HemMitt konto • Skapa ett konto •
Att lägga bud • Mina favoriter

Förhandsvisning

20 Maj 2017

Auktion

I ''Skutan'' på Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo Lördag 20 Maj Kl 11-17

Visning:

Fredag 19 Maj kl 12-18 samt Lördag 20 Maj kl 9-11.

Publicerade objekt

(39)
Då klubbar vi bla antika möbler 17-1800-tal bla originalmålad säng, skänk 1800-tal, , skänkskåp 1800-tal, sekretär och golvskåp 1700-tal, antik orgel, flera antika väggur, många fina oljemålningar och litografier bla Philip von Schantz och Reinhold Ljunggren, guldspeglar med konsolbord, Jugendmöbler från tidigt 1900-tal, stolar ”Fanett” design Ilmari Tapiovaara, ljuskronor bla i kristall, väggarmaturer i mässing från Fagerhult 70-tal, akvarell och emaljmålning signerade Stig Lindberg, kaffeservis ”Blå Blom” från Gustavsberg och kaffeservis ”Eden” Hertha Bengtsson för Rörstrand, ” matserviser bla Woodsware England och många fler, många silverobjekt, kristallskålar och karaffer från Kosta och Orrefors, soffa och fåtölj Dux med GP & J Baker tyg, ett par fåtöljer skyltmärkta Karl Erik Ekselius, vattentunna i koppar tidigt 1800-tal, diverse fat och tallrikar Kina 1700-tal, äkta handknutna mattor och mycket mer! C:a 500 utrop!

Servering

Välkommen!
Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss på 070-8164339 eller maila till info@kanonauktioner.se

Licensierad till Kulans Antik/Kanonauktioner [SWEDISH]