HemMitt konto • Skapa ett konto •
Att lägga bud • Mina favoriter

Förhandsvisning

28 Januari 2017

Auktion

”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning) Lördag 28 Januari Kl 11-17

Visning:

Fredag 27 Januari kl 12-18 samt Lördag 28 Januari kl 9-11

Publicerade objekt

(36)
Från Familjen Nerman säljes bla, byrå tidigt 1700-tal, klaffbord Barock 1700-tal, Rokokostol 1700-tal, kryddskåp 1800-tal, barnbyrå 1800-tal, kolonnpiedestal i Empire 1800-tal, bokskåp med skjutdörrar tidigt 1900-tal, dokumentskåp, chiffonje och byråer 1800-tal, soffor i Empire och Nyrokoko 1800-tal, bordsur från Paris 1800-tal, kvinnobyst i Jugend tidigt 1900-tal, litografier Käthe Kollwitz originalteckningar Einar Nerman, fina äldre marinmålningar, oljemålning Axel Lind, taklampa Carl Fagerlund för Orrefors, flera objekt från Björn Wiinblad, servisdelar Hertha Bengtsson för Rörstrand, fina objekt från Carl-Harry Stålhane och Gunnar Nylund för Rörstrand, många objekt från Marianne Westman Rörstrand, servisdelar ”Blå Eld” Hertha Bengtsson och ”Koka Blå” Rörstrand, flera figurer Lisa Larsson för Gustavsberg, flera objekt ”Argenta” W. Kåge för Gustavsberg, samling Lladrofigurer, flera blåvita syltkrus från Rörstrand och Gustavsberg, fisktallrikar Fornasetti Italien, många fina silverobjekt, dampälsar, linnedukar och servetter i partier, skeppsmodeller, gamla leksaksbilar, smyckesskrin med smycken, ljuskronor i kristall, figuriner Upsala Ekeby, samling dockkläder, äkta mattor och mycket mer! C:a 500 utrop!

Observera, nästa auktion är 25 Februari!

Servering

Välkommen!
Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339

Licensierad till Kulans Antik/Kanonauktioner [SWEDISH]