Runde tremmer i ryg, gjorde i sæde, runde skråtstillede ben. Løse hynder. L. 183 cm. Ryghøjde 67 cm. Brændstemplet Made in Denmark to steder. 1950erne.
Brugsspor, stellet repareret bagerst på buen der støtter midterste bagben.