20. MARC CHAGALL, EFTER, (1887-1985)

Färglitografi på arches-papper. "Couple dans les mimosas". Ref M. Cs. 32. Charles Sorlier 1967. Ur "Nice et la Côte d'Azur". Signerad och numrerad 103/150. Bladets mått 74,3x53,4 cm. Bildmått 61x46 cm. Gulnat blad. Uppklistrad i båda övre hörn. Tejprester i överkant. Text a tergo: Marc Chagall, Couple dans les mimosas, gouache sur papier, Reproduite en lithographie, Ch. Sorlier, graveur - Mourlot, imp.

Sale No 223688
Highlight!

Auction closed!
20 September 2021 18:19

Hammer price21 00 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK 90 000 SEK3 00 SEK4 00 SEK5 00 SEK6 00 SEK

Estimate 80000-100000 SEK
5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2625 SEK

Bidding

90 000 SEK2021-09-20 18:17
85 000 SEK2021-09-20 18:15
75 000 SEK2021-09-16 21:14
65 000 SEK2021-09-07 14:57
350 SEK2021-09-08 13:23
300 SEK Start price

Exklusiv auktion 20 september 2021,

Finished

Fees

Buyer's Premium 22,5% Inc. VAT
Fixed charge 50 SEK Inc. VAT

Additional Information

Beställ transport här!