Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 18 Juni 2022
446
All lots
446
All lots
52
98
Möbler
14
Speglar
25
Mattor
67
Konst
40
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
9
Porslin
17
Glas/kristall
9
Smycken
Bijouterier
19
Övrigt
11
Klockor/Ur
11
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
Stengods
Afrikana
LEKSAKER/SPEL
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kamerautrustning
12
Kina Porslin
Orientaliskt
MOPEDER
SAMEOBJEKT
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
SAMEKONST
BING & GRÖNDAHL
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
10
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
WILHELM KÅGE (1889-1960), SKÅL PÅ FOT, FARSTAGODS, STENGODS, GUSTAVSBERG, 1930/40-TAL, GRÖNGLASERAD STENGODS MED RELIEFDEKOR, MÄRKT MED GUSTAVSBERGS STUDIOHAND SAMT GUSTAVSBERG, HÖJD 10, DIAM 10 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
6,200 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
2.
SKRIN, SILVER, C.G.HALLBERG, STOCKHOLM, 1895, I FORM AV KASSAKISTA FLANKERAD AV TOMTAR, GRANITSOCKEL, HEDERSGÅVA TILL HJALMAR ULLMAN (1856-1925), STOCKHOLM, TOTALHÖJD 11,5 BR 16 DJ 10 CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
4,000 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
3.
VERA FRISÈN, (1910-1990), SKOGSLANDSKAP, SIGNERAD, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT, 29.5 X 40 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
7,000 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
4.
KAROTT MED LOCK, SILVER, BERNT ERLANDSSON, KRISTIANSTAD, 1911, LÄNGD MED HANDTAG 33 CM, VIKT UTAN TRÄHANDTAG 940 GRAM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
3,800 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
5.
LJUSSTAKAR, 1 PAR, S K LILJEHOLMSLJUSSTAKAR, GUSUMS BRUK, OMKRING 1900, MÄSSING, HÖ 15,5 CM VARDERA
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
750 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
6.
STRÖSKED, SILVER, SVEN FLODBERG, STOCKHOLM, 1804, LÄNGD 18,5 CM, VIKT 65 GRAM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
300 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
7.
MATBESTICK, 29 DELAR, SILVER, MODELL BIRGITTA, BESTÅENDE AV 17 SKEDAR, 6 GAFFLAR, 6 SMÖRGÅSGAFFLAR, MGAB, 1959, TOTALVIKT 1310 GRAM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
5,800 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
8.
PLAFOND, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, BLYINFATTADE, FLERFÄRGADE GLAS, HÖ 15, DIAM 40 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,000 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
9.
HJALMAR FALK (1856-1938), MOTIV FRÅN KARLSHAMN, LANDSKAP MED HUS OCH Å, SIGNERAD -1889, AKVARELL, BILDMÅTT 14,5 X 21,5 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,800 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
10.
CHAMPAGNEKYLARE, DUFVA, STOCKHOLM, 1900-TALETS BÖRJAN, NYSILVER, HÖ 25, DIAM 20 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
800 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
11.
KANDELABER FÖR 7 LJUS, 1920/30-TAL, MÄSSING, HÖJD 31, LÄNGD 46 CM
Unsold
Lot No.
12.
BORDSKLOCKA, SILVER, STOCKHOLM, 1862, HÖJD 9, DIAM 7,5 CM, VIKT 78 GRAM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
800 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
13.
BYRÅ, 1800-TALETS SLUT, MAHOGNY OCH ROTFANÉR, HÖJD 112, 90 X 51 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
700 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
14.
LJUSSTAKAR, ETT PAR, SILVER, AV WENZL NACHTMANN, WIEN 1807, VERKSAM 1798-1823, HÖJD 25,5 CM, VIKT 690 GRAM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
3,200 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
15.
BRASGARNITYR, 3 DELAR, 1900-TAL, JÄRN OCH MÄSSING, LÄ CA 62 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
550 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
16.
UPPHÄNGNINGSSTÅNG FÖR LJUSKRONA, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, BRONS, LÄ 62 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
700 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
18.
BERGERER, ETT PAR, FRANKRIKE, 1800-TAL, TRÄSKUREN DEKOR, TOT HÖ 110, BR 74 CM CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
6,200 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
19.
TOILETTE SET, 4 DELAR, SLIPAT GLAS MED LOCK AV SILVER, 1893, LOCKENS TOTALVIKT 190 GR, LÄ 10,5 - 19, 5, SAMT DIAM 7,5 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
650 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
20.
DOSA, SILVER, RYSSLAND, 1846, NIELLODEKOR, HÖ 2, 8 X 4,5 CM, VIKT 100 GR
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
2,300 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
21.
SOPPSLEV, SILVER, LORENZ GEORG WEISS, NORRKÖPING, 1805, BAKSIDAN MED MONOGRAM, LÄ 40 CM, VIKT 255 GR
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
22.
