Akryl på pannå. Komposition.. Signerad på sidan. 30x24 cm. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt:Konstnären Céleste som har sin ateljé och permanenta utställning på Marielund på Ven. I skrivande stund har hon satt sig i karantän på ön i väntan på att den värsta faran med coronaspridningen är över. Det hindrar dock inte henne från att bidraga till stödauktionen.
Céleste har varit verksam som konstnär sedan 1971 och ställt ut separat på bland annat Kulturhuset Binz i Rügen, Gjethuset i Fredriksværk, Soul Art Gallery i Stockholm, Galeri Knudh Grothe i Charlottenlund och Galleri Pro Arte Kaster i Schweiz samt i samlingsutställningar på Ven och i julsalongerna på Galleri Opus i Borgeby och Billedværkstedet i Brovst.
Hon tilldelades Landskrona kommuns kulturstipendium 1981
Tavlan är signerad på den breda kanten
700 SEK | 2020-06-08 11:14 |
600 SEK | 2020-06-04 14:44 |
500 SEK | 2020-05-29 09:14 |
300 SEK | Startpris |