Original betrukket med sort læder med hynde, monteret med drejelig firpasfod af aluminium, ryg med vip - håndtag til fastgørelse af vippefunktion mangler. Tilhørende skammel original betrukket med sort læder, monteret med helstøbt profileret fod af aluminium.
Formgivet 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal, København.
Fremstillet hos Fritz Hansen år 2000, model 3317 og 3127. Fremstår med brugsspor/patina.