Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 21 Maj 2022
427
All lots
427
All lots
11
29
103
Möbler
13
Speglar
30
Mattor
67
Konst
25
Silver
12
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
11
Porslin
17
Glas/kristall
Smycken
16
Övrigt
10
Klockor/Ur
17
Skulpturer
Keramik
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Vapen
Afrikana
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Kina Porslin
Orientaliskt
MOPEDER
SAMEOBJEKT
11
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
9
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
MATBESTICK, 48 DELAR, SILVER, MODELL OLGA, BESTÅENDE AV 12 KNIVAR MED STÅLBLAD, 12 SKEDAR, 12 GAFFLAR SAMT 12 EFTERRÄTTSSKEDAR, GAB, 2003, TOTALVIKT 2281 GRAM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
8,800 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
2.
ARMBAND, 18K GULD, BESTÅENDE AV 5 KEDJOR, LÄ 20 CM, TOTALVIKT 14,3 GR
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
5,000 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
3.
JULES CORNILLIET(1830-1886), LANDSKAP MED FIGURER, SIGNERAD 1866, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 44 X 27 CM
Unsold
Lot No.
4.
SPEGEL, 1700-TAL, LOUIS XV, FÖRGYLLD, 63X42 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,500 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
5.
SALONGSBORD, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, LOUIS XVI-STIL, FÖRGYLLD OCH SKUREN DEKOR, SKIVA AV VIT MARMOR, HÖ 83, 136 X 80 CM
Unsold
Lot No.
6.
RICHARD NISSEN (1928-2022), SERVERINGSVAGN PÅ HJUL MED LÅDA OCH SKÄRBRÄDA, 1970-TAL, FÖR RICHARD NISSEN, TEAK, MED TILLBEHÖR, BRÄNNARMODUL OCH BRICKA, HÖ 81, LÄ 83,5 BR 45 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
15,500 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
7.
GÖTE NYMAN EGBERT (1879-1957), SITTANDE MAN OCH KVINNOFIGURER, SIGNERAD PARIS 14, (1914), OLJA PÅ DUK, 81X75 CM
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
10,500 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
8.
LJUSSTAKE, 1700-TAL, SENBAROCK, MÄSSING, HÖ 14, DIAM 13.5 CM CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
850 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
9.
KAKSPADE, SILVER, 1800-TAL, DEKOR AV KROGINTERIÖR SAMT GENOMBRUTEN BLADDEKOR, LÄ 14 CM VIKT 61 GRAM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
10.
LJUSKRONA, FÖR 8 ST LJUS, EMPIRESTIL, METALLSTOMME, BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 78, DIAM 67 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
5,000 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
11.
PIEDESTALER, ETT PAR, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, SKURET OCH BEMÅLAT TRÄ, BLAND ANNAT MARMORIMITATION, HÖ 63,5, DIAM 64.5 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
6,200 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
12.
FIGURIN, FÖRESTÄLLANDE NAPOLEON, BRONS, TIDIGT 1900-TAL, HÖ 12.5 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
13.
HÄNGE, RYSSLAND, 17/1800-TAL, RAMEN MED KYRYLLISKA BOKSTÄVER, 7X4.5 CM, SAMT PLAKETT, 1800-TAL, VISAR SABINSKORNAS BORTRÖVANDE, BRONS, 7.3X5.5 CM
Unsold
Lot No.
14.
SNUSFLASKOR, 2 ST, KINA, STENMATERIAL, SAMT DOSA I FORM AV ÄGG, ORIIENTALISK, PORSLIN, FLASKORNAS HÖ, 6-7 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
1,700 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
15.
MATBESTICK, 24 DELAR, SILVER, MODELL SVENSK RUND, BESTÅENDE AV 8 GAFFLAR, 8 SKEDAR, SAMT 8 KNIVAR MED STÅLSKAFT, OMKRING 2000-TALET, TOTALVIKT 1260 GR
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
4,000 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
16.
SKULPTUR, KVINNLIG GUDINNA, MÖJLIGEN TIBET, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, BRONS, HÖJD 44 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
2,800 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
17.
FÅTÖLJ, "SEAT UP", SAMTIDA, SKYLTMÄRKT AB O.H. SJÖGREN, TRANÅS, BJÖRK MED RÖD AVTAGBAR TYGKLÄDSEL, FÄLLBAR FRAMÅT FÖR LÄTTARE URSTIGNING
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
3,300 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
18.
TRÄDGÅRDSGRUPP, BESTÅENDE AV SOFFA, KARMSTOL SAMT ETT PAR STOLAR, 1950/60-TAL, VITLACKERAD METALL OCH TRÄ, FÄLLBARA, SITTHÖJD 44, LÄ SOFFA 118 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
19.
CARL DELDEN (1906-1997), AKVARELLER 2 ST, "MÖRK KUST" SAMT "KUST LOFOTEN II", SIGNERADE, BILDMÅTT 11X23 SAMT 8X20 CM BILDMÅTT
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
150 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
20.
CARL MALMSTEN (1888-1941), SKÅP, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, VITMÅLAT, BRICKMÄRKT, TOTALHÖJD 180, 99 X 40 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
1,600 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
21.
EMMAFÅTÖLJ, 1900-TAL, RÖD PLYSCHKLÄDSEL
Unsold
Lot No.
