Todelt dragkiste med fire store og en mindre skuffe. Firkantede kannelerede ben med kraftige sko, skufferne flankerede af søjler med udskårne og forgyldte baser og kapitæler.
B. 128, D. 57. H. 142 cm.
Alm brugspatinering. Nyere bagklædning