Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 26 Februari 2022
469
All lots
469
All lots
16
38
79
Möbler
11
Speglar
18
Mattor
67
Konst
14
Silver
11
Guld
Nysilver
Koppar
10
Mässing/Metall
Textil
16
Porslin
21
Glas/kristall
28
Smycken
Bijouterier
14
Övrigt
Klockor/Ur
18
Skulpturer
15
Keramik
Lergods
16
Stengods
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TOBAKIANA
TECHNICA
FLINTGODS
BESTICK
Musikinstrument
Kläder
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kamerautrustning
Kina Porslin
MOPEDER
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
VINTAGE
12
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
KINESISKT
SAMEKONST
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
10
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
EINAR JOLIN, (1890-1976), SJÖLANDSKAP MED RÅDJUR OCH BYGGNAD, SIGNERAD 1975, OLJA PÅ DUK, A TERGO, MÄRKT "JON KNUTS HUS VID BRÖTJÄRN, SILJAN", BILDMÅTT 38X46 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
11,500 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
2.
JO HAMMERBORG (1920-1982), TAKARMATUR, "NOVA", FOG MORUP, 1963, MÄSSING, ETIKETTMÄRKT, HÖJD 20, DIAM 40 CM
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
3,200 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
3.
FREDRIK WRETMAN (FÖDD 1953), SKULPTUR, "MINITRANS", SIGNERAD 2009, POLYURETAN, HÖ CA 30 CM, TRÄSOCKEL MEDFÖLJER
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
18,500 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
4.
PENDELLAMPA, MÖJLIGEN MURANO, ITALIEN, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, GLAS OCH FÖRKROMAD METALL, HÖ 91, 23X16 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
750 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
5.
BOKNÄS, FINLAND, BOKSKÅP, BESTÅENDE AV 5 ST MODULER, MED INFÄLLBARA GLASLUCKOR, HÖ 213, 86X38 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
8,500 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
6.
ROBERTO MATTA (1911-2002), KOMPOSITION, UR SVITEN "HOM'MERE", SIGNERAD OCH NUMRERAD XVII/XXV, FÄRGETSNING, BILDMÅTT 49X38 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
1,300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
7.
ALF EKBERG (1945-2016), SKULPTUR, GLASERAD STENGODS, SVÄRTAD TRÄSOCKLE, SIGNERAD, HÖJD MED TRÄSOCKEL 24 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
3,300 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
8.
ALY BEN SALEM (1910-2001), HÄST I LANDSKAP, SIGNERAD, GOUACHE, BILDMÅTT 27X22 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
4,300 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
9.
STOL, 1700-TAL, STOCKHOLMSARBETE I ROKOKO
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
3,300 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
10.
ELLIS WALLIN (1888-1972), "UTSIKT MOT GULLMARSFJORDEN", SIGNERAD -66, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 54 X 65 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
750 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
11.
SPEGEL, 1960/70-TAL, PALISANDER OCH STÅL, 80 X 80 CM
Unsold
Lot No.
12.
VÄGGDEKORATION, MAIJA-LIISA VASENIUS, KALEVALA KORU, SIGNERAD, ETIKETTMÄRKT, GLASERAD KERAMIK, 46 X 15 CM
Unsold
Lot No.
13.
AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, (1868-1925), BONDGUMMA OCH MAN MED HATT, UR GRUPPEN "AUKTION", SIGNERADE OCH STÄMPELSIGNERADE 1918, SNIDAT OCH DELVIS BEMÅLAT TRÄ, HÖ 26, RESP 29 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
17,500 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
14.
ARNE JACOBSEN (1902-1971), STOLAR 6 ST, "MYRAN", FRITZ HANSEN, 1992
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
5,300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
15.
KAY BOJESEN, (1886-1958), DANMARK, FIGUR BJÖRN, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, FORMGIVEN 1952, EK LÖNN OCH TEAK, EJ STÄMPLAD, HÖJD 25 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,500 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
16.
KAY BOJESEN, (1886-1958), FIGUR BJÖRN, FORMGIVEN 1952, LÖNN OCH TEAK, STÄMPLAD BOJESEN, DENMARK, HÖJD 12 CM
Unsold
Lot No.
17.
RING, 18K GULD, MED TURKOS, MÄRKT GWH, 1963, STORLEK CA 15,5 MM, TOTALVIKT 4,6 GRAM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,300 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
18.
ALY BEN SALEM (1910-2001), KVINNOFIGURER, SIGNERAD, GOUACHE, BILDMÅTT 27X22 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
5,000 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
19.
SIDOBORD, ETT PAR, "LÖVET" SAMTIDA TILLVERKNING, FORMGIVNA AV GILLIS LUNDGREN 1955, FÖR IKEA, HÖ 52, 76X39 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
450 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
20.
SPEGEL, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MAHOGNY, 58X38 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
21.
