Boett i 18K flerfärgat guld med blå emalj och en rosenslipad diamant. Visare och emaljerad urtavla med rosenslipade diamanter. Spindelur av hovurmakare Jacob Kock, Stockholm. Urverket signerat Jacob Kock Stockholm No 553. Boetten av Peter Strömqvist, Stockholm 1780. Diameter 46 mm. Lagning på den blå emaljen. Urtavlan med hårsprickor och nagg vid nyckelhålet. Några diamanter saknas på visarna. Auktionsverket garanterar ej urverket eller dess funktion.
11 000 SEK | 2018-02-27 20:45 |
10 000 SEK | 2018-02-28 16:35 |
350 SEK | 2018-02-28 07:35 |
300 SEK | Startpris |