Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 26 Mars 2022
482
All lots
482
All lots
39
106
Möbler
Speglar
19
Mattor
66
Konst
Silver
Guld
Koppar
Mässing/Metall
Textil
17
Porslin
13
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
32
Övrigt
10
Klockor/Ur
25
Skulpturer
11
Keramik
Nautica
Lergods
36
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
MATSERVIS
FLINTGODS
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
Fashion/kläder
Kina Porslin
Hi/Fi och stereo
VINTAGE
BLANKVAPEN
10
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
KINESISKT
FIGURINER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
11
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
SALONGSBORD, 1700-TAL, LOUIS SEIZE, SKURET OCH FÖRGYLLT TRÄ, SKIVA AV CARRARAMARMOR, RENOVERAT OCH OMARBETAT UNDER 1800-TALET, HÖ 80, 132X73 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
20,000 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
2.
LJUSKRONA FÖR 8 LJUS, 1800-TAL, ROKOKOSTIL, BURFORMAD BRONSSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 91, DIAM 65 CM
Unsold
Lot No.
3.
RING, 23K GULD, STL 17,5 MM, VIKT 4 GR
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,600 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
4.
BORD, UNDERREDE I FORM AV SVAN PÅ FOTPLATTA, SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ, SKIVA AV GLAS, HÖ 74, DIAM 130 CM
Unsold
Lot No.
5.
SLOTTSLEJON, 2 ST, PATINERAD BRONS, FYLLDA, FÖRLAGAN FINNS VID KARL XIII STATYN I KUNGSTRÄDGÅRDEN UTFÖRD AV BENGT ERLAND FOGELBERG (1786-1854), HÖ 25, LÄ 59 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
13,500 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
6.
VILLEROY & BOCH, BORDSLAMPA, I FORM AV KATTER, R.BENEDIKT, STENGODS, HÖ 25, DIAM 22 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
2,600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
7.
SAMESKEDAR, 12 ST, SILVER, BL A FRITZ OLSSON, LULEÅ, TOTALVIKT 150 GR
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
800 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
8.
DAMSKRIVBORD, 1800-TAL, LOUIS XV-STIL, FANERAT MED FLERTALET TRÄSLAG, SKIVA MED SCHACKSPEL, BESLAG AV FÖRGYLLD BRONS, SCHACKPJÄSER I STEN MEDFÖLJER, HÖ 73, 91X50 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
11,500 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
9.
SMYCKEN, SILVER, TOTALVIKT CA 130 GRAM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
900 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
10.
SKÄNK, DALARNA/HÄLSINGLAND, DATERAD 1852, ÄDELTRÄIMITATION MED BLÅ SKÄNKDEL, HÖJD 110, 111 X 45 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
2,900 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
11.
LARS BOËTHIUS (1903-1968), VINTERLANDSKAP, SIGNERAD -63, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 33 X 41 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
150 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
12.
LAJOS FRIZESI, UNGERN, 1900-TAL, UNG KVINNA I SOFFA, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, DUKMÅTT 61X50 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
3,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
13.
DOSA, TENN, NILS FOUGSTEDT, HERMAN BERGMANS KONSTGJUTERI I STOCKHOLM, 1931, LOCKET MED RELIEFDEKOR AV FIGURER, HÖ 5,5, 10 X 8 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
2,400 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
14.
VILLEROY & BOCH, MATSERVIS OCH TEKOPPAR, 41 DELAR, "CASTELLINA", BESTÅENDE AV 8 ST FLATA, 8 ST DJUPA TALLRIKAR, 9 ST ASSIETTER, 7 ST SKÅLAR, 8 ST TEMUGGAR, SAMT SOCKERSKÅL MED LOCK, PORSLIN
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
1,500 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
16.
INDUSTRIMÖBEL, 4 DELAR, MED TOTALT 36 LÅDOR, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, FURU, TOTAL HÖ 172, 96 X 50 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
3,300 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
17.
FICKUR, OMEGA, OMKRING ÅR 1900, SILVER, DIAM 5 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
18.
HALSRINGAR, VITMETALL, 2 ST
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
400 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Lot No.
19.
LISA LARSON (F. 1931), VÄGGRELIEF, PAR UNDER FRUKTTRÄD, GUSTAVSBERG, STENGODS, SIGNERAD LISA LARSON STUDIO GUSTAVSBERG SWEDEN, NUMRERAD 267/950, MÅTT 33X27 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
2,700 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
20.
ELLIS WALLIN (1888-1972), "SENSOMMAR", SIGNERAD -43, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 46 X 55 CM
Unsold
Lot No.
21.
DYKARHJÄLM, KOPPAR OCH MÄSSING, HÖ 40, LÄ 48 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
1,600 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
22.