FOTORAM, OMKRING ÅR 1900, VITMETALL, HÖ 33 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
250 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
22.
RING, 18K VITGULD, STORLEK CA 17 MM, VIKT 1,9 GRAM
Unsold
Lot No.
23.
HANS BERGSTRÖM, GOLVLAMPA, MODELL 560, ATELJÉ LYKTAN, GRÖNMÅLAD METALL OCH MÄSSING, HÖ 117 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
3,500 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
24.
RING, 18K GULD, MED 3 ST BRILJANTSLIPADE DIAMANTER, TOTALT CA 0,15 CARAT, STORLEK CA 17 MM, VIKT 3,7 GRAM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
25.
HÄNGSKÅP FÖR HÖRN, DALARNA, ORIGINALMÅLAT, DATERAT 1801, DEKOR AV KURBITS, HÖ 95, 71 X 43 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,700 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
26.
GUNNAR CYRÈN (1932-2013), CHAMPAGNEGLAS, 2 ST, "NOBEL", HÖJD 22 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
800 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
27.
GEORG JENSEN, TERMOS/KANNA, "QUACK", MÄRKT GEORG JENSEN, ALUMINÍUM OCH PLAST, LÄNGD 22 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
350 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
28.
FICKURSNYCKEL, SILVER, NILS LEONARD DAHLSTRÖM, ÖREBRO, 1858, LÄNGD 5 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
150 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
29.
PRINS EUGEN, "WALDERMARSUDDE", YTTERFODER SAMT URNA, GUSTAVSBERG, PORSLIN, KRUKANS DIAM 26 CM, URNANS HÖJD 25 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
600 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
30.
ÄGGSTÄLL, FÖR 6 ÄGG, RÖRSTRAND, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, KRÖNT AV TUPP, HÖJD 14 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
450 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
31.
SYLTKRUKOR, 3 ST, BLAND ANNAT RÖRSTRAND, HÖJD 10-21 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
400 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
32.
URNA, RÖRSTRAND, OMKRING 1900, FLINTGODS, HÖJD 33 CM, SAMT MATSERVDELAR, SVALA, RÖRSTRAND, 10 ST
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
450 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
33.
OLLE ALBERIUS (1926-1993), GLASBLOCK, ORREFORS, EXPO, HÖJD 17 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
200 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
34.
ERIK HÖGLUND (1932-1998), POKAL/VINGLAS, STUDIOGLAS, STRÖMBERGSHYTTAN, SIGNERAD, HÖJD 31 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
200 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
35.
BALUCH, HANDKNUTEN ORIENTMATTA, 143 X 90 CM
Unsold
Lot No.
36.
DOSA MED LOCK, SILVER, EMANUEL HULTIN, SALA, 1836, 8 X 5 CM, VIKT 68 GRAM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
37.
VASER, 2 ST, ORREFORS, KLART GLAS, MÄRKTA, HÖJD 26 RESP 30 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
300 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
38.
KANNA MED 12 GLAS, GRÖN GLASMASSA, KANNANS HÖJD 18 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
600 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
39.
FIGURIN, I FORM AV SCHÄFER, BEMÅLAT GIPS, HÖJD 23 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
40.
KARIN ÅBOM (FÖDD 1953), LJUSSTAKAR, ETT PAR, GLASERAT STENGODS, SIGNERADE KARIN Å, HÖJD 30 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
200 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
41.
SKULPTUR, "SITTANDE VENUS", G ERIKSSON, GUSTAFSBERG, 1909, PARIAN, HÖJD 48 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
1,198 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
42.
KANDELABER FÖR 3 LJUS, 1800-TALETS SLUT, MÄSSING, HÖJD 45 CM
Unsold
Lot No.
43.
FAT, TENN, ENLIGT UPPGIFT JOHAN WEIGANG (1642-1707), STOCKHOLM, DIAM 23 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
350 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
44.
ALY BEN SALEM (1910-2001), LANDSKAP MED HUS, SIGNERAD, OLJA PÅ GLAS, BILDMÅTT 13,5 X 12,5 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
3,800 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
45.
BORDSLAMPA, FLYGSFORS, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, LILA UNDERFÅNG, MÄRKT FLYGSFORS, HÖ 50 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
400 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
46.
ÅKE CORSHAMMAR (1904-1974), "EN SEPTEMBER-BLOMMA", HALLAGÅRDEN, SIGNERAD -61, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 19 X 27 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
47.
SKÄNKSTOP, TENN, CARL PETTER ECKERSTRÖM, VÄSTERÅS, 1847, HÖ 27 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
200 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
48.
DOSA MED LOCK, 1900-TALETS BÖRJAN, FÖRGYLLD METALL, LOCKET MED INFATTAD SIGNERAD MINIATYRMÅLNING, KARTUSCHFORMAD, HÖ 3,5, 10 X 11,5 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,200 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
...
10
Read more
I understand