Sokkel og kasse af sortlakeret træ, urhus båret af fire alabastsøjler, emaljeret urskive med krans af bronze. Pendul og nøgle medflg. 19. årh. H. 46 cm, bredde 30,5 cm
Der garanteres ikke for urværkets funktion. Liste på toppen af urhus mangler