Mitt konto • Skapa ett konto •
Att lägga bud • Mina favoriter

Nyheter

Vi byter nu till marknadens modernaste auktionssystem, allt för att hantera nya kassalagen samt ge bättre service.

Ni kan själv registrera er som kund via länken "Skapa ett konto" ovan.

Som registrerad kund kan du lägga bud och se vad du har köpt eller sålt på en auktion.
Du kan även själv uppdatera dina uppgifter om du till exempel skulle flytta, skaffa nytt telefonnummer eller byte av e-postadress.

Har du frågor? kontakta oss så hjälper vi dig gärna!

Kommande klubbauktion

GÅRDSAUKTION

Auktion

GÅRDSAUKTION I LIKENÄS 2015-08-08 Lördag

Visning:

GårdsAuktion
Lördagen den 8/8 kl 10.00 med visning fr. 8.30 låter vi försälja det välvårdade hemmet efter Diversehandlare Emil Larsson och hans två döttrar Anna-Gerd och Inga-Maja, Likenäs . Där hela behållningen tillfaller Medicinsk Forskning i Uppsala.
Fryksdalsskåp 1800-tal m. originalmålning, Bokskåp 1800-tal , Byrå 3L sengustaviansk delvis renov., Bockbord 1800-tal, Soffa 1800-tal biedermeier ca 3m.lång, Karmstolar 2st 1800-tal, Stolar 2st 1800-tal gust.stil. delv.renov., Hörnbänk/soffa med gavlar tid 1900-tal , Blombord 1800-tal, Skänk i ek jugend Bukbyrå 3L, Pianopall jugend, Satsbord, Stolar i gust.stil-Biedermeier-Fryksdals-Jugend 18+1900-tal, Halvmåne bord med 6 ben och iläggs skivor, Kistor 1800-tal, Byrå 3L 1800-tal, Bockbord 1900-talets första del ca 3m.långt, Byrå 4L björk, Damskrivbord , Soffgrupp Chippendale, Sängar par –sängbord par i björk, Spegelbyråer, Emmafåtölj, Soffa i rokokostil , Pelarbord, Lavoar med marmorskiva, Båtbord med metall underrede Längd 2m. B.50cm , Garderobsskåp i ek, Stringhylla, Skrivpulpet 1800-tal med bock underrede, Lådskåp vägg och golvmodell tid 18/1900-tal, Dubbelskrivbord 18/1900-tal , Byrå 5L ådringsmålad, Skrivbord m. hurts i ek, Vägghängskåp 18/1900-tal, Parsängar Gust.stil, Gungstol, Bordshalvor, Golvskåp 2 delat 1800-tal, Parbord, Clubfåtölj i skinn (slitage), Kontorsstol tid 1900-tal m. karm snurrbar, Fåtöljer 60-tal Kristallplafond Sekelsk 18/1900 stor modell, Taklampor jugend i mässing,koppar och alabaster, Stor 9 armad takfotogenlampa, Bordslampor bla fotogen, Handknutna stora och små mattor , Tras-flossa och röllakan mattor,Speglar, Herrgårdsur,Guldpendyl Frankrike, Droppsur, Moraklockor 2st båda daterade 1836, Konst Oljor-Akvareller-Pasteller och litografier bla. P.Tellander, M.Fjaestad,M.Ottosson,G.Mörk,L.Bastini, M.Sjöberg,G.Fryklund,A.Tallberg,L.Jonzon,H.Hultcrantz, O.Holmdahl

Samtliga utrop

(1)
R.Lundqvist,I.Berg,V.Aalbråten, M.Greregorescu, Gatu, Bjelkebo, Figuriner i gips C.Eriksson ”Elof” och ”Kärvbinderskan”, Hänkelskål H.Persson, Silverföremål bla Norska-Svenska-Danska och Engelska bestick, Sockerskrin i 835 silver rokokostil, Glasögonfodral ,Toalettset i sterling,Smycken bla ring i 18K,Camésmycke 18K, Bijouterier,Mässingsföremål bla. Holmström Arvika, Kandelabrar,Väggljusstakar, Midjeflaska SK bruk, 1800-tals kopparföremål bla stor Vattenså, Allmogeföremål bla , Rotkorgar, Träbollar, Tråg, Träask m. lock med orginalmåln. Dat 1860,svepask m.måln., Färdskrin stora och små, Glas och porslin bla. Ytterkrukor G.Nylund, 50-60-tals porslin, Mat-kaffe och te serviser bla ”Ceres” R-strand, Bringare och grötskål med tomtemotiv R-strand, Parvaser majolika, Bo Fajans, Slipade kristallglas, tillbringare, karaffer, vaser, Fiskfat stor modell ”Köpenhamn” G-berg, Waldermarudde kruka stor mod. ,Reijmyre glas, Porslinsbricka m.gallerkant, , Chokladkanna, Blomsteramplar, Carrera kruka G-berg,Blomkruka stor modell blå och vit med hänklar R-strand, Höganäs och B/V krukor, Mormorsskålar, NS-föremål, Tennljusstakar stämplade Per Hellin, Nåldyna 1800-tal,Pillerdosor i porslin bla . Limoges, Böcker Bla S.Lagerlöf,Grimberg mfl., Amerika koffertar, Resväskor, Spånkorgar,Jordglob, ,Västklänning till hembygdsdräkt, Hemvävda handdukar,dukar, draperier ,lakan, bolster , Vaddtäcken, Filtar, Trädgårdsmöbler,Kassaskåp sekelsk.18/1900,Kassaapparat National sekelsk.18/1900,Plåtburkar bla stor cylinderformad litograferad kaffeburk, Gamla vykort, vykortsställ, Monter sekelsk. 18/1900, Cittror bla. barncittra, Kläder och skor ”nya” Skyltmaterial bla Reklamskylt ”Vita hästens mjöl”,Trappstegar i trä, Äldre butiksinredningsdelar,Trälådor,Cyklar ,mm mm
Inropsavgift 15% Kontant betalning Vi tar betalkort, Servering.
Varmt välkomna till en heldag i Likenäs precis intill v.62

