-1965), NÖTKNÄPPARE, TENN, 1930-TAL, DEKOR AV EKORRAR, MÄRKT AAGESEN HÄLSINGBORG, LÄNGD 15 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
200 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
15.
GANT, HERRARMBANDSUR, "NASHVILLE", ID GT006, ROSTFRITT STÅL
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
16.
TRÄDGÅRDSLEJON, 1 PAR, BEMÅLAD OCH BRONSERAD BETONG, HÖ 65, LÄ 55, BR 30 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
2,200 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
17.
BÄLTESSPÄNNE, JAPAN, OMKRING 1900, SATSUMAPORSLIN, DEKOR AV GEISHOR, TOTALLÄNGD 8 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
18.
DAMARMBANDSUR, TISSOT, 18K GULD, TOTALVIKT 15 GRAM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
2,600 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
19.
JIM JOHNSSON (FÖDD 1948), SKULPTUR, UTAN TITEL, GRÄNNA GLASBRUK, SIGNERAD, UNIK, GLAS, SKYLTMÄRKT, HÖ MED GRANITSOCKEL 44,5 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
2,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
20.
MORMORSUR, 14K GULD, INNERBOETT I METALL, VIKT 26 GRAM, KLOCKKEDJA I DOUBLE
Unsold
Lot No.
21.
KOFFERT, GEFLE KOFFERTFABRIK, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, PLÅTKLÄDD, HÖJD 46, 67 X 39 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
22.
SKEDAR, 4 ST, SILVER, 1700-TAL, OLIKA MÄSTARE, VIKT 190 GRAM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,000 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
23.
HERMÉS, PARIS, SCARVES 2 ST, "COMÉDIE FRANCAISE, MOLIÈRE" OCH "MANÈGE", SIDEN, MÅTT 83X88 SAMT 87X87 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
2,700 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
24.
SCARVES, 3 ST, BL A HERMÉS, G GUCCINI, SIDEN OCH POLYESTER, VARIERANDE MÅTT
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
25.
STEGPALL, "STABILETTE STEGEN", 1900-TALETS MITT, FURU OCH BJÖRK, STÄMPELMÄRKT, HÖJD: 67 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
700 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
26.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, FOTPLATTA AV EK, LEDBAR SKÄRM, HÖJD: 147 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
500 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
27.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, HÖJ-OCH SÄNKBAR, HÖJD CA 145 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
2,300 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
28.
PELARBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, BJÖRK OCH MAHOGNY, HÖJD: 72, 40 X 33 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
150 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
29.
SYMASKIN, ELNA, 1950/60-TAL, I ORIGINALVÄSKA AV PLÅT
Unsold
Lot No.
30.
SERVERINGSVAGN, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, STOMME I BAMBU OCH ROTTING, SKIVOR AV FROSTAT GLAS, HÖJD: 60, 72 X 43 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
550 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
31.
NATTDUKSBORD, ETT PAR, 1950-TAL, MAHOGNY, 2 HYLLPLAN VARAV 1 I GLAS, HÖJD: 55, 45 X 32 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
750 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
32.
CHAMPAGNESTRUTAR, ETT PAR, KUNG CARL XVI GUSTAF OCH DROTTNING SILVIAS BRÖLLOP, 19/6-1976
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
550 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
33.
PARTI UDDA BESTICK, SILVER, VIKT 1050 GRAM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
4,600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
34.
GLASSERVISDELAR, 25 DELAR, "RIO", EDWARD HALD (1883-1980), ORREFORS
Unsold
Lot No.
35.
VASER, 2 ST, OMKRING 1900, FLUSSGLAS, EMALJDEKOR AV BLOMMOR, HÖJD: CA 30 VARDERA
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
36.
GITARR, EKO, ITALIEN, LÄNGD: 95 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
300 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
37.
BARNBYRÅ, 1900-TAL, BEMÅLAD, HÖJD: 51, 42 X 23 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
450 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
38.
BORDSLAMPA, TIFFANYTYP, FOT I METALL I FORM AV TRÄSTAM, KUPA I BLYINFATTAT GLAS, HÖJD: 37 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
400 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
39.
SPEGEL, OMKRING 1900, MAHOGNY, 34 X 50 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
40.
KANDELABER, FÖR 5 LJUS, "RAVELLO", NACHTMANN, KLART GLAS
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
41.
GLASSERVIS, 64 DELAR, 1930-TAL, KOSTA
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
500 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
42.
KJELL ENGMAN (FÖDD 1946), VAS SAMT SKÅL, KOSTA BODA, DEKOR AV TRÄD OCH FÅGLAR I LANDSKAP, HÖJD: 23 RESP 10 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
350 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
43.
CARL IVAR ÖFVERBECK, (1899-1975), "STRÄCKANDE SVANAR", SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 30 X 103 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
44.
VASER, 2 ST, BÖHMEN, ÖVERFÅNG I RÖTT, HÖJD: 27 RESP 15 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
150 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
45.
FÖNSTER MED SPEGELGLAS, HÖJD: 75 X 50 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
46.
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), MATSERVISDELAR, 47 DELAR, "TULIP", PORSLIN
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,700 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
47.
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), KAFFE OCH TESERVISDELAR, 25 DELAR, BESTÅENDE AV 14 KAFFEKOPPAR OCH FAT, 9 MUGGAR, SAMT 2 TEKOPPAR MED FAT, "TULIP", PORSLIN
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,400 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
48.
BÅLSKÅL, RÖRSTRAND, OMKRING 1900, DEKOR AV VINDRUVOR, HÖJD 18, DIAM 32 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
500 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
...
12
Read more
I understand