22.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, TIDIGT 1900-TAL, BLOMSTERSTILLEBEN 3 ST, AKVARELLER, TONDO, BILDMÅTT DIAM 27 TILL 30 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
850 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
23.
ÄLDRE GRAFIK, 4 ST (2+2), MOTIV FRÅN SÖDERMALM OCH RIDDARHUSTORGET, SAMT PORTRÄTT ETT PAR, RAMAR FRÅN 1800-TALET, RAMMÅTT 23X31 RESP 25X18 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
200 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
24.
OSSIAN GYLLENBERG (1884-1943), MANSPORTRÄTT, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, UPPFODRAD PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 47X59 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
550 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
25.
ARMBANDSUR, CERTINA, 18 KARAT GULD, FÖRTJÄNSTUR, MANUELLT URVERK, SVART LÄDERARMBAND, DIAM 34 MM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
3,000 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
26.
AMPEL, FÖR 6 LJUS, 18/1900-TAL, EMPIRESTIL, FÖRGYLLD OCH PATINERAD BRONS, SAMT FÖRGYLLD METALL, HÖ 85, DIAM 50 CM
Unsold
Lot No.
27.
SKULPTUR, KRIGSGUDAR, STILLAHAVSÖARNA, SKULPTERAT OCH BEMÅLAT TRÄ, HÖ 205 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,100 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
28.
ELDHUNDAR, ETT PAR, 1800-TAL, LOUIS XVI-STIL, FÖRGYLLD BRONS, HÖ 33, LÄ 45, BR CA 12 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
23,000 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
29.
HANDSPEGEL, NORDEUROPA, 1700-TAL, MÄSSING, SPEGEL AV METALL, LÄ 27, BR 9,5 CM
Unsold
Lot No.
30.
MATBORD, 1800-TALETS SLUT, RENÄSSANS/FORNNORDISK STIL, EK, HÖ 76, 142 X 115, TOTAL LÄ 266 CM
Unsold
Lot No.
31.
LJUSSTAKAR, ETT PAR, 17/1800-TAL, FÖRGYLLD BRONS, HÖ 21 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
5,000 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
32.
KLUCKAFLASKOR, 3 ST, 1900-TAL, "BURKES WHISKEY, DUBLIN", SAMT "PUNSCH EXTRAKT", KLART GLAS, HÖ CA 30 CM VARDERA
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
1,800 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
33.
AKJA, SAMEARBETE, SKINN OCH TYG, LÄ 34 CM
Unsold
Lot No.
34.
SKÅLFAT, 1900-TALETS BÖRJAN, JUGEND, DEKOR MED KVINNOFIGUR MED BLOMSTERKORG, NYSILVER, HÖ 5, 37X23 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
650 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
35.
ÄLDRE GRAFIK, 2 ST, 1900, ARVSFURSTENS PALATS OCH STOCKHOLMS SLOTT, FÖRGYLLDA RAMAR, BILDMÅTT 24X35 RESPEKTIVE 25X36 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
100 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
36.
KRUS, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, GLASERAT LERGODS, HÖ 26, DIAM CA 11 CM
Unsold
Lot No.
37.
MATGRUPP, 5 DELAR, 1900-TAL, BESTÅENDE AV MATBORD OCH 4 ST STOLAR, GUSTAVIANSKSTIL, BORDETS HÖ 74, DIAM 105 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
38.
BANKETT, 1900-TAL, KARL-JOHANSTIL, VITMÅLAD, HÖJD 63, BR 65 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
200 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
39.
HYVELBÄNK, 18/1900-TAL, HÖ 74, LÄ 152, DJ 69 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,000 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
40.
ARMBAND, 18K GULD, MED 6 PÄRLOR, LÄ CA 18 CM, VIKT 6,4 GR
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
3,200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
41.
FIGURINER, 2 ST, OMKRING 1900, MAN & KVINNOFIGUR I 1600-TALS DRÄKT, VAX, HÖ CA 24 CM VARDERA
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,900 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
42.
KYRKLJUSSTAKAR, ETT PAR, 1700-TAL, BAROCK, FÖRSILVRAD KOPPAR OCH MÄSSING, TOTAL HÖ 46 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
8,800 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
43.
SPEGEL, GUSTAVIANSK STIL, 1900-TAL, FÖRGYLLD, 60X35 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
44.
SPEGEL, 1900-TAL, JÄRNSMIDE, BLYINFATTAT SPEGELGLAS, 114 X 75 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,800 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
45.
LJUSSTAKAR, VÄGGPLAKETTER, BÄGARE MM, TENN KOPPAR OCH MÄSSING, 18/1900-TAL
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
46.
VÄGGAPPLIQUER, ETT PAR, FÖR TVÅ LJUS VARDERA, 1800-TAL, LOUIS XVI-STIL, FÖRGYLLD OCH PATINERAD BRONS, HÖ 47, BR 27,5 CM
Unsold
Lot No.
47.
MONOGRAMISTEN PB, OMKRING 1900, LANDSKAP, SIGNERAD 1908, OLJA PÅ DUK UPPFODRAD PÅ PAPP, BILDMÅTT 29,5 X 23 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
850 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
48.
DOSOR 2 ST, 1800-TAL, BORDSDEKORATION I PORSLIN OCH BRONS, 1800-TAL, I PARTI
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
550 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
...
9
Read more
I understand