Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 19 Juni 2021
504
All lots
504
All lots
9
43
137
Möbler
15
Speglar
25
Mattor
78
Konst
11
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
35
Porslin
30
Glas/kristall
13
Smycken
Bijouterier
20
Övrigt
9
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Asiatiskt porslin
Väskor
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
Kläder
JAKT OCH FISKE
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Sport
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
LJUSSTAKAR/KANDELABER
KINESISKT
NORDISKA KOMPANIET
KINESISKT PORSLIN
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
11
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
GEORG JENSEN, DANMARK, RING, 1930/40-TAL, STERLING SILVER, SIGNERAD GEORG JENSEN 46 A, DESIGN HARALD NIELSEN, SILVERSTEN, STL CA 19 MM, VIKT 10 GR
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
4,400 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
2.
FICKUR, 1900-TALETS BÖRJAN, BAKSIDAN MÄRKT "TILLHÖR TELEGRAFVERKET" SAMT LOGOTYP, DIAM 66 MM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
3.
RICHARD ROHAC (1906-1956), FIGURINER, 3 ST, MUSIKER, BRONS, MÄRKTA RR MADE IN AUSTRIA, HÖJD CA 7,5 VARDERA
Unsold
Lot No.
4.
BORDSDEKORATION, 1800-TALETS SLUT, I FORM AV PALM, FÖRSILVRAD METALL, HÖJD 32 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
650 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
5.
FICKURSKEDJA MED FOTOGÖMMA, SAMT FICKURSKEDJA, 14K GULD, VIKT 53,4 GR
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
11,200 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
6.
ROYAL COPENHAGEN, "MUSSELMALET", UPPLÄGGNINGSSKÅLAR, ETT PAR, MODELL 26, SAMT UPPLÄGGNINGSSKÅLAR, 2 ST, MODELL 191 RESP 311, MÅTT 22X22, DIAM 22,5 RESP 21 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
5,600 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
7.
ROYAL COPENHAGEN, "MUSSELMALET", SOPPTERRIN MED LOCK, MODELL 214, SAMT KAROTT MED LOCJ, MODELL 405, LÄ 31 RESP 22 CM,
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
3,000 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
8.
ROYAL COPENHAGEN, "MUSSELMALET", 3-DELAT UPPLÄGGNINGSFAT, MODELL 8, CA 32X32 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,200 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
9.
RINGAR MED STENAR, 4 ST, 14K GULD, TOTAL VIKT 5,4 GR
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
1,100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
10.
HANS J WEGNER, DANMARK, (1914-2007), "BACHELOR CHAIR"/"JAKKENS HVILE", JOHANNES HANSEN, DANMARK, TEAK OCH EK, BRÄNNMÄRKT, JOHANNES HANSEN COPENHAGEN DENMARK, FORMGIVEN 1953, HÖ 54 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
82,000 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
11.
HANS J WEGNER, DANMARK, (1914-2007), SOFFBORD, "JH 575", JOHANNES HANSEN DANMARK, VÄNDBAR SKIVA AV TEAK, UNDERREDE I EK, BRÄNNMÄRKT JOHANNES HANSEN COPENHAGEN DENMARK, HÖJD 42, LÄNGD 160, DJUP 42 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
19,500 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
12.
FRITZ KALLENBERG, GLASSERVIS, 72 DELAR, "POMPADOUR", KOSTA, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, BESTÅENDE AV 12 RÖDVIN, 12 VITVIN, 7 CHAMPAGNE, 12 STARKVIN, 12 LIKÖR, 7 SELTER, 5 SNAPS SAMT KARAFF
Unsold
Lot No.
13.
VÄVD TAPET, 1800-TAL, GOBELÄNGTEKNIK, VISAR ROMANTISK 1700-TALS SCEN MED FIGURER I PARKMILJÖ, 139 X 194 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
3,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
14.
NILS NILSSON SKUM (1872-1951), SLÄDFÄRD MED RENAR, SIGNERAD 1938, BLYERTS, BILDMÅTT 14,5 X 20,5 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
1,600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
15.
NILS NILSSON SKUM (1872-1951), FJÄLLANDSKAP MED RENAR, SIGNERAD 1940, BLANDTEKNIK, BILDMÅTT 20 X 26 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
3,200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
16.
MATBORD, 1960-TAL, EK, HÖ 73, DIAM 115 CM
Unsold
Lot No.
17.
RING, 18K GULD, STL CA 18 MM, VIKT 8,27 GR
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
2,600 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
18.
HANS J. WEGNER (1914-2007), STOLAR, ETT PAR, "CH24", ÄVEN KALLAD Y-STOLEN, FÖR CARL HANSEN & SON, ODENSE, DANMARK, FORMGIVEN 1950, BEMÅLADE MED FLÄTAD SITS
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
3,800 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
19.
