Troligen Tyskland ca 1890. I mahogny med mässingsdetaljer med Voigtländer mässingsobjektiv Nr 15176 (1870-tal), brännare saknas, optikens gänga passar dåigt vilket gör den svår att montera, mindre träskador, i övrigt i orört originalskick och mycket dekorativ. A 1890ths lanterna in mahogany wood with brass details with a early Voigtländer brass lens (app 1870ths), the lens is difficult to attach. (1836/3)