Avslutade auktioner

JUL
27
2015

Auktionshallen 2015-07-27

Samtliga utrop

(608)

JUL
09
2015

Gårdsauktion

Samtliga utrop

(1)

JUN
29
2015

AUKTIONSHALLEN 2015-06-29

Samtliga utrop

(612)

JUN
13
2015

Traktor-maskin och verktygsauktion

Samtliga utrop

(1)

JUN
08
2015

Auktionshallen-2015-06-08

Samtliga utrop

(722)

MAJ
25
2015

Auktionshallen 2015-05-25

Samtliga utrop

(723)
MAJ
11
2015

Nät och klubbauktion

Samtliga utrop

(665)
APR
27
2015

Auktionshallen 2015-04-27

Samtliga utrop

(785)
APR
06
2015

Auktionshallen 2015-04-06

Samtliga utrop

(931)
MAR
15
2015

Auktionshallen 2015-03-15

Samtliga utrop

(733)
FEB
22
2015

Auktionshallen 2015-02-22

Samtliga utrop

(607)
FEB
08
2015

Auktionshallen 2015-02-08

Samtliga utrop

(650)
JAN
25
2015

Auktionshallen 2015-01-25

Samtliga utrop

(800)
JAN
04
2015

Auktionshallen 2015-01-04

Samtliga utrop

(651)
DEC
07
2014

Auktionshallen 2014-12-07

Samtliga utrop

(711)
NOV
23
2014

Auktionshallen 2014-11-23

Samtliga utrop

(702)
NOV
09
2014

Auktionshallen 2014-11-09

Samtliga utrop

(710)
OKT
26
2014

Auktionshallen 2014-10-26

Samtliga utrop

(762)
OKT
05
2014

Auktionshallen 2014-10-05

Samtliga utrop

(925)
SEP
27
2014

Gårdsauktion 2014-09-27

Samtliga utrop

(0)
SEP
15
2014

Auktionshallen 2014-09-15

Samtliga utrop

(904)
SEP
01
2014

Auktionshallen 2014-09-01

Samtliga utrop

(983)
AUG
07
2014

GÅRDSAUKTION

Samtliga utrop

(0)
JUL
28
2014

auktionshallen

Samtliga utrop

(690)
JUL
14
2014

Auktionshallen 2014-07-14

Samtliga utrop

(909)
JUN
16
2014

Auktionshallen 2014-06-16

Samtliga utrop

(813)
MAJ
25
2014

Auktionshallen 2014-05-25

Samtliga utrop

(900)
MAJ
04
2014

Auktionshallen 2014-05-04

Samtliga utrop

(823)
APR
13
2014

Auktionshallen 2014-04-13

Samtliga utrop

(871)
MAR
23
2014

Auktionshallen 2014-03-23

Samtliga utrop

(835)
MAR
02
2014

Auktionshallen 2014-03-02

Samtliga utrop

(721)
FEB
09
2014

Auktionshallen 2014-02-09

Samtliga utrop

(767)
JAN
26
2014

Auktionshallen 2014-01-26

Samtliga utrop

(908)
JAN
05
2014

Auktionshallen 2014-01-05

Samtliga utrop

(917)
DEC
07
2013

Auktionshallen 2013-12-07

Samtliga utrop

(1060)
NOV
17
2013

Auktionshallen 2013-11-17

Samtliga utrop

(969)
OKT
27
2013

Auktionshallen 2013-10-27

Samtliga utrop

(1035)
SEP
29
2013

Auktionshallen 2013-09-29

Samtliga utrop

(1111)
SEP
01
2013

Auktionshallen 2013-09-01

Samtliga utrop

(1000)
AUG
08
2013

Auktionshallen 2013-08-08

Samtliga utrop

(656)
JUL
27
2013

GÅRDSAUKTION

Samtliga utrop

(0)
JUL
18
2013

KVÄLLSAUKTION

Samtliga utrop

(586)
JUL
11
2013

GÅRDSAUKTION

Samtliga utrop

(0)
JUL
04
2013

Auktionshallen 2013-07-04

Samtliga utrop

(570)
JUN
27
2013

Auktionshallen 2013-06-27

Samtliga utrop

(807)
MAJ
26
2013

Auktionshallen 2013-05-26

Samtliga utrop

(780)
MAJ
09
2013

Auktionshallen 2013-05-09

Samtliga utrop

(853)
APR
21
2013

Auktionshallen 2013-04-21

Samtliga utrop

(753)
APR
01
2013

Auktionshallen 2013-04-01

Samtliga utrop

(603)
MAR
17
2013

Auktionshallen 2013-03-17

Samtliga utrop

(690)
MAR
03
2013

Auktionshallen 2013-03-03

Samtliga utrop

(709)
FEB
17
2013

Auktionshallen 2013-02-17

Samtliga utrop

(608)
FEB
03
2013

Auktionshallen 2013-02-03

Samtliga utrop

(561)
JAN
20
2013

auktionshallen 2013-01-20

Samtliga utrop

(625)
Licensierad till Anders Danielssons Auktioner [SWEDISH]