1860/70-tal, I mahogny 18x18cm och med svart bälg, längd 67cm, höjd 34cm, med Voigtländer & Sohn 3 B No.23984 (B) mässingsobjektiv. Troligen en ombyggd våtplåtskamera. Smärre träskador.//Probably a former 1860-70s wet plate camera, lenght 67cm, height 34cm. Minor wood damages.//