Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 24 September 2022
455
All lots
455
All lots
23
36
111
Möbler
18
Speglar
12
Mattor
49
Konst
14
Silver
12
Guld
Koppar
Mässing/Metall
24
Porslin
14
Glas/kristall
Smycken
28
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Lergods
21
Stengods
Afrikana
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
14
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Fashion/kläder
Firma Svenskt Tenn
Byggnadsdelar
Kina Porslin
Hi/Fi och stereo
LUFTGEVÄR
BLANKVAPEN
LJUSSTAKAR/KANDELABER
FIRMA SVENSKT TENN
FIGURINER
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
10
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
JOSEF FRANK (1885-1967), GOLVLAMPA, MODELL 1842, SVENSKT TENN, MÄSSING, HÖJ-OCH SÄNKBAR, HÖJD CA 100 TOM 150 CM CM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
4,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
2.
TRÄDGÅRDSBORD 1800-TAL, GJUTJÄRN, RUND SKIVA I KALKSTEN, HÖJD 77, DIAM 99 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
15,000 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
3.
PUTTI, ETT PAR, 1700-TAL ELLER ÄLDRE, TRÄSKURNA OCH BEMÅLADE, HÖ 63 RESP 52 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
6,600 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
4.
LISA LARSON (1931), FIGURIN, STÅENDE KVINNOFIGUR, SIGNERAD LISA L.-01, UNIK, STENGODS, HÖJD 28 CM, HÖJD MED TRÄSOCKEL 31 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
7,000 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
5.
STOL, STOCKHOLMSARBETE, ROKOKO, (AV CARL FREDRIK FLODIN, MÄSTARE 1776-1795), SIGNERAD C F FLODIN 1776 SAMT MÄRKT MED STOCKHOLM STOLMAKARÄMBETETS SIGILL, BLÅGRÅ ORIGINALFÄRG SKYMTAR UNDER DEN VITA FÄRGEN
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
3,400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
6.
SPEGEL, SENGUSTAVIANSK, MÄRKT MED WESTERÅS HALLSTÄMPEL 1827, FÖRGYLLD, INFÄLLDA GOACHER, 93X50 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
1,600 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
7.
VAS, KINA, MING DYNASTIN, 15/1600-TAL, PORSLIN, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT, HÖJD 28 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
4,800 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
8.
SPEGEL, 1700-TAL, STOCKHOLMSARBETE, ROKOKO, FÖRGYLLD, 64 X 26,5 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
3,200 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
9.
HERMAN HÄGG (1884-1966) SKONARE TILL HAVS, SIGNERAD 1908, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 42X61 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
2,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
10.
SALONGSBORD, 1800-TAL ELLER ÄLDRE, LOUIS XVI-STIL, FÖRGYLLD OCH SKUREN DEKOR, SKIVA AV VIT MARMOR, HÖ 83, 136 X 80 CM
Unsold
Lot No.
11.
BOCKBORD 1700-TAL, FURU, HÖJD 77, 96X73 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
3,000 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
12.
MEDICINSKÅP, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MED TVÅ GLASADE DÖRRAR, EN DÖRR SAMT 9 LÅDOR, FACETTERAT GLAS, BEMÅLAD, HÖJD 167, 83 X 32 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
3,500 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
13.
SABEL MED BALJA, LONDON, ENGLAND, 1800-TAL, FÖR ARTILLERIOFFICER, KLINGAN MED DEKOR SAMT TEXT, PARERSTÅNG MED TRE BYGLAR, TOT LÄ 103, BALJANS LÄ 90 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
1,500 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
14.
LISA LARSON (1931), FIGURIN, ÄNGEL, DELVIS GLASERAT STENGODS, HÖJD 14 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
2,200 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
15.
EDWARD HALD (1883-1980), SKÅLFAT, AQUA-GRAAL, ORREFORS, MÄRKT ORREFORS AQUA-GRAAL NR482p, HÖJD 5, 34X34 CM
Hammer price
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
4,000 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Lot No.
16.
SABEL MED BALJA, MODELL M/1867, FÖR MANSKAP, FÄSTE AV MÄSSING MED PARERPLÅT, BALJA AV JÄRN, TOT LÄ 109 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
1,400 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
17.
BOCKBORD, 17/1800-TAL, FURU, HÖJD 78, 177 X 70 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
3,000 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Lot No.
18.
STIG LINDBERG (1916-1982), VAS "DOMINO" GUSTAVSBERG, HÖ 23.5 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
1,700 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
19.
PORTRÄTTMEDALJONG, BRONS, SENGUSTAVIANSKT STOCKHOLMSARBETE, FÖRESTÄLLANDE KRONPRINS KARL JOHAN, GESTALTAD SOM MARS, EFTER JOHAN TOBIAS SERGELS MEDALJONG FRÅN 1811, INFATTAD I SVART TRÄRAM, DIAM 9,5 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
2,200 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
20.
ORIENTMATTA, BOCCARA, ANTIK, 310X223 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
21.
TRÄDGÅRDSURNOR ETT PAR, 18/1900-TAL, SVARTMÅLAT GJUTJÄRN, HÖJD 28, DIAM 35 CM
Hammer price
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
2,900 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
22.
