Utställningskatalog med 503 bilder från 68 länder sammanställt av Edward Steichen för Museum of modern art i New York 1955. Denna utställning turnerade sedan över världen och har blivit en milstolpe i internationell reportagefotografi. Omslaget vikt med små skador i övrigt ganska bra skick.