Print på canvas 2/5. "Molningen". 80x80 cm. Proveniens: Säljes till stöd för Landskrona Direkt, de beskriver verket på följande sätt: Nathalie Thengius är frilansande illustratör och konstnär. Hon är sedan årsskiftet baserad på Fröfabriken i Landskrona. Södertäljetjej som efter studier på Konstfack i Stockholm flyttade till Landskrona för tio år sedan.
- Jag alltid velat att mina motiv ska ha ett syfte, känns meningslöst att måla annars, säger hon vars oljemålningar sannerligen berör.
Nathalie Thengius landskap får helt enkelt betraktaren att må bra. Hennes bidrag till stödauktionen är en print i numrerad upplaga, där målningen fått namnet molningen.
1 300 SEK | 2020-06-09 18:02 |
1 200 SEK | 2020-06-06 19:13 |
300 SEK | 2020-05-28 15:01 |
300 SEK | Startpris |