STEGE, 1900-TALET ANDRA HÄLFT, BLÅMÅLAD RÖRSTOMME, FOTSTEG AV TRÄ, HÖJD UTFÄLLD 110 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
200 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
20.
PETER BOROTINSKIJ (FÖDD 1948), "DUETTEN" SIGNERAD -88 OCH NUMRERAD 65/180, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 64 X 38
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
200 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
21.
KARMSTOLAR, ETT PAR, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, MÄRKTA CITYMÖBLER, TIBRO, STOLAR, 4 ST, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
850 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
22.
TABURETT, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, TRÄSKUREN OCH FÖRGYLLD, LÄNGD 82 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
500 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
23.
NYA ÖIA, GOLVLAMPA, TYP EDW G, MÄSSING, GRÖNLACKERAD SKÄRM, HÖJD 151 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
750 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
24.
SIDEBOARD, 1900-TALETS SLUT, MÖJLIGEN NK, MÄSSING OCH BORSTAT STÅL, SKIVA AV GLAS, HÖJD 70, 150 X 38 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
900 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
25.
FÅTÖLJER, ETT PAR, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
150 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
26.
GOLVLAMPA, RAF, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, LEDAD LJUSARM, HÖJD 150 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
900 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
27.
SIDOBORD, 1900-TAL, LOUIS XVI-STIL, FANERAD, BESLAG AV BRONS, SKIVA AV MARMOR, HÖJD 75 CM 51 X 70 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
700 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
28.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, ENGLAND, 1800-TAL, LANDSKAP MED Å OCH KREATUR, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 34 X 46 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
29.
MATTA, TUFTAD, 120 X 120 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
150 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
30.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TAL, VINTERLANDSKAP MED LEKANDE BARN, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 20 X 29 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
31.
MATTA, SAROUK, SEMIANTIK, 165 X 106 CM
Unsold
Lot No.
32.
MATBORD/SOFFBORD, UNDERREDE OCH SKIVA AV GLAS, MÄRKT DRANGER, HÖJD SOM MATBORD, 69, HÖJD SOM SOFFBORD 44, 208 X 85 CM
Unsold
Lot No.
33.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, OMKRING 1900, BERGSLANDSKAP MED FORS, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 48 X 68 CM
Unsold
Lot No.
34.
BYRÅ MED STENSKIVA, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, HÖJD 79, 88 X 48 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
750 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
35.
BORD, 1900-TAL, LOUIS XVI-STIL, FANERAT MED FLERTAL TRÄSLAG, GALLERKANT OCH FOTHYLSOR I METALL, HÖJD 57, DIAM 43 CM
Unsold
Lot No.
36.
TABURETT, 1900-TAL, ROKOKOSTIL
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
37.
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, 215 X 119 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
350 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
38.
KARUSELLBORD, ENGLAND, 1900-TAL, NATTDUKSBORD, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, KARUSELLBORDETS HÖJD 60, DIAM 49 CM
Unsold
Lot No.
39.
SPELBORD, 1900-TAL, SENGUSTAVIANSK STIL, MAHOGNY, HÖJD 74, 90 X 44 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
40.
SOFFA, 1800-TAL, KARL JOHAN, MAHOGNY, LÄNGD 220 CM
Unsold
Lot No.
41.
SOFFBORD, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MAHOGNY, HÖJD 53, 130 X 44 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
250 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
42.
BAG, VICTOR HUGO, GRÖNT OCH BRUNT SKINN, ETIKETTMÄRKT, LÄNGD CA 65 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
550 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
43.
RIMOWA, KABINVÄSKA, ALUMINIUM, HÖJD 35, 44 X 19 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
44.
SKRIVBORD, 1950-TAL, TEAK, HÖJD 74, 150 X 60 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
650 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
45.
NILS & KAJSA STRINNING, VÄGGHYLLA, "STRING", 1960-TAL, BESTÅENDE 3 GAVLAR OCH 6 HYLLPLAN I MAHOGNY, HÖ 76, BR 80, DJ 20 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
700 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
46.
SKÅP, 1800-TALETS SLUT, RENÄSSANSSTIL, VALNÖT, HÖJD 170, 66 X 47 CM
Unsold
Lot No.
47.
MATBORD, ENGLAND, 1900-TAL, MAHOGNY, HÖJD 78, 200 X 110 CM, TOTAL LÄNGD MED 3 ST ILÄGGSSKIVOR 350 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,000 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
48.
NATTDUKSBORD, ETT PAR, 1960/70-TAL, HÖJD 52, 58 X 42 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
300 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
...
11
Read more
I understand