2014-06-01 Stadsauktion
39
898
Samtliga utrop
17
39
17
257
Fiskeredskap
55
55
20
75
61
164
9
27
Partier
67
24
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
30.
Golvlampa, firma Svenskt Tenn
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
115.
Takkrona med 7st ljuspunkter, gustaviansk-stil, 1900-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
3 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
143.
Golvlampa, 1950-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
144.
Bordslampa, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
146.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
3 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
148.
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
425 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
160.
Vägglampor ett par, Luxus
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
300 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
177.
Golvlampor 2st, Bergboms, G07
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
125 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
185.
Bordslampa, troligen USA, omkring 1900-talets mitt
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
186.
Industrilampa, Triplex, "Lill-Pendel"
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 200 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
197.
Taklampa, 1960-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
850 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
204.
Bordslampa, Giberti, Italien, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
375 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
205.
Golvlampa, 1960/70-tal
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
200 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
236.
Ljusstake för två ljus, Empire-stil, 1900-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
125 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
275.
Taklampa, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
281.
Golvlampa, Einar Bäckström, omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
282.
Golvlampa i järnsmide
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
800 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
283.
Bordslampor ett par, omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
175 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
356.
Golvlampor 2st, 1900-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
532.
Takfotogenlampa, omkring år 1900
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
450 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
535.
Taklampa med tre ljuspunkter, 1960-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
325 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
546.
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
350 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
604.
Taklampa med fem ljuspunkter, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
200 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
650.
Elljusstake, Titus
2 00 SEK
3 00 SEK
1 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
667.
Bordslyster ett par, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
325 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
693.
Golvlampa med två ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
700 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
695.
Taklampa, omkring 1900-talets mitt
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
698.
Golvlampa, EWÅ, 1950/60-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
175 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
704.
Takampel med en ljuspunkt, 1900-talets första hälft
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
777.
Taklampa, Industri-stil
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
100 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
798.
Elljusstake, Osram, 1960-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
200 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
825.
Bordslampa, Lucente
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
150 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
850.
Taklampor 3st, omkring 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
450 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
885.
Golvlampa med tre ljuspunkter, omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
886.
Golvlampa, Empire-stil, 1900-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
700 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
888.
Golvlampa, omkring 1900-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
892.
Taklampa, 1960/70-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
125 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
895.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
175 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
987.
Belysning 4 delar
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
150 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK