Chicago Ferrotype Co ca 1910. Förnicklad helmetallkamera, kanonformad för gatufotografer med inbyggd framkallningstank. Bucklor, lagningar, delar saknas. Ovanlig. A uncommon American made all metal street camera with tank. Dents, repairs, parts missing. (2306/2)