HemMitt konto • Skapa ett konto •
Att lägga bud • Mina favoriter

Förhandsvisning

25 Februari 2017

Auktion

Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning ) Lördag 25 Februari kl 11-18

Visning:

Fredag 24 Februari kl 12-18 samt Lördag 25 Februari kl 9-11.

Publicerade objekt

(28)
Från Magiska Villa Ulfvik Saltsjö-Boo, klubbas bla, ett sängrumsmöblemang från Axel Einar Hjorth Nordiska Kompaniet, möbler av David Rosèn skyltmärkta Nordiska Kompaniet, stolar Alvar Aalto, bord och stolar i teak från Peter Hvidt & Orla Mølgard Nielsen, sittgrupp Gripsholmsmodell tyg ”Golden Lily” William Morris, rottinggrupp c:a 1930-tal, bockbord och brickstolar 1700-tal, kistbänk Renässans daterad år 1664, Gustavianskt bokskåp 1700-ta,l skulpterad Barockkista daterad år 1735, äldre oljemålningar, kristallkronor, kamera Ihagee Night Exakta Mod B år 1934, kryddhylla Gefle, flasköppnare ”Duffy” Paris, röllakan och äkta mattor, mat och kaffeserviser, kristallskålar och karaffer, 16 vinglas ”Antiqua” från Rörstrand, parti bestick ”Attache” från Gense, minkpälsar, äldre brasgarnityr, Erik Höglundglas, många objekt från Björn Winblad, och mycket mer!
C:a 500 utrop!

Klicka här för att se bilder på Villa Ulfvik!

Servering

Välkommen!
Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339 / info@kanonauktioner.se

Licensierad till Kulans Antik/Kanonauktioner [SWEDISH]