HemMitt konto • Skapa ett konto •
Att lägga bud • Mina favoriter

Förhandsvisning

10 December 2016

Auktion

''Skutan'' Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo(vid Svensk Bilprovning) Lördag 10 December Kl 11-17

Visning:

Fredag 9 December kl 12-18 samt Lördag 10 December kl 9-11.

Publicerade objekt

(34)
Då klubbar vi bla Gustaviansk karmstol i valnöt 1700-tal Italien, originalmålat skänkskåp Dalarna 1840-tal, kolonnbord Empire 1800-tal, två par karmstolar i Rokoko 1700-tal, kryddskåp 1800-tal, chiffonje och byråer 1800-tal, flaskschatull med originalflaskor graverade Karl XIV Johan, mortel daterad 1761, soffa Empire 1800-tal, skrivbord med uppsats 1800-tal, ljusstakar mässing 17/1800-tal. Konst bla Oskar Bergman, Esaias Thorèn, Erland Cullberg, Roland Svensson, Georg Pauli mfl. Glasmålning Jugend Österrike, Stig Lindberg objekt bla ”Reptil” vas och sex muggar ”Fallande löv”, flera servisdelar ”Blå Blom” Gustavsberg, sex dampälsar, antik kälke, många glöggmuggar, kristallglasservis 78 delar, parti leksaker, Barbiedockor i parti, julservis Gustavsberg, ytterfoder Bitossi Italien, matservis ”Gröna Anna” Rörstrand, gamla jultomtar i målad keramik, figurin i Jugend sign Schwartz Österrike, linnedukar och servetter i partier, smyckesskrin med smycken, flera fina ljuskronor i kristall, ytterfoder Prins Eugen Waldemarsudde, figuriner Upsala Ekeby, samling dockor, äkta mattor och mycket mer! C:a 500 utrop!

Vi bjuder på glögg och pepparkakor!

Observera, nästa auktion är 28 Januari!

Servering

Välkommen!
Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339

Licensierad till Kulans Antik/Kanonauktioner [SWEDISH]