HemMitt konto • Skapa ett konto •
Att lägga bud • Mina favoriter

Förhandsvisning

3 September 2016

Auktion

''Skutan'' Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo(vid Svensk Bilprovning) Lördag 3 September Kl 11-17

Visning:

Fredag 2 September kl 12-18 samt Lördag 3 September kl 9-11

Publicerade objekt

(54)
Från SEBs kontor på Sergels torg och sterbhus i Kungsängen klubbas bla: Samling ljusstakar tidigt 1700-tal, golvhörnskåp allmoge daterat 1776, originalmålat golvur daterat 1832, kista 1700-tal, originalmålad kista daterad 1853, medeltida portnyckel, bordslampor Carl Fagerlund för Orrefors, tallrikar och porslinsfigurer från Bing & Gröndahl och Kunglig Dansk, lampor från Ateljè Lyktan och Hans-Agne Jakobsson, möbler skyltmärkta Nordiska Kompaniet, kristallobjekt från Orrefors och Kosta, bankfack E.A Rosengrens Kassaskåpsfabrik, konst bla Olle Nyman, Oskar Bergman, Einar Nerman, många äkta handknutna mattor, äldre oljemålningar och litografier, ljuskronor och mycket annat! C:a 500 utrop!

Mvh Ralph Bengtsson
Kanonauktioner
070-816 43 39

Licensierad till Kulans Antik/Kanonauktioner [SWEDISH]