6. Arne Jacobsen (1902-1971): Lænestol 'Ægget' samt skammel (2)

Original betrukket med sort læder med hynde, monteret med drejelig firpasfod af aluminium, ryg med vip - håndtag til fastgørelse af vippefunktion mangler. Tilhørende skammel original betrukket med sort læder, monteret med helstøbt profileret fod af aluminium.
Formgivet 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal, København.
Fremstillet hos Fritz Hansen år 2000, model 3317 og 3127. Fremstår med brugsspor/patina.

Sale No 59803

Auction closed!
13 December 2018 17:00

Hammer price10.00 DKK11.00 DKK 32.000 DKK3.00 DKK4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK

Estimate 40000 DKK

Bidding

2722626.000 DKK2018-11-27 14:35
 26.000 DKK Start price

Kvalitetsauktion 282,

Finished

Fees

Buyer's Premium 25% Inc. VAT

Payment service