PROMENADKÄPP MED SILVERKRYCKA, OMKRING 1900, OTYDLIGA STÄMPLAR, LÄ 88 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
23.
LORNJETT, SILVER, 1940, CISILERAD DEKOR AV BLADVERK, KEDJA AV SILVER MEDFÖLJER
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
1,100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
24.
VÄGGKLOCKA, SVENSKA LLOYD, 1900-TALETS MITT, BLÅMÅLAD METALL, SENARE URVERK, DIAM 23,5 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
1,100 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
25.
BROSCH, 18K GULD, MED AKVAMARIN, 4 X 3 CM, TOTALVIKT 11 GR
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
2,800 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
26.
TAKARMATUR, FÖR 3 LJUS, 1900-TAL, KARL JOHANSTIL, FÖRGYLLD METALLSTOME BEHÄNGD MED PRISMOR, HÖ 47, DIAM 32 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
550 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
27.
LIS LUNDKVIST-HUSBERG (FÖDD 1920), FAT, RÖRSTRAND, DEKOR AV CITRONER, STENGODS, DIAM 30 CM
Unsold
Lot No.
28.
HANDSPEGEL, TENN, 1930-TAL, BAKSIDA MED BRODERI, MÄRKT SVENSKT TENN, LÄNGD 25,5, DIAM 15 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
400 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
29.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TALETS MITT, MANSPORTRÄTT, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 76 X 63 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,100 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
30.
SOPPSLEV, SILVER, OSKAR STRÖMBERGS EFTERTRÄDARE, PITEÅ, 1921, SKAFT OCH SLEV MED DEKOR AV RENAR OCH FIGURER, LÄ 31 CM, VIKT 220 GR
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
31.
KOMPOTTSKEDAR, 2 ST SAMT MINDRE SKED I ETUI, SILVER, OSKAR STRÖMBERG, HAPARANDA, 1919, DELVIS FÖRGYLLDA, DEKOR AV RENAR OCH FISKAR, GÅVOINSKRIPTIONER, VIKT 60 GRAM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
650 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
32.
SMÖRGÅSKNIVAR, 6 ST (4+2), SILVER, STOCKHOLM, 1852-1868, VIKT 178 GRAM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
800 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
33.
VITVINSGLAS, 10 ST, GRÖN GLASMASSA, HÖJD 13 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
600 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
34.
FAT, 4 ST, SILVER, 1917, SPEGLAR MED OLIKA SKÅNSKA SOCKERBRUK, DIAM 20 CM, TOTALVIKT 760 GRAM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
3,300 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
35.
BORDSLAMPA, 1930/40-TAL, BRONS, HÖ 50 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
300 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
36.
POKAL, SILVER, CG HALLBERG, STOCKHOLM 1920, GÅVOINSKRIPTION, HÖ 23, DIAM 12,5 CM, VIKT 340 GR
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
1,600 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
37.
ORIENTMATTA, AFGAHN, HANDKNUTEN, 218 X 134 CM
Unsold
Lot No.
38.
PARFYMFLAKONGER, 3 ST, BURK MED SILVERLOCK, SAMT VINKANNA, GLAS OCH NYSILVER, I PARTI
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
350 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
39.
SPEGEL, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, FÖRGYLLD, 93 X 61 CM
Unsold
Lot No.
40.
EMMAFÅTÖLJ, 1800-TAL, NYROKOKO, GUL SAMMETSKLÄDSEL, DJUPHÄFTAD RYGG
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
41.
SKÅP MED LÅDINREDNING, OMKRING 1900, MAHOGNY, HÖJD 109, 69 X 44 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
850 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
42.
BOKHYLLA, 1900-TALETS BÖRJAN, MAHOGNY, HÖJD 145, 65 X 29 CM
Unsold
Lot No.
43.
PARTI UDDA SILVERBESTICK, VIKT 1130 GRAM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
5,000 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
44.
BYRÅ, 1800-TAL, ALM, TASSFÖTTER, SENARE MÄSSINGBESLAG, HÖJD 93, 46 X 98 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
650 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
45.
ÖVERSKÅP, 1800-TAL, BJÖRK, MED INVÄNDIG LÅDINREDNING, HÖJD 118, 96 X 34 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
300 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
46.
KLAFFBORD, ENGLAND, 1900-TAL, MAHOGNY, DELVIS SKINNKLÄDD SKIVA, HÖJD 53, 62 X 40 CM
Hammer price
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
300 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Lot No.
47.
GOLVLAMPA/UPLIGHT, ASEA, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT, MÄSSING, HÖJD 154 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
750 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
48.
SOFFBORD, 1930/40-TAL, BJÖRK OCH BONAD BJÖRK, ART DECO, HÖJD 58, 60 X 60 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,600 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
Lot No.
49.
SATSBORD, 3 DELAR, MAHOGNY, HÖJD 51, 49 X 34 CM
Hammer price
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
500 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
...
10
Read more
I understand