1950-tal, Krom, 24x36mm med Schneider Retina-Xenar 2,8/50mm (No.5937411) och Schneider Retina-Tele Xenar 4/135mm (B, No.7818667) med Synchro-Compur 1-1/500sek och kopplad avståndsmätare. Slitage i tillbehörsskon och fördröjd slutarfunktion. Wear in accessory shoe and delay in shutter release.