DURKSLAG, 1800-TAL, DELVIS GRÖNGLASERAT LERGODS, HÖJD MED HÄNKEL 13, DIAM 39 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
800 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Lot No.
23.
CARL HARRY STÅLHANE (1920-1990), VAS, RÖRSTRAND, STENGODS, BRUN HARPÄLSGLASYR, HÖJD 14,5, DIAM 14 CM
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
500 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
24.
BYRÅ, 6 LÅDOR, 1940/50-TAL, MAHOGNY, STÄMPELMÄRKT SVENSK MÖBELINDUSTRI, HÖJD 131, 84 X 43 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
4,200 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
25.
ENLIGT UPPGIFT, JUDITH JOHANSSON (1916-1993), RÖLLAKANSMATTA, SIGNERAD J, KNÄRED, KRYSSDEKOR, 257 X 170 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
3,600 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
26.
TRÄDGÅRDSBORD OMKRING 1900, LUDVIGSBERGS VERKSTAD, STOCKHOLM, GJUTJÄRN, HÖJD 78, 76X52
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
4,400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
27.
TRÄDGÅRDSURNOR ETT PAR, 1900-TAL, "LINNÉ URNAN" ALUNDA GJUTERI, GJUTJÄRN , HÖJD 33, DIAM 31 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
3,600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
28.
TRÄDGÅRDSURNOR ETT PAR ,1900-TAL, STAFSJÖBRUK, GJUTJÄRN, TOTAL HÖJD 37, DIAM 34 CM
Hammer price
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
5,200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
29.
TRÄDGÅRDSURNOR ETT PAR , 1900-TAL, STAFSJÖBRUK, GJUTJÄRN, TOTAL HÖJD 37, DIAM 34 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
4,200 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
30.
TRÄDGÅRDSURNOR ETT PAR, 1900-TAL, "LINNÉ URNAN" ALUNDA GJUTERI, GJUTJÄRN , HÖJD 30, DIAM 28 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
1,100 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
31.
AXEL GUTE (1890-1959), BOKSTÖD, BRONS, SIGNERAD 1920, HÖJD 19,5 CM
Unsold
Lot No.
32.
SKRIN, I FORM AV KISTA, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, GRÖNMÅLAD MED DEKOR AV BLOMMOR, HÖJD 27, 45 X 26 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
200 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
33.
ÄNGEL, DEL AV, 1700-TAL, TRÄSKUREN, DELVIS FÖRGYLLD, HÖJD 12, BREDD 17 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,700 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
34.
GUNNAR CYRÈN, CHAMPAGNESTRUTAR, 10 ST, "HELENA", ORREFORS, HÖJD 23 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
800 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
35.
STOLAR, ETT PAR, 1700-TAL, STOCKHOLMSARBETE I ROKOKO, BLÅGRÅ ORIGINALFÄRG SKYMTAR UNDER DEN VITA FÄRGEN
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
7,600 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
36.
PARTI UDDA GLAS, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, 40 DELAR
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
400 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
37.
NYCKLAR, 2 ST, 1700-TAL ELLER ÄLDRE, JÄRN, SAMT SKRAPA, I PARTI
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
500 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
38.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, MÅNSKENSLANDSKAP MED VÄDERKVARN, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 43 X 53 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
650 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
39.
JOSEF FRANK, TAKARMATUR, MODELL 2560, SVENSKT TENN, DIAM 51 CM
Hammer price
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
1,800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
40.
SKÄNK, SENGUSTAVIANSK, 1700-TALETS SLUT, SANNOLIKT LINDOMEARBETE, SIGNERAD EAS, SAMT I:AS ÅR ?9, GRÅMÅLAD, RENOVERAD 1983, HÖJD 106, 110 X 48 CM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
14,000 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
41.
VITRINSKÅP, MED 2 LÅDOR, 1920-TAL, BJÖRK, HÖ 150, 126 X 41 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
750 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
42.
ULLA PROCOPÉ (1921-1968), KAFFEKOPPAR MED FAT, 8 ST, "VALENCIA", ARABIA, STENGODS
Hammer price
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,200 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
43.
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-TAL, KORTSPELANDE SÄLLSKAP, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 43 X 53 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
2,000 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Lot No.
44.
TERRIN SAMT TALLRIKAR, 4 ST, DEKOR AV OLIKA FÅGLAR, TALLRIKENS BRÄTTE I KOBOLTBLÅTT MED FÖRGYLLD DEKOR, TERRINENS LÄNGD 29, TALLRIKARNAS DIAM 25 CM
Unsold
Lot No.
45.
SMÖRGÅSBESTICK, 26 DELAR, SAMT UPPLÄGGNINGSBESTICK ETT PAR, OCH KNIVAR 5 ST, SAMTLIGA DELAR MED SKAFT AV PÄRLEMOR
Hammer price
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
46.
CARL MAGNUS LINDQVIST, (1884-1977), FORS MED FLOTTARE, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 73X92 CM
Hammer price
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
500 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
47.
JOHNNY MILLAR, (1855-1939), NÄCKEN, KOPIA EFTER JOHAN TIRÈN, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 58X42 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
1,300 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
48.
OIDENTFIERAD KONSTNÄR, KAROLINER I SNÖSTORM, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 24X33 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
1,300 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
...
10
Read more
I understand