DAG STILLE (1912-1987), SKULPTUR, MAN MED RÄV, GLASERAD KERAMIK, SIGNERAD, HÖ MED TRÄSOCKEL 23 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
250 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
23.
BRÖDLÅDA, LARS LALLERSTEDT, JH FABRIKERNA, SÄVSJÖ, BLÅMÅLAD ALUMINIUM, ETIKETTMÄRKT, HÖ 18, 40 X 27 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
24.
RÖLAKANSMATTA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, BEIGE BOTTEN MED BRUN HUVUDBÅRD, GEOMETRISKA MÖNSTER, 286 X 188 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
850 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
25.
MATSERVIS, 43 DELAR, KARLSKRONA, DEKOR AV BLOMMOR
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
26.
MANSCHETTKNAPPAR, 1 PAR, 18K GULD, MED MONOGRAM, VIKT 8,2 GR
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
2,500 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
27.
FÅTÖLJER, ETT PAR, 1800-TAL, LOUIS XV-STIL, FÖRGYLLDA
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
5,600 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
28.
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
5,600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
29.
ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, SILKE, BLÅ BOTTEN MED BEIGE HUVUDBÅRD, 121 X 75 CM
Unsold
Lot No.
30.
ALEXANDER TOLSTOY (1895-1969), KVINNOFIGUR I FOLKDRÄKT, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 61 X 50 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
2,200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
31.
GOEBEL SKULPTUR, SMYGANDE PANTER, GLASERAD KERAMIK, HÖ 15, LÄ 51 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
2,200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
32.
PIEDESTALER, ETT PAR, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ, BLAND ANNAT MARMORIMITATION, HÖ 63,5, DIAM 64.5 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
8,400 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
33.
GOLVUR, 1700-TALETS SLUT, ENGLAND, URTAVLAN MÄRKT WILLIAM GREAVES NEWCASTLE, SVARTMÅLAT FODRAL MED BRONSERAD DEKOR, URVERK MED SEKUNDVISARE OCH DATUM, HÖ 237 CM
Unsold
Lot No.
34.
BORDSUPPSATSER MED LOCK, 1 PAR, EMPIRESTIL, TRIPOD MED FAUNHUVUDEN, FÖRGYLLD BRONS OCH MARMOR, HÖ 41 CM VARDERA
Unsold
Lot No.
35.
LISA LARSON (F 1931), FIGURINER, 2 ST, "SIGRID" OCH "GUSTAV", UR SERIEN SEKELSKIFTE, GUSTAVSBERG, STENGODS, HÖ 20 RESPEKTIVE 17,5 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
750 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
36.
SKULTUNA, HALSBAND "PENDANT", MODELL 1607, GULDPLÄTERAD MÄSSING, HÄNGETS HÖJD 1,7 CM, KEDJANS LÄNGD 69 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
150 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
37.
LJUSKRONA FÖR 6 LJUS, BAROCKSTIL MÄSSING, 1800-TAL, HÖ 55, DIAM 55 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
3,200 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
38.
KANDELABRAR, ETT PAR, FÖR 3 LJUS VARDERA, 1800-TAL, LOUISE XV-STIL, FÖRGYLLD OCH PATINERAD BRONS, HÖ 35 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
7,900 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
39.
LARS NORRMAN (1915-1979), TJURFÄKTARE, SINGERAD OCH NUMRERAD 291/310, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 7 X 50 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
350 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
40.
FLASKSTÄLL FÖR 12 FLASKOR, 1800-TAL, ROTTING, HÖJD MED HÄNKEL 45, 46 X 36 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,300 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
41.
SYBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, VALNÖT OCH MAHOGNY, HÖJD 73, 63 X 46 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
42.
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, ENGLAND, 1900-TAL, BRUN SKINNKLÄDSEL, DJUPHÄFTAD RYGG
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
3,600 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
43.
GHOM, ORIENTMATTA, HANDKNUTEN, BEIGE BOTTEN MED BLÅ HUVUDBÅRD, 194 X 128 CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
44.
BING & GRÖNDAHL, FIGURINER, 4 ST, PORSLIN, HÖ 9-21 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
550 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
45.
UTDRAGSSOFFA, 1800-TAL, FURU, LÄ 182 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
100 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
46.
DAMARBANDSUR, CERTINA, 18K GULD, ARMBAND 18K GULD, TOTALVIKT 24 GR
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
5,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
47.
URNOR, ETT PAR, 1800-TAL, MÖJLIGEN RYSSLAND, MARMOR, BALUSTERFORMADE, HÖ 31 CM
Unsold
Lot No.
48.
LISA LARSON (F. 1931), FIGURIN, "MALIN", GUSTAVSBERG, STENGODS, HÖ 18 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
750 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
49.
DESSERTSKEDAR, SILVER, 12 ST, VIETNAM, LÄNGD 14 CM, VIKT 304 GRAM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,300 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
...
11
Read more
I understand