27 Oktober 2018
Klubbauktion

Lördag 27 Oktober Kl 11-17, I ''Skutan''(vid Svensk Bilprovning) på Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo
Budgivning pågår

Då klubbar vi från dödsbon bla möbler 17/1800-tal, sekretär i Senbarock 1700-talets mitt, kista 1700-tal, lådbord i Barock 1700-tal, originalmålat golvskåp Hälsingland, daterat 1838, och soffa originalmålad från Hälsingland daterad 1847, hängskåp Dalarna 1770-tal, konst bla akvarell Peter Dahl, Edvard Bergh, Eric Elenius, Tiffany ring i platina, många fina smycken, många silverobjekt bla skedar Georg Jensen ”Konge” ca 40 st, smycken och ringar i guld, objekt, ljuskronor i kristall, kluckaflaska 1800-tal, NK möbler, Lisa Larsson, Anna Lisa Thompson, Marianne Westman, Karin Björquist, Stig Lindberg, Erik Höglund, Aalvar Alto, Josef Frank, Birger Kaipainen, Erika Lagerbielke, Einar Lynge-Ahlberg, Friedl H Kjellberg, Maija Carlson, Sigvard Bernadotte, Margareta Hennix, Arthur Percy, Åke Holm, Kjell Engman, Nils Landberg, Vicke Lindstrand, MariSimmulson, Ulrika Hydman Vallien, Carl-Harry Stålhane, Burmeister, Gertrud Lönegren objekt serviser bla ”Japan” Rörstrand, ”Blå Blom” och” Willow” Gustavsberg, Villeroy & Boch, samling uppstoppade fåglar, många fickur och armbandsur, leksaker bla Corgi och Dinky Toys bilar i originalförpackningar, äkta mattor mm. C:a 500 utrop!

Servering

Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339

Fler bilder och auktionsobjekt kommer inom kort så håll utkik!

Nästa auktion är den 24:e November!
Årets sista auktion går av stapeln den 15:e December, välkomna.

Kanonauktioner 29 September

Lördag 29 September Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Kanonauktioner 18 Augusti

Lördag 18 Augusti Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)
Förhandsvisning

Kanonauktioner 26 Maj

Lördag 26 Maj Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)
Förhandsvisning

Kanonauktioner 21 April

Lördag 21 April 11-18, ''Skutan'' vid Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo
Förhandsvisning

Kanonauktioner 24 Mars

Lördag 24 Mars Kl 11-18, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)
Förhandsvisning

24 Februari 2018

Lördag 24 Februari Kl 